Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen személyiség elméletek...

Milyen személyiség elméletek vannak az extroverzión-introverzión kívül?

Figyelt kérdés

2017. júl. 22. 03:22
 1/8 TR75 ***** válasza:
100%

Például az MBTI. Alapvetően 16 féle személyiséget különböztet meg, plusz ezek kölcsönhatásait.

[link]

2017. júl. 22. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Flegmatikus, kolerikus, melankolikus, szangvinikus.

[link]

2017. júl. 22. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Az összes ugyanazt közelíti meg más szempontokból. A célterületek és a mélységeik között van eltérés a lényegük azonosak . Kombinációk szerit 108 féle variáns létezik , kiinduló pont a 9 alaptípus és a színezeteik irányultságaik stb .
2017. júl. 22. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ráadásul ez nem "elmélet", hanem egyféle osztályozási mód, beskatulyázási rendszer. Az embernek szüksége van arra, hogy kategorizálja a világ dolgait, így tud rendszert kialakítani magában, ami alapján tud gondolkodni, tervezni. Ez egyfajta rendszerezési mód, nem valamiféle elmélet.
2017. júl. 22. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 TR75 ***** válasza:

Van még az enneagram is, amiben 9 alapvető személyiségjegy szerepel, és ezek variánsai alapján határozzák meg az ember személyiségét. Az MBTI-hez hasonlóan %-ban (vagy pontban) adják meg, hogy az adott jegy mennyire igaz a vizsgált emberre, tehát a 9 jegy kapcsolata adja ki az adott ember személyiségét.

Az MBTI-ben a tulajdonságpárok (vagy inkább attitűdpárok) aránya mutatja meg, hogy az ember milyen személyiség (ezt jelölik a 4 betűvel, ami önmagában csak az irányt jelöli meg, azt nem, hogy valaki "mennyire" olyan, amilyen - viszont a teszt eredménye számszerűsítve van, tehát ez is tudható), az enneagramnál a 9 jegy mindegyikét %-kal vagy ponttal jellemzik, és ezekből a domináns 2-3 mutatja leginkább az adott személyt.

Szerintem az MBTI és az enneagram is elég jó rendszer, viszont a teszteknél érdemes őszintének lenni (vagy egyszerűen csak jól ismerni magad), mert fals eredmény jöhet ki.

És ezekre a rendszerekre is jellemző, hogy dinamikusan változhat, hogy mi jellemző rád, függ a tapasztalattól, az élethelyzettől, a kapcsolataidtól stb. (ez könnyen belátható, mert az ember nem egy rideg kocka, hanem egy interaktív lény).

2017. júl. 22. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 wytonkelly válasza:
Az üzleti szférában a leggyakrabban alkalmazott módszer a DISC módszer. Azért ez, mert könnyebben és gyorsabban alkalmazható mint az Mbti, bár egyes angolszász multiknál az Mbti elfogadottabb. Érdekes viszont hogy a japánok is kifejlesztettek egy teljesen egyedi és más alapokon, nem a jungi féle tipizációt alkalmazó módszert, módszereket amiket sem Európában sem az USA-ban nem alkalmaznak.
2017. júl. 23. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

TR 75-höz kapcsolódva: Az ember személyisége változik, szerintem az életkortól ill. élethelyzetektől függően. (Esetleg környezete, vagy munkahely változás.)

Pl. katonai szolgálat vagy egy sikertelen házasság stb...

Ami még nagyon fontos, hogy szerintem az embert nem lehet csakis egy kizárólagos személyiség csoportba sorolni.

A személyiség jegyek keverednek az emberben. Egyszer az egyik, máskor a másik kerül túlsúlyba. Az alapvető személyiség jegy azonban -szerintem- nem változik.

Vagy "inkább" extravertált vagy "inkább" intravertált. (Ez a 2 jegy a legszűkebb osztályozási csoport.)

2017. júl. 29. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TR75 ***** válasza:

Igen. Az intro-extro besorolás elég nagyvonalúan kezeli az embert, inkább azt lehet ezek alapján mondani, hogy "introvertált jellegű" vagy "extrovertált jellegű", mert ez is függ szituációtól, pillanatnyi lelkiállapottól, a környezettől, az illető körül lévő emberek hozzáállásától stb.

Szerintem ezért jobb egy több személyiségjeggyel jellemző rendszerrel vizsgálódni, mert árnyaltabb képet ad (bár persze, mivel az ember személyisége bizonyos határokon belül dinamikusan változik, ezért lehetséges, hogy a teszt eredménye nem minden esetben ugyanaz).

2017. júl. 29. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!