Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek lehetek tudós? Mi...

Szerintetek lehetek tudós? Mi az útja ennek?

Figyelt kérdés

19 éves fiú vagyok, tavaly érettségiztem. A sulit kezdetek óta nem szerettem, mert egy szűk látókörű, a kísérletezés, és tudásra éhezés helyett, egy ilyen pragmatikus rendszer volt, ami igazából a jó memóriát, a belerakott melót, az egységnyi idő alatt legjobban elsajátított felszínes tudást díjazta. Én ehhez képest mindig eléggé elkalandozó voltam órán is, nem tudtam úgy egy az egyben beülni minden órában és szívni magamba azt az információhalmazt amit rám zúdítottak, majd visszamondani. Az átlaghoz képest jó tanuló voltam, egy erős általánosba jártam, okos osztálytársak közé, akiknek a fele az ország legerősebb gimnáziumaiba ment tovább, itt elég nagy volt ennek megfelelően a hajtás és elvárás, itt nagyon sokszor lemaradtam, más érdekelt. Volt, h bizonyos tantárgyakból, ahol a tanár se volt épp jó, és otthon át kellett volna venni jobban (kémia, matek, erre főleg az utóbbi igaz), nagyon lemaradtam és nyeltem az 1eseket. Viszont többször volt, h ebbe az osztályba, úgy, h nem is készültem a dogára, mondjuk 5.be két fiúval együtt, mi írtunk csak ötöst matekból, pedig sok fazekasba érettségiző, most corvinusra járó osztálytársam nem. Nyelvtanból 6.ba, vmi 96%os dogát írtam, asszem ilyen két részre osztott nagy tz volt, és talán csak nekem lett 5ös pedig nem is tanultam, mindenki nézett. Kombinatorikát mindig is szerettem és érzékem is volt hozzá, ott is meg se írtam a házikat, egy másik szintén értelmes oszt társamról másoltam, aztán ő 3ast írt én meg 5öst. Kb. minden évbe volt pár ilyen eset, h ilyen nagyon erős dolgozatokat írtam, és máig nem tudom, h ha azt megértettem úgy, ugyanúgy tanulás nélkül, akkor a másik nyelvtan, matek tételt miért nem annyira, volt többször h egyeseket kaptam, tanulni ritkán tanultam, főleg ebből a két tantárgyból, az mondjuk igaz. Lehet valamihez van kiváltképp kompetenciám máshoz meg kevésbé, de ezt igazából nem tudom, mert nem adott senki utmutatást ezen a téren, azt tudom, h szakadéknyi különbségek voltak, és többször vertem meg az egész osztályt, vagy voltam nagyon a krémjében, úgy, h ők mondjuk mindig tanultak, megírták a leckét szorgalmasan, én meg soha, és egyszer-egyszer kijött ez a teljesítmény, máskor meg abszolút az aljába voltam. Amit tudok viszont, h kiskorom óta nagyon érdekelnek a tudományok, meg úgy egyáltalán az értelmes szó, a gondolkodás, sőt az ismeretek is, csak valahogy nem úgy, az a zárt keretek közt, az információk visszamondására irányulóan, határidők közé szabva, ahogy a suliban. Már 5-6 évesen szavaltam a szorzótáblát, 6-8 évesen az világ országai, zászlók, arról különböző adatok ,listák érdekeltek. Pld. Gdp, terület, népesség stb. Ma is bármibe mozgok, mindig keresem az értelmes szakírókat, ez akár legyen sportok, mondjuk fociba a taktika, vagy művészetek, tudomány. Tipikus olyan otthonülő típus vagyok én is, aki bújja ezeket a témákat, rengeteget szoktam a neten mindenről olvasni, vagy hallgatni, mondjuk érdekeltek mostanában a vallások, az iszlám stb., akkor meghallgattam erről egyetemi professzorok neten elérhető 3 órás előadásait. Múltkor olvasgattam az államformákról (ezt vhogy töriből épp kimaradt nekem, h ugye monarchia, köztársaság...), most a választások kapcsán is arról mi a jogállamiság, ez miért van sokszor sárba tiporva a jelenlegi kormányunk által. Vagy az, h a politizálásnak milyen színterei vannak, szociálpolitika, gazdaságpolitika stb., itt milyen szempontokat kéne nézni, ami alapján megítélhető a jelenlegi kormányzás. Művészetbe is mindig keresem a jót, az értékest, olyan zenéket szoktam hallgatni, mint a Peter Gabrieles Genesis, a Yes, Pink Floyd, vagy filmeknél Leone vagy Ridley Scott jó filmjei. Szóval nem vagyok egy átlagos 19 éves, és azt gondolom még elég fiatal vagyok talán ahhoz, h most eldöntsem mit szeretnék. Szoktam tudományos témákról is, csillagászat, fizika olvasni, de az a "baj", h rengeteg minden érdekel, tényleg a társadalomtudományok, természettudományok, sportok, művészet, mindenbe beleolvasok, érdeklődök felőle. Nagyapámmal nem olyan szoros a kapcsolatom, de ő tudós, matematikus. A matek nekem is mindig jól ment olyan szempontból, hogy azt mondták lenne hozzá érzékem, és ezt én is éreztem. Szóval elvileg járható lenne ez az út, csak nem tudom mi érdekel leginkább, mit tudnék csinálni. Szeretek valahogy viszonyulni, valamit gondolni a világról, az aktuális dolgairól, és annak mentén szeretek utánaolvasni dolgoknak is. Érdekel a kutatás, az elemzés, az, h az ember feltaláljon dolgokat. Szóval nem úgy szeretnék értelmiségi lenni, h orvos, vagy jogász, hanem h bizonyos területeken kutathassak, akár kitalálhassak új dolgokat, megközelítéseket, ötletelhessek. Most nézem a Rick és Mortyt és onnan is ihletett meg, ott is nagyon sokat van kritizálva az iskola, és szembeállítva ezzel az, ahogyan Rick ezt a kreatív, ötletelős, alkotós munkát csinálja, ami már-már művészet. Nekem is világ életembe az jelentett örömöt, ha letudok rakni valamit az asztalra, ha vannak megfigyeléseim, és ezt egy írásba tudom foglalni, vagy egy gondolkodásmódot, látásmódot formálok belőle. Így szeretem képezni magam és alkotni. Az érettségim nem sikerült rosszul, tudnék menni egyetemre, de nyilván nem a legerősebbekre, alapból csak sima érettségit tettem. Csak azt látom, ha most elkezdek egyetemre járni, megint csak az lesz, h feladnak hosszú oldalnyi leckéket és mondjam vissza határidőre. Meg nem hiszem, h épp azon az úton indítana el, egyáltalán van olyan szak ami azon az úton indít el? Hogy lesz valaki tudós, feltaláló? Tényleg a jólét meg semmi nem érdekel, csak az, h alkothassak, egyedüli problémámnak azt látom, h talán túl sok minden érdekel, nem tudok igazán specializálódni, és mondjuk első helyen általában nem a fizika, csillagászat, kémia és más természettudományok szerepelnek, pedig mint írtam, még lehet ahhoz lenne leginkább kapcsolatom, meg abban lehetne legjobban kiteljesedni. Hanem a sport, társadalomtudoányok, művészetek. De ott tényleg, attól kezdve, h mi miért van, mondjuk a fociban is, miért történik a pályán, egy adott adatnak, jelenségnek, képnek, mi áll a hátterében. Bármi dolog ott is érdekel, amiről kutatok. Az utóbbi éveim úgy teltek, hogy mondjuk azt már írtam, h a földrajz, körülöttem lévő világ érdekelt még kisiskolásként, ovi végén, majd jöttek a művészetek, filmek, zenék, aztán ez a fociőrület 15 évesen ütött be, de a sportokat mindig is szerettem, egy időben azon kísérleteztem, h magamat edzettem (futás), pulzusmérővel, és néztem a számokat, h hogy tudnám maximalizálni a teljesítményemet. És azóta is bármi közéleti, társadalmi, morális kérdés van, az engem érdekel, politikának, a természettudományoknak, gazdaságnak akár utánaolvasok. Szóval talán csak a specializálódást tekintve nem tudom, h mihez lenne érzékem, mi érdekelne engem is nagyon. Mondjuk mateknak a statisztikai, kombinatorikai része foglalkoztat leginkább, az egyetemre is olyan szakra szerettem volna menni, ami eléggé ezt is érinti (a fociba is ez fog meg, meg talán már régen is az országokról készült listákban stb.) Elvileg meg lennének hozzá a képességeim, ugye beszéltem a nagyapámról, mindig azt mondták én örököltem tőle ezt leginkább, és majd én tudós leszek. A tanárok is általában mindig arra jutottak, h ha még nem is teljesítek jól, de milyen jók a képességeim, meg hogy teljesíthetnék stb. Csak ugye a másik dolog, h a piacgazdaságban kérdés, h tudok-e annyira érvényesülni ezzel a pályával, mert egyedülálló zseni nem vagyok, ugye itt is megszületnek az óriási különbségek, ha épp feltalálok valami olyat az informatikába mondjuk ami kell az embereknek, akkor milliárdos leszek, ha nem, akkor lehet munkám sincs, meg nem kellek. Orvos ezért megy jól ,mert az mindig kell. De engem inkább az alkotás vonz, ahogy már mondtam.


Kösz a válaszokat, bocs, h hosszú lett.


2018. ápr. 27. 13:22
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
28%

Lehetsz- de láss hozzá, hogy a saját utad megtaláld. Sok minden érdekel, az jó - de valahogy kell egy csapás, ami mentén haladsz, hogy ne forgácsolódj szét. Jó a művészet és a tudomány együtt! A kreativitásod ne hagyd veszni- az a legdrágább kincsünk. (privben küldök hozzá irodalmat, ha érdekelnek, amit eddig írtam) nemrég írtam valakinek, ezt idézem (magamtól, a nagy bölcstől:)

Edisonról olvassál (könyvtárban nézelődj, keresd, ami érdekel, ezt is) - Edison nem sokat járt iskolába- hülyének tartották ("fölöslegesnek" ) anyja mérges lett, berohant és kivette 3 hónap után. ( egy gyerekkori hallássérülés miatt nem jól hallott- ez volt a háttérben, ezért hülyének nézték) Anyja majd odaadta Shakespeare összes drámáit - azokat elolvasta- nagyjából ez volt számára az iskola. Később maga kezdett kísérletezni, laboratóriumot szerelt fel a ház pincéjében... és felnőtt.. ezernél több találmánya volt...

2018. ápr. 27. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
68%
Valószínűleg nem leszel "tudós", fejed lehet, hogy lenne hozzá, segged viszont nincs.
2018. ápr. 27. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Ja igen, a fizikába is inkább az érdekel, h a világunkba zajló jelenségekre magyarázatot adjon, vagy hogy új dolgokat fedezzen fel, akár a párhuzamos valóságok stb. Az érdekel, h Einstein mire jött rá, és ez mitől helyezte új megvilágításba a világról alkotott képünket. De ahogy a suliban leadják, h vagy mond vissza a definiciót, vagy olyan feladatokra emlékszek, h kirakunk egy pohár tejet és akkor nem tudom én ott hagyjuk valameddig, vagy valamit csinálunk vele és miért lesz kevesebb... mert itt megint arról van szó, h ismerni kell ezeknek a különböző példák megoldásainak a menetét, h milyen számolásokhoz nyúlj, milyen képletek vannak, de nem abból közelíti meg, h kutassunk. Hogy értsük meg. Most ha épp azt nem tudom, senki nem úgy születik h tudja, sőt ezt elvileg tudós zsenik figyelték meg, akár évek munkájával, számításával, és az elődök által lerakott alapokra építkezve. Az lenne a szép, ha én ezt a jelenséget rögtön le tudnám vezetni tanulás nélkül, rögtön lenne rá egy hipotézisem és aztán még ezt számokkal alá is tudnám támasztani. Szóval úgy érzem ez a szorgalom semmit nem dönt, mert a suliba mindig itt dől el, beleraktad e azt a munkát, gyakorlást vagy sem. Én viszont arra alapozom, h lehetne keresnivalóm, h érdeklődő vagyok, tényleg még az okosabb barátaimat sem érdekelte ennyire minden, úgy voltak vele, h tanulnak szorgalmasan, h majd mehessenek jó középiskolába és egyetemre, majd valami jó szakmával elhelyezkednek. Azon túl meg tök átlagosan töltötték az időt. Szóval ha valami irányba elkezdek érdeklődni, akkor én is feltudnám szedni ezt az alaptudást. Most a focival tudok nagyon példálozni, de abból is lehetne pl. tantárgy, és én ott is képes lettem volna egyest kapni, ha épp nem akartam megtanulni, mert mondjuk megkérdezik, definiáld a játékstílus, vagy a területvédekezés és emberfogásos védekezés összehasonlítása, történettudományi szempontból... de nyílván mert most érdekel épp utánolvasok, és a kérdés már nem ez, hanem h ezzel az alaptudással vannak e olyan meglátásaim a taktikával, annak történeti fejlődésében, változásában meglátom-e azt, h ez mit okoz, milyen változást hozhat, a meccsek elemzésével, a játék egészével kapcsolatosan vannak-e megvilágító gondolataim, felismeréseim, vagy sem.
2018. ápr. 27. 13:53
 4/15 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm első válaszoló, álmodoztam róla, h kapok majd valami olyan választ ami lendíthet ebbe az irányba, elindíthat egy úton. Igen érdekel, köszönöm, ha elküldöd. Sztem is ezt kéne megtalálnom, csak hogy?! Ez kicsit bosszant, h suliba is volt egy-két olyan téma, amiből tényleg még ebből a nagyon jó osztályból is kimagaslottam, pedig nem változtattam a módszereimen, ha egyáltalán voltak, bejártam és kb. ennyi, otthoni tanulás minimális, és az is inkább doga előtt, mondjuk mateknál és nyelvtannál ez ritkább volt, az inkább törinél ment jól. De máskor meg nem tudtam úgy átvenni és nagyon lemaradtam, tehát valamihez volt érzékem, csak akkor azon kéne elindulni, h abból kiindulva mit tudnék kezdeni magammal, de ezt nem igazán tudom. Én azt csinálom nagyjából, h megtalálom bármibe azokat az embereket, akiken azt látom, h értelmesek, és lehet tőlük tanulni, és úgy művelem magam. Aztán ha megvan az elég alapismeretem, már agyalok annyit, h én is abból valamit ki tudjak találni. Természettudományokból talán érdemes lenne könyveket olvasni, ahol a nagy feltalálókról és az ő megfigyeléseikről, felismeréseikről tudok tájékozódni? Valahogy ott is oda kéne eljutni, h most hol áll a tudomány és mivel tudnék én hozzárakni, nem? Nem tudom, h engem nem érdekel-e már túl sok minden, h ez jó-e vagy sem. Egy elég keverék vagyok, pld. a számok, az adatok szeretetéből, ilyen reál gondolkodású is vagyok, alapból ugye a felmenőim, meg ilyen túlzottan rendmániás is vagyok... kb. mint a Sheldon a Big Bang Theoryból. Aztán meg ez apámtól is jön, de eléggé művészlélek is vagyok, ő is írt verseket és én is szoktam, szeretek dumálni, művészetek, vagy társadalmi dolgok érdekelnek. Aztán meg ugye itt van még a sport szeretete. Akik ilyen nagy fizikusok azok általában elég "kockák" gúnyosan szólva, és nem érdekli az utóbbi 2 őket, nem? Nekem volt egy olyan osztálytársam, bírtam, és ő is kicsit olyan volt, kb. mint az említett Sheldon, h így nagyon ezekhez a témákhoz nem volt viszonyulása mert megvolt a maga világába, ahol voltak ezek "gyerekes(nek gondolt) dolgok" mint képregények vagy legó, és mellette meg bújta a kémia könyveket. Szóval bennem fura ez a keveredés, egy időben élsportoló akartam lenni, majd művész... de köszi, ha küldesz anyagokat!


2: Igen, csak épp ez a fura, h ahhoz nem volt meg a seggem, h azokat a tananyagokat átolvassam, begyakoroljam. De más meg menne bulizni, csajozni ilyen korban helyettem, én meg olvasgatok itthon, hallgatok különböző hanganyagokat, filmeket nézek, zenéket hallgatok, meg ilyenek. Művelem magam, ha vmi eszembe jut utána nézek. Szóval ilyen szempontból épp, h van habitusom. Egyébként is ez nem biztos, h épp arról szól, hogy te magolj, engem mindig idegesített a felszínes látásmód, mindig próbáltam tanulni valamit, céljaim voltak, dolgok amikben mozogtam. Más megcsinálja jól a sulit, aztán egész nyáron strandol, vagy fesztiválozik, vannak ilyen oszt társaim, és a corvinusra jár. Csak tudom e úgy osztani az időmet, h valamibe ki tudjak teljesedni, ami tényleg az én terepem.

2018. ápr. 27. 14:25
 5/15 anonim ***** válasza:
81%
Sajnos a tudósok nem születnek, hanem rengeteg munkával, tanulással azzá válnak. Eleinte irányítják őket, később önállóak, aztán már ők irányítanak. De életük végéig tanulnak. Ez a titka. Más titok nincs.
2018. ápr. 27. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
54%

Végig szoktam olvasni általában, de most nem ment.

Kutató lehetsz. Fizika nélkül viszont nem lehetsz.

Ezen kívűl feltalálni bárki, bármikor, bármit képes lehet, főleg szerencse, meg némi megszállottság kell hozzá.

A statisztika is egy szép terület, csak oda meg még annál is sokkal többet kell tanulni.

2018. ápr. 27. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
67%

Szerintem nem. Fogalmad sincs, mi érdekel, munkát nem akarsz belefektetni, de ezt még csak be se ismered magadnak, szóval az se opció, hogy belátod, hogy kéne, és fogcsikorgatva megcsinálod. Ha bármihez különösebb tehetséged lenne, az 19 éve jól titkolja magát, és még mindig az általános iskolai dolgozataidon lovagolsz meg kocsmai filozofálgatsz.


Az az útja, hogy eldöntöd, mi akarsz lenni, aztán úgy jó 10 évig csak tanulod (utána meg az érdemi munka mellett tanulod végig, amíg csinálni akarod). Nincs benne semmi trükk.

2018. ápr. 27. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
52%
Ha 19 évesen még mindig ennyi kérdésed van, amire nem tudod a választ, akkor belőled nem lesz tudós.
2018. ápr. 27. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
23%
- szólott a 8-as jós, majd felkelt jós-varázsgömbje mellől és elment aludni. Jó éjszakát!
2018. ápr. 27. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
62%

Lehetsz, de ahhoz el kell indulnod egy adott úton. Ennek módja, hogy az egyetem elvégzése után csatlakozol egy ottani kutatócsoporthoz. Ehhez előbb ki kellene választanod egy területet, amivel a leginkább szeretnél foglalkozni (emellett hobbiként még foglalkozhatsz más dolgokkal is). A feltaláló viszont nem klasszikus értelemben vett „tudós”. A tudós inkább kutató, a feltaláló meg általában a kutatók által feltárt ismereteket alkalmazza a gyakorlatban (de ez legritkább esetben a saját felfedezése).


Legközelebb ha írsz, próbáld bekezdésekre osztani, azzel megkönnyíted az olvasó dolgát.


#1:

Edisont inkább hagyjuk, inkább gátlástalan üzletember és menedzser volt, mint „tudós”. A tudóst a tudomány előrehaladása jobban érdekli a saját karrierjénél, Edison ezzel fordítva volt. Mellesleg számos, neki tulajdonított találmány nem is az övé (pl. az izzólámpa sem):

[link]

[link]

2018. ápr. 28. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!