Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha nekem barna, a barátomnak...

Ha nekem barna, a barátomnak szürkéskék szeme van, akkor milyen szemszínű lesz valószínűleg a gyerekünk?

Figyelt kérdés
Én szüleim: barna-barna, anyai nagymamám zöldeskék, nagyapám szürkéskék. Barátom apukája tiszta kék, anyukája zöldesbarna. A többi felmenőt sajnos nem tudom.
2008. szept. 24. 19:42
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az előző szemszínes kérdés után nagyon szépen le van vezetve, a lényeg, hogy a gyereketeknek az égvilágon bármilyen színű lehet a szeme.

A barátod csak kék szemet adhat örökül, de azt bármi más elnyomja, tehát az lényegtelen.

Ha mind a négy nagyszülőd szemszínét ismernénk, akkor talán ki lehetne zárni színeket, de így nem.

Az adataid alapján talán a barnának és a kéknek van legnagyobb esélye, de mondom, bármi lehet.

2008. szept. 24. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
87%
Tudja a retek. azt még csak meg lehet mondani, hogy a gyereknek barna vagy kék szeme lesz, de hogy azonbelül milyen árnyalatú, tehát ilyeneket, hogy szürkéskék tisztakék, már nemigen.
2008. szept. 24. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
91%
Bármilyen színű lehet. Szokták mondani, hogy hetedízig örökölhetnek tulajdonságokat.
2008. szept. 25. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Csak a kék-barna viszonylatban érdemes nyilatkozni, a többi szemszín öröklődése bonyolultabb, nem ugyanez a gén szabályozza, ráadásul nem is mind ismert, így a zöld viszonylatban nem akarnék becslésekbe bocsátkozni.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__77..


Ha a szüleid barna szeműek, de egy-egy szülőjük kék szemű volt, ők biztosan heterozigóták, azaz Aa genotípusúak. A te genotípusod viszont ismeretlen, lehetsz AA vagy Aa is, mindkét genotípus barna szemű fenotípust eredményez. A domináns allél mellett a recesszív nem jelenik meg a fenotípusban, így csak annyit lehet rólad biztosan állítani, hogy egy domináns allélt hordozol, a másik allél ismeretlen. A barátod szemét ha kéknek vesszük, akkor az ő genotípusa biztos: aa.


Amennyiben AA vagy, nem születhet, csak barna szemű gyermeketek, mert tőled csak a domináns allélt kaphatják, a férjedtől csak a recesszívet,így mindannyian Aa genotípusúak lesznek, azaz barna szeműek.


Amennyiben a te genotípusod Aa, a gyermekeitek fele kék szemű lesz, fele barna szemű. Tulajdonképpen annyit lehet elmondani, hogy vagy kék, vagy barna szemű gyermeketek lesz, ha kék szemű pulya születik, az tisztázza a te genotípusodat is, ha barna szemű, akkor a te genotípusod továbbra is kérdéses marad.

2008. szept. 26. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!