Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Elméletben, otthon meg lehet...

Kecsu2000 kérdése:

Elméletben, otthon meg lehet építeni egy részecskegyorsítót?

Figyelt kérdés

Ha igen akkor hogy fognátok bele?

Milyen eszközök azok amik elengedhetetlenek?



2017. máj. 7. 00:15
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Tulajdonképpen a legtöbb háztartásban van részecskegyorsító: a microhullámú sütők és a régi katódsugaras monitorok tulajdonképpen részecskegyorsítók. A TV-kben lévő katódsurágcső egy lineáris gyrosító, ami elektronokat gyorsít, majd az elektronsugár a képernyőbe csapódva a felületüket borító molekulákat gerjeszti, majd gerjesztési enerigát fény formájában adják le.


Ha esetleg nem elégednél meg a már elkészített gyorsítókkal, akkor a youtube-ot tudom ajánlani, elég sokféle gyorsítóra van recept, attól függően választhatsz, hogy milyen lehetőségeid vannak. Pl. egy sörösüvegből elkészített katódsugárcsőhöz kell egy vákuumszivattyú.

https://www.youtube.com/watch?v=DKuOuQA0MNA

2017. máj. 7. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
"a régi katódsugaras monitorok tulajdonképpen részecskegyorsítók" - megelőztél, pontosan ezt akartam írni én is. :) Régen mindenkinek volt házi részecskegyorsítója (bár nem saját építésű).
2017. máj. 7. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Én elsősorba nem lineárisra fongoltam hanem gyűrű alakú részecskegyorsítora.
2017. máj. 7. 10:55
 4/10 anonim válasza:
76%
Szóval Flash fan vagy. Szerintem kérdezd Eobard Thawne-t. Xdd
2017. máj. 7. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:

Építs egy ciklotront. pár milliárd elektronvolt energiájúra kell gyorsítani a részecskéket és ütköztetni.

Ha képes vagy megfelelően dipól mágnesekkel körkörös irányba terelni a részecskéket és kompenzálni a szinkrotronsugárzást akkor elvileg sikerülhet.

Mindezt jó ha a föld alatt csinálod. Nem anyádék pincéjében. Hanem legalább 50 méterrel a Föld alatt egy megerősített bunkerben.

2017. máj. 7. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 EagleHUN ***** válasza:

Ez a sima katódsugaras kiindulási alapnak jó.

Viszont a gyűrű alakúhoz rengeteg állandómágnesre és tekercsre lesz szükséged.

Ami miatt viszont jó sokat fog fogyasztani.

Gyakorlati haszna viszont nemigen lesz.

Kivéve ha véletlenül nem ütközik valami fémlemeznek.

Mert akkor a kilépő röntgensugárzás leamortizál mindenkit a környezetében előbb utóbb...

(A röntgencső is ilyen elektron gyorsító.)

[link]

2017. máj. 7. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
valami útmutatót esetleg tudnátok küldeni ami segítségével meg tudom csinálni?
2017. máj. 7. 13:49
 8/10 anonim ***** válasza:
miért kell neked részecskegyorsító? vagy csak kíváncsiságból tetted fel a kérdést? itt a gyakorin biztos nincs olyan ember aki a CERN-ben vagy hasnonló helyen dolgozna így esélytelen hogy érdemi választ kapj. A helyedben én a mag és a részecskefizikát tanulmányoznám.
2017. máj. 7. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Az első ciklotron típusú részecskegyrosító nagyon egyszerű szerkezet volt, ami elfért a feltaláló (Ernest Lawrence) kezében. Láttam róla modelleket, biztosan nem nagy ördöngősség akár otthon is összerakni. Ami már komolyabb dió, hogy hogyan detektálod magát a gyorsított részecskéket? Ködkamrád már van hozzá?


Ok, úgy tűnik, hogy még a legegyszerűbb ciklotronok is nagyon bonyorultak, de vannak, akik otthon is nekiálltak, és nem teljesen reménytelen:

[link]

[link]

2017. máj. 7. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
igazándiból csak érdekel a téma és szeretnék többet megtudni róla, hogy miket tanuljak meg gondolok itt arra hogy milyen könyveket olvassak el amik segítségével meg értem ennek az egésznek a működését.
2017. máj. 8. 10:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!