Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tudtok mondani hadászati,...

Tudtok mondani hadászati, vagy politikai újításokat/módszereket történelmi személyektől, vagy birodalmaktól?

Figyelt kérdés

Pl.: Róma az oszd meg és uralkodj elvével. Napóleon és a csatatéren is használatba vett ágyúzás, ahogyan a sereg ellátása is a megszállt ország kötelezettsége lett.

Vagy Rákositól a szalámitaktika.


Tudom, hogy egyes módszerek, csupán arculat váltással, de ugyanazok, vagy nem lehet csak 1 emberhez kötni őket, de minden ehhez hasonlót össze szeretnék gyűjteni.



2016. dec. 25. 01:20
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom Napóleon alkalmazta azt a taktikát, hogy a sereg nem egyszerre lövi ki az összes golyót (elöltöltős fegyverek), hanem csoportokban, több sorban egymás után állnak a muskétások, és amíg egy sor lő, addig az előző sorok hátra mennek, és töltik a fegyvert.
2016. dec. 25. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ja még egy, az oroszok előszeretettel alkalmazták a felperzselt föld taktikát, több alkalommal is sikeresen. Mondjuk nekik helyük is volt hozzá. Biztosan más népeknél is sikeresen alkalmazták, én az oroszokról tudom, egyszer Napóleon egyszer meg Hitler ellen biztosan.
2016. dec. 25. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Villámháború
2016. dec. 25. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Jól van, jöhetnek még ilyenek :D

Az első igazán tetszett!


És ott van még Hannibál és a több száz km-es kerülőútja, csakhogy az olasz csizma tetejéről törhessen be Rómába. :)

2016. dec. 25. 10:39
 5/6 anonim ***** válasza:

Azért azt megjegyezném, hogy az itt felsorolt dolgok nagy részének már volt előzménye. Pl. a felperzselt föld taktikáját mi magyarok is alkalmaztuk már 1051-ben a németek ellen, úgyhogy egyáltalán nem az oroszok találták ki. Mint ahogy az "oszd meg és uralkodj" taktikát sem a rómaiak találták ki, csak sikeresebben alkalmazták, mint addig bárki. Hannibál "kerülőútja" pedig csak egy hadászati fogás, semmi újítás nincs benne, és tudtommal azóta sem alkalmazta ezt a "fogást" senki Itália ellen.


De azért, hogy a kérdésre válaszoljak, én is írok párat. A perzsák találták ki azt, hogy egy birodalmat tartományokra osszanak (az Óperzsa Birodalomban), ők találták ki a postát is, illetve azt, hogy kövezett utakkal kössék össze a tartományok központjait. A nagykirály a szatrapiák (tartományok) élére külön katonai és polgári vezetőt is állított. Na ezek pl. olyan újítások voltak, amik korábban nem léteztek, de onnantól kezdve minden birodalom átvette őket, és lényegében azóta is használjuk őket.


A hadsereg terén én Marius reformjait mondanám igazi újításnak (a rómaiaknál). A római hadsereg korábban úgy nézett ki, hogy minden római polgárnak magának kellett saját magát felszerelni. Az állam polgárai fel voltak osztva csoportokba (a vagyon határozta meg, hogy ki milyen csoportba esett), és aki amilyen vagyoni csoportba volt besorolva, olyan fegyverzetet kellett magának előteremtenie a saját vagyonából. A szegényebbeknek így rosszabb fegyverzete volt, a leggazdagabbak pedig drága fegyverzettel mentek a csatába.


Marius ezzel szakított, és megszüntette azt a gyakorlatot, hogy minden római polgárnak katonának is kell lenni. Ehelyett önkéntessé tette azt, hogy valaki belépjen a seregbe, és a katonáskodás amolyan foglalkozássá vált, nem kötelezettséggé. A katonák kiképzést kaptak, egységes fegyverzettel látták el őket, kialakultak az állandó légiók saját jelvénnyel és számmal, a katonák zsoldot kaptak, és miután leszolgálták az éveiket, "nyugdíjba" mehettek, az állam földet biztosított nekik. Ezzel Marius létrehozta a történelem első professzionális hadseregét az ókorban. Ilyet legközelebb majd csak az újkorban hoznak létre Európában, de a hadseregek felépítése, szervezése azóta sem különbözik sokban attól, amit Marius létrehozott (vagy inkább úgy mondom, hogy az alapelve azóta is az).

2016. dec. 25. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Igazán köszönöm 5-ös válaszoló!


Azzal tisztában voltam, hogy mindnek volt előzménye, vagy bizonyos taktikák abszolút nem voltak különlegesek, csak mások ügyesebbek voltak a kivitelezésükben mások pedig nem, de nem tudtam máshogy feltenni a kérdés :) Utólag pedig már nem lehet szerkeszteni.

2016. dec. 26. 01:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!