Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi történik részletesen két...

Mi történik részletesen két bolygó ütközésénél?

Figyelt kérdés
Ha csak két kavicsról beszélünk akkor elvileg a kozmikus sebességgel tehát kb 20 000 km/h-val való ütközés esetében a két kavics rendelkezik akkora egymáshoz viszonyított kinetikus energiával hogy mind a két ködarab anyagának hőmérsékletét megemelje nem hogy olvadáspont fölé, de még forráspont főlé is. Tehát a két kavics elpárolog. Ez az energia csak a sebességtől függ, tehát nagyobb tömeg azaz egy két bolygó esetébe sem történne másképp, a két bolygó kőzet anyaga elpárolog majd el is éri a szökési sebességet ebben a formában mielőtt újra kikristályosodna, az az az ütközés helyén az az a tömegközéppontban nem sok dolog maradna.
2017. aug. 8. 04:45
 1/5 anonim ***** válasza:
51%
Bolygó az, ami keringési pályáját "kitakaritotta". -> 2 bolygó nem ütközhet
2017. aug. 8. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Shai-Hulud ***** válasza:
77%

Például ez:

[link]

2017. aug. 8. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A Földbe egyszer beleütközött egy Marc méretű bolygó, és a kiszakadt anyagból lett a Hold. Egészen hihetetlen, hogy mi mindenen ment át ez a bolygó!
2017. aug. 8. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 EagleHUN ***** válasza:
100%

"a két bolygó kőzet anyaga elpárolog majd el is éri a szökési sebességet ebben a formában mielőtt újra kikristályosodna, az az az ütközés helyén az az a tömegközéppontban nem sok dolog maradna."


Attól hogy egy anyag elpárolog még van gravitációja!

Nyilván bőven lenne törmelékkiszóródás is, de a nagyobbik része nagyjából egyben maradna. Ennek a további sorsa pedig attól függ milyen irányú volt az ütközés. Ha a megmaradó anyagcsomó elvesztette a pályasebességét (frontális ütközés esetén) akkor a Napba zuhanna, ha az ütközés még gyorsított is a maradványokon akkor új pályára áll.


Továbbá még valamit nem vettél számításba. A kinetikus energia leginkább szilárd testek ütközésénél alakul hővé! A Föld nem szilárd, a vékony kéreg sem, de alatta a köpeny aztán végképp nem az. Ez viszont rugalmas ütközést eredményezne. (Plusz az energia jelentős részét a kilökődő anyagok is magukkal vinnék.)


A két égitest gömb alakú magja pedig billiárd golyóként pattanna le egymásról. Az egyik valószínűleg kiszakadna az egész öszletből és kilökődne, tehát nem tudnának egybeolvadni!


Nyilván forróbbak lennének az egész katasztrófa maradványai az elnyelődött kinetikus energiától is, nyilván felolvadna ami szilárd volt, de azért az elpárolgás erős túlzás a fentebbiek fényében.


A Teia ütközésénél sem történt meg pedig jó nagy volt!

Ott is kilökődött inkább az anyag.

2017. aug. 8. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
11%

Két bolygó nem ütközik soha. Egy bolygó meg egy (bármilyen nagy) meteor igen.

Nem párolog el mind. Gondolj egy ezer km-es nagyságrendű átmérőre. Az eleje mindkettőnek azt teszi, amit leírtál. A többi elkezd belenyomódni az előtte fékező anyagba, óriási feszültség keletkezik és az égitest felrobban. Egyes részei valóban elpárolognak, a többi szétlökődik. Az arányok megadásához már sok egyéb paraméter is kell (egymáshoz viszonyított sebességvektor, anyagösszetétel, anyageloszlás, alak, stb.).

2017. aug. 8. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!