Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit jelent az, ha valaki...

Mit jelent az, ha valaki kétkezes? Miért alakul ki? Mi az oka?

Figyelt kérdés
Alapvetően balkezes vagyok, de sok mindenhez csak a jobb kezemet használom, pedig sosem voltam semelyikre szoktatva.
2008. okt. 8. 14:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Aki képes rá, hogy bal kezét ugyanolyan ügyesen használja, mint a jobbat, azt kétkezesnek (ambidexter) nevezzük. Akár a jobb, akár a bal oldali dominancia a fejlődés magasabb szintjének felel meg. Az ambidextria nem ideális állapot. Minél kevésbé domináns az egyik kéz, annál inkább tapasztalhatjuk az általános éretlenség jeleit, beleértve a beszédfejlődés zavarait is. A dominanciazavar a téri tájékozódás bizonytalanságához, az olvasási irány és betűsorrend felcserélődéséhez is vezet. A balkezesek jobbkezességre nevelése is vezethet kétkezességhez! Annál, aki nemcsak balkezes, hanem balszemes és ballábas is, a jobb kézre szoktatás még nagyobb kockázattal jár, mint aki csak balkezes. Mindez a nem domináns agyfélteke túlterhelését eredményezi, amely az emlékezet, a koncentráció, téri irányok, viszonyok, beszédzavarok, finommozgás zavaraiban nyilvánul meg. Ebből adódóan kisebbrendűségi érzés, bizonytalanság, „mindenáron teljesítéssel” túlkompenzálás, személyiségzavarok alakulhatnak ki. Mindegy, hogy kisfiánál jobb, vagy bal oldal-e a domináns, erősíteni kell azt az oldalt, melynek dominanciájára a gyermek hajlamos. Az iskoláskor előtt ajánlatos megfigyelni, van-e hajlam a balkezességre. Ebben az esetben teljes szabadságot kell biztosítani a maga választotta kéz használatához. Az iskolába lépő gyermeknél emellett funkciópróbákkal állapítható meg, hogy meg tudja-e különböztetni a jobb és bal oldalt, majd azt, hogy írásnál melyik kezét kívánja használni. Ehhez meg kell figyelni a szem (kulcslyukon melyik szemével néz), a kéz (kulcscsomót melyik kezével veszi fel, ajtókilincset melyik kezével nyitja), a láb (labdát melyik lábbal rúgja, székre melyik lábbal lép fel, dal ritmusára melyik lábbal dobbant), a fül (melyik oldalra fordul, ha nevén szólítjuk a háta mögött), és a nyelv (csettintő hangokat melyik oldalon képzi sikeresebben) dominanciáját. Ezt követheti az oldaliságnak megfelelő célirányos gyakorlás.
2008. okt. 8. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%

Szia!

Én balkezesnek születtem és az óvodában jobbkezesnek neveltek...hála a jó öreg szocializmusnak.

Nálam ez úgy néz ki, hogy sok helyre tudok egyszerre figyelni, és mindkét kezemmel tudok pl.írni, akár egyszerre is. Sőt mikor kézis voltam kimondottan jól jött! :P

Nekem nincsenek beszédzavaraim, vagy olvasási nehézségeim....magyar szakos egyetemista vok...de mondták már, hogy szerencsém van, mert akár nagy bajaim is lehetnének. Bár mikor vezetni tanultam kicsit kevertem a kezeimet...de megszoktam és lett jogsim is. Mi ebből a tanulság??? Aki balkezesnek születik, legyen balkezes! :)

2008. okt. 8. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
99%

Én azért lettem kétkezes, mert...

Alapjába véve balkezes vagyok, de az óvódában ÖNSZÁNTAMBÓL átneveltem magam jobb kezesnek. Nagyon rossz volt, hogy különc voltam, ezért elkezdtem mindent a jobb kezemmel csinálni... hát igen, most az az eredménye, hogy kétkezes lettem. Van ilyen :)

2008. okt. 8. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
63%

...magyar szakos egyetemista vok...


Mégis azt írja, hogy "vok". Nem hiszek a szememnek.

2008. okt. 9. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
99%
Én sosem voltam balkezes, nem neveltek másik kézre, és mégis kétkezes vagyok. Nincsenek se beszédi, se írási zavaraim, semmi ilyesmi.
2008. okt. 9. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
61%

A kedves 4. válaszolónak üzenem:


Én VAGYOK a magyar-szakos egyetemista, akit leszóltál, mert azt írtam, hogy "vok".

Maradjunk annyiban, hogy nem ez volt a kérdés, hogy hogy helyes a szó, és nem is az volt a kérdés, hogy helyes-e ha valaki szlengben ír.


Egyébként idén diplomázom nyelvészként és hagyjuk meg inkább ennek az eldöntését a nyelvészeknek. Abból, ha valaki dilettáns módon önnyelvművelésbe fog, annak nem lesz jó vége.


Egyébként a vok, vki, vmikor stb. szavak semmiben sem különböznek a zongora, bogár, erdő stb. szavaktól, emrt ezeket is rövidítéssel hozták létre Kazinczy-ék.


Szóval ennyit erről.És a kérdés továbbra is a kétkezesség!

2008. okt. 9. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
90%
bocsánat, "mert" csak a félreértések elkerülése végett!
2008. okt. 9. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Én balkezes vagyok,de jobbkézzel tanítottak írni.Labdát is csak jobb kézzel tudok dobni,tollas,tenisz,pingpong is jobb kézzel megy.Nemtudom mitől van:D
2008. dec. 21. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
énis kétkezes vagyok, nem tudom hogy alakult ki,de nálam nem volt ilyen ,hogy erre meg arra neveltek,vagy csak én saját magamat.Mindig a hangulatomtól függ melyik kezemmel írok,vagy rajzolok,sokan csak néznek az osztályban amikor elfárad pl tollbamondáskor az egyik kezem,és csak úgy reflexszerűen áttérek a másikra.Érdekes,de nem vettem vna észre hogy emiatt ,,kisebbségi komplexusaim" lettek vna, vagy beszédzavarom.Mindegy érdekes az emberi agy.
2009. aug. 5. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Én is két kezes vagyok, bár én sem tudom hogy alakult ki nálam... Alapvetően jobb kezesként tanultam, de sosem erőltették, magamtól választottam a jobbkezességet, de később mégis azon vettem észre magam, hogy bal kézzel csinálok sok mindent. Sosem volt nyelvi nehézségem az iskolában, és semmi más tanulási problémám sem, sőt ép ellenkezőleg, jó tanuló voltam, vagyok tanulás nélkül is.
2010. febr. 17. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!