Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a bányató? A halakat a...

Ilda25 kérdése:

Mi a bányató? A halakat a bányatóba telepítik? Vannak olyan bányatavak ahol lehetne horgászni?

Figyelt kérdés
Azt tudom hogy tó,de hogy jön ez létre.Tudnátok írni bányatavakat Magyarorágon

2017. márc. 25. 15:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
56%
Magyarországon Dömsöd közelében vannak bányatavak. Sódert bányásztak, és azok helyén keletkeztek ezek a tavak. Azt nem tudom, hogy ezekbe telepítettek-e halakat, és azt sem, hol vannak még az országban bányatavak.
2017. márc. 25. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
75%

[link]

Szoktak lenni horgászok.

2017. márc. 25. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
91%

A bányató egy olyan mesterséges tó, ami úgy keletkezik, hogy külszíni fejtéssel kitermelnek a még nem létező tó helyéről valamit, pl kavicsot, homokot vagy akármit. Kellően nagy gödör keletkezik amiben összegyűlik a víz és kész a tó.


Sok felhagyott tóba telepítenek halat, az említett Dömsöd környéki tavak között is van ilyen, Délegyháza, Kiskunlacháza, Rukkel-tó de ilyen például a Mályi-tó, a nyékládházi bányatavak egy része és még lehetne sorolni.

Pl:

[link]


[link]

2017. márc. 25. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
86%
Az elottem szolo korrektul leirta mi a banyato. Meg csak annyit, hogy ha nincs messze toled ajanlom a gyekenyesi banyatavat. Ott lehet, horgaszni, furdeni es buvarkodni. Helyenkent tobb mint 30 meter mely a viz es kristalytiszta.
2017. márc. 25. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
89%

Igen, a bányatavak egyik jellegzetessége, hogy nagyon hirtelen mélyülnek, szóval csak óvatosan. Ha kiszivattyúznád a vizet belőlük, akkor olyasmi a kinézete a medrének, mint egy tölcsér, gyakorta szinte függőleges a fala. Sokszor több tíz méter mélyek, és mivel a tömegükhöz képest kicsi a felszínük, ezért a nap sem tudja felmelegíteni őket, többnyire csak a felszíni 1-2 métert. Alatta viszont jéghideg marad a víz egész évben, szóval emiatt is óvatosan velük.

Hatvantól (Heves megye) nem messze (asszem Boldog felé) is van egy ilyen tó, ott is szoktak néha pecázni, de hogy mi van benne, azt nem tudom. Azt igen, hogy egyszer egy törölközőt húzott ki az egyik horgász, egy másik meg egy szétrohadt munkásbakancsot, de gondolom nem ezért mennek oda pecázni, szóval hal is lehet bennük.

Pest közelében (vagy Pesten belül?) is van egy ilyen tó, Feneketlen tónak hívják, ha jól rémlik, ott is szoktak nyáron fürdőzni emberek.

2017. márc. 25. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
88%
Anno úgy hallottam, hogy a Nyékládháza környéki tavakat a hortobágyi halgazdaság kezeli és a régi telepítéseknek köszönhetően elég szép harcsák vannak benne.
2017. márc. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
76%

Több éve, akár több száz éve felhagyott bányák gödrében gyűlik össze a víz, így alakul ki. Tehát emberi behatástól kialakult tó.


Nem csak bányatavakba telepítenek halakat, de sokat használnak halastóként. Valamelyiken strand is van (pl. dorogi-tó), de van olyan is, amit semmire nem használnak, üresen áll.


Rengeteg bányató van az országban, ha leírod merre laksz, akkor a hozzád közelebbieket le tudjuk neked írni.

2017. márc. 25. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 EagleHUN ***** válasza:
84%

3 dologgal egészíteném ki az előttem hozzászólók válaszait.


-1 A bányató ember által ásott gödör amit feltölthet felszíni víz pl eső vagy patak is, de a legtöbbször a beszivárgó talajvíz tölti fel.

Sőt a kavics éa homokbányáknál mint pl BP közelében elég sok ilyen van, már a bányászáskor teleszivárog vízzel.

A drótköteleken vont merítőkanalat amivel kitermelnek ez a víz nemigen zavarja.


-2 Halakat bele is telepíthetnek halakkal foglakozó gazdasági társaságok, horgász egyesületek a felhagyott bányatavakba.


De addigra mire ideáig eljutnak legtöbbször már természetes úton is bele kerülnek a halak. Pl madarak csőréből kieső halak, vagy a testükön, lábukon utazó ikrák formájában.


Van amikor élelmes horgászok is telepítgetnek hogy "maguknak" csináljanak jó horgászhelyet a frissen felhagyott bányában, mert megtelt vízzel.


-3 A legtöbb bányató mély és veszélyes, csak a fürdőzésre alkalmassá tett mentesített tavakba szabad bemenni!

Sok minden lehet a víz alatt! Roncsok, sziklák, drótkötelek, komplett ágasbogas fák, bányászati berendezések, beledobált éles hulladék (üveg, fém), elrejtett autók, beszakadt horgok!

Hirtelen mélyülhet.

2017. márc. 25. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm most már értem :)

Nem tudtam hogy a ,,Rukkel-tó'' az bánya tó lenne. Anno Dunavarsányba éltem nem keveset jártunk oda,de csak fürdeni.

Jelenleg Baján vagyok. Tudnátok a környékemen írni tavakat? Esetleg vadd vizeket?

2017. márc. 26. 10:34
 10/12 EagleHUN ***** válasza:

A Duna nem jó?

Dunavarsányban (BP alatt) biztos elég szennyezett volt hogy ne lehessen fürdeni benne.

De Bajáig megtisztul kellően szerintem, hogy fürdőzni lehessen benne.

2017. márc. 26. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!