Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek elterjedtek...

Szerintetek elterjedtek lesznek- e a jövőben a génmódosított házikedvencek?

Figyelt kérdés

Az internetet böngészve szinte naponta ütközik a tekintetem olyan kérdésekbe, amikor a kérdező arra kíváncsi, hogy tarthat-e farkast/medvét/tigrist stb. házi kedvencként. A válaszolók többsége ezután azt a „szörnyű” tényt közlik a kérdezővel, hogy ezek nem jó „házi kedvencek”, ugyanis a génjükben van az erőszak, az ölés, stb.


Az elmúlt napokban olvastam néhány cikket a génmódosítással kapcsolatosan, és eszembe jutott, hogy a génmódosítás hatására esetleg néhány évtized/évszázad múlva már elterjedtek lesznek a genetikailag módosított, most még rettegett vadállatok olyan „utódjai”, melyekre a jövőben esetleg házi kedvencként fogunk tekinteni (valljuk be: egy több száz kilós „génkezelt” grizzly medve sokkal jobb házőrző lenne, mint egy néhány 10 kilós kuvasz, csupán úgy kell a génjeit átírni, hogy ne öljön meg minden embert).


A lényeg: A vadállatok azon tulajdonságait úgy változtatnák meg a tudósok a génmódosítással, hogy azok nem lesznek többé veszélyesek az emberre nézve.


Persze, a génmódosítás sok kérdést felvet:

- Etikus-e beleavatkozni az élet folyamatiba?

- Ha balul sülne el a „kísérlet”, akkor lehet, hogy a végeredmény még nagyobb veszélyt jelentene az emberiségre nézve?

- Okozhat- e kihalási hullámot a génmódosítás?

Stb.


Ti mit gondoltok erről?



2018. jan. 15. 16:25
 1/9 Mojjo ***** válasza:
100%
Nem is tudom, pl a rettegett farkas génmódosított verziója már most eléggé elterjedt házikedvencként...
2018. jan. 15. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ezen én is gondolkodtam már. (És nem a tenyésztésről vagy keresztezésről. :D)


Vegyük a számítástechnikát az 50-es években. Fehér köpenyes nagy tudású emberek művelték drága eszközökön, amiket csak bizonyos intézetek, intézmények engedhettek meg maguknak. Manapság bárki művelheti aránylag olcsó és sokkal nagyobb teljesítményű, intelligensebb eszközökkel.


A génmanipulációt ma fehér köpenyes emberek kutatják és művelik drága eszközökkel, speciális intézetekben, komoly szakmai képzés után. Ki tudja, mondjuk 50-100 év múlva milyen eszközöket lehet majd kapni, amivel egy ügyesebb kölyök saját kis kedvencet készíthet magának. (És persze kártevőket.)

2018. jan. 15. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

- Etikus-e beleavatkozni az élet folyamatiba?

Erre nincs egzakt válasz. Ezt a filozófusok, politikusok és a befektetők fogják eldönteni.


- Ha balul sülne el a „kísérlet”, akkor lehet, hogy a végeredmény még nagyobb veszélyt jelentene az emberiségre nézve?

Igen, lehet.


- Okozhat- e kihalási hullámot ..

Simán. :(

2018. jan. 15. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nagyon valószínű, hogy lesznek ilyenek, mert igény van rá.

"Csináld magad" házi készlet nem nagyon hiszem, hogy lesz... azért ez ennél nehezebb kérdés, másrészt elég egyszer megcsinálni egyet, utána lehet szaporítani.

2018. jan. 15. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
2018. jan. 15. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Lesz itt még kínai gyártású okoskutya 3.2 is.

Az legalább túl drága lesz leveshúsnak.

2018. jan. 16. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Tislerics Máté ***** válasza:
93%

,,- Etikus-e beleavatkozni az élet folyamatiba?"


Talán úgy gondolod, hogy az ember nem az élet folyamatának része? A Homo sapiens egy fejlett agyal rendelkező emlős állat a bolygón. Bármit csinál azzal az élet folyamatának része lesz...


Ha nekünk etikátlan beleavatkozni az élet folyamataiba, akkor egy vízmolekulának is etikátlan beleavatkoznia a Csendes óceánba...


Hogy a génmódosítás etikus vagy nem, az már csak ránk tartozik. Ugyanis az etikát az ember találta ki. Csak nekünk fontos ez. A természetben nincsenek etikus folyamatok. A természet nem gondolkodik. Csak mi...


Nyilván elcseszhetjük a dolgokat és kihalási hullámok indulhatnak meg. Esetleg magunkat is kiírtjuk. És akkor mi lesz? SEMMI! Csupán kiderül, hogy az ember egy evolúciós zsákutca. Vagy szerintetek szomorú lesz a Tejútrendszer? A Napunk elsírja magát? ... :D

2018. jan. 16. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 dq ***** válasza:

Teljesen biztos vagyok benne. Nem mintha a Föld ne lenne túlnépesedve, és a természetes élővilág ne pusztulna veszettül, de azért van egy nagyon széles réteg amelyik megengedheti és meg is engedi magának az “egzotikus” kedvenceket.


- - - - -


Lazán kapcsolódik: nem akar valaki szakkör keretében génmódosítani?


Állítólag már egész olcsó és egyszerű mondjuk világító patkányokat létrehozni.

Utána lehetne akár házikedvencként is tartani őket.


(nem tudom mennyire legális itthon, vagy nem-e számít például állatkínzásnak)

2018. jan. 16. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:
100%
Szerintem a nem húsállat háziállatok génváltoztatásainak még annyira sem kész és átlátható a szabályozása, mint a GMO-s kukoricának (mert növényeknél is csak azért vezették be a komplett tiltást, mert olyan káosz van még a területen, hogy normális szabályozást az atyaúristen össze nem rak rá. Persze a komplett tiltás is hülyeség, olyan, mint karanténbe tenni ötven egészséges embert egy TBC-s miatt, de amíg nem szelektálható és még azt sem tudjuk, mi legyen szelektálva, addig nincs más, ami 100%-ig megbízható.
2018. jan. 16. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!