Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Létezik a tökéletes egyenes?

Létezik a tökéletes egyenes?

Figyelt kérdés

Mivel a föld az gömbölyű/geoid ezért mi a föld görbületében élünk csak mi egyenesnek érezzük. Hogy ha egy sik felületen pl egy lapon probálunk egyenest rajzolni azt is egyenesnek érezük (ez azért lehet mert 3 dimenziós lények vagyunk) Egyre többet hallom azt hogy a 4. dimenzió a mélység. A tér az ugyebár végtelen a köztünk lévö tér is, mert ha valaki eltünésig zsugorodna akkor nem halna meg hanem a végtelenségig is képes lenne zsugorodni(igen mint a hangya c. filmben) szoval az is lehet hogy köztünk vannak bolygók és nálunk is vannak még kisebbek és ez akkor így lehet a mértékegységeknél is. A legkisebb hoszuság mérték egység a milliméter, azonban ha! a fenti állitásom igaz és lehet benne valami mert a feketelyukak elnyelnének akkor is folyamatosan zsugorodnánk (jó lehet hogy nem a végtelenségig mert közben atomokra zuzodnánk) De ha ez alapján veszük a tényt hogy Mindenél van valami kisebb

akkor milliméter pontosan semmit nem tudunk le mérni ugyan is a milliméternél is van valami ami kisebb ergo nem lehet tökéletes az az egyenesünk (és oké hogy azok a mérték egységeg nem számitanának de akkor se tökéletes az az egyenes) A féreglyukak a térben elhelyezkedő pontok amik A-bol B-be jutatnak a térben legrövidebb úton mert mindig az egyenes a legrövidebb út. A féreglyuk lehet egy tökéletes A-bol B-be.. Talán.. Azonban mi nem egy mi nem egy 100% sik Dimenzióban élünk ezért el e tudnánk képzelni a tökéletes egyenest ?



2018. júl. 5. 16:36
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
A kérdésem ihletője [link]
2018. júl. 5. 16:37
 2/11 A kérdező kommentje:
Ja és igen Részben azért kerekek a bolygók, mert mindenhol egyformán vonzza az anyagot befele a tömegvonzás (gravitáció) Vagyis semmi ne makar valamiért egyenes lenni és ezért nem létezhetnek lapos bolygók amik téglatest alakúak
2018. júl. 5. 16:46
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Mit szívsz tesó


Komolyan az első két mondatodig értelmezhető normálisan az írásod.


Tényleg próbálom értelmezni mit akarsz kihozni ebből az egészből, remélem valaki okosabb nálam. Addig is...

Az egyenes tökéletes. Az más kérdés, hogy a papíron reprezentált "egyenes" a valóságban nem az.

A legkisebb hosszúság mértékegység a milliméter? Nanométer? Pikométer?

2018. júl. 5. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Igen ezt is tudtam csak nem jutotak eszembe köszi. De ezeknél is vannak kisebbek...
2018. júl. 5. 16:49
 5/11 anonim ***** válasza:
89%
A valóságban nem létezik tökéletes semmi. Se tökéletes egyenes, se tökéletes kör, se tökéletes hagymás bab. Semmi.
2018. júl. 5. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 LeonScottKennedy ***** válasza:

Először is:

Atya ég, hogyan lehet Rick and Morty-t szinkronosan nézni? Ez felért egy fülkinzással nekem...


A kérdésről:

Ahogy az első válaszoló leírta, az egyenes önmagában tökéletes, csak mi a gyakorlatban nem tudunk tökéletes egyenest húzni, létrehozni, részben amiatt is, amit te írtál, hogy a Föld gömbölyű és nem egy tökéletes sík. Mert ugye tökéletes sík sem létezik a gyakorlatban, csak elméletben.

A zsugorodásnak nem tudom mi köze van a tökéletes egyenes meghúzásához, komolyan, mi?

A milliméternél is van kisebb? Na ne mond, hát most nagyon lesokkoltál. Én azt hittem eddig, hogy egy emberek által létrehozott mértékegység a legkisebb méret! Hogy vagy képes egyáltalán leírni ilyet, most komolyan?

A féreglyukak létezésében még nem is vagyunk biztosak, az egyelőre csak sci-fi. De ha léteznek is, akkor sem egy tökéletes egyenessel vezetnek A-ból B-be, ugyanis közöttük nagyon meghajlik a tér, így már önmagában nem lehet egyenes az az egyenes. De én nem tartom valószínűnek, hogy egyáltalán léteznek ilyen féregjáratok.

2018. júl. 5. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 2*Sü ***** válasza:
100%

0. Idézet a kérdés kiírása alatti instukciókból: „Ne kérdezz több különböző dolgot egy kérdésben. Ezekről egyenként írj ki kérdéseket!”


1. > Létezik a tökéletes egyenes?


Az egyenes egy absztrakt, elvont, matematikai fogalom, nem fizikailag, hanem „matematikailag” létezik. Bármi, ami anyagból van, az egyben atomokból is, így tökéletes egyenes felület nincs. Csak olyan, ami a szükséges pontossághoz, mérési hibahatárhoz képest kellően kis mértékben tér el az egyenes „ideájától”.


2. > Egyre többet hallom azt hogy a 4. dimenzió a mélység.


Akkor egyre több hülyeséget hallasz mostanában. Egyrészt nincs első, második, harmadik, negyedik dimenzió. Egy-, két-, három- és négydimenziós tér/objektum van csak. Persze adott koordináta rendszerben lehet beszélni akár a második, harmadik dimenzióról, csak a koordináta rendszer felvétele önkényes. Amúgy a háromdimenziós objektumoknak van mélysége.


3. > A tér az ugyebár végtelen a köztünk lévö tér is


Leginkább ez az elfogadott a jelenlegi fizikai modellünkben, de az is lehet, hogy véges kiterjedésű a tér maga is, bár határa nincs, a kiterjedése véges.


4. > ha valaki eltünésig zsugorodna akkor nem halna meg


De.


5. > mint a hangya c. filmben


Ha sci-fiből tanulsz fizikát, az elég baj. Ha egy hangyát felnagyítasz 10 méteresre, össze fog roppanni a saját súlya alatt. Ha egy elefántot lekicsinyítesz hangya méretűre, valószínű nem kapna elég oxigént. Sok tulajdonság a méret négyzetével, más tulajdonságok a méret köbével arányosak. A tömeg pl. a méret köbével arányos (11-szer nagyobb méretű dolognak 11*11*11-szeres a tömege), a láb teherbírása meg leginkább a keresztmetszetével arányos (11-szer nagyobb méretben 11*11-szer nagyobb súlyt bír el, bár ez így azért eléggé le lett egyszerűsítve). A tüdő felülete is a méret négyzetével arányos, ezért gondolom, hogy az elefánt megfulladna.


Bizonyos méret alatt meg extra dolgok is bejönnek, de hadd ne részletezzük.


6. > A legkisebb hoszuság mérték egység a milliméter


Akkor most tessék visszamenni az általános iskolába:

[link]


Lásd: mikrométer, nanométer, de ott van pl. az ångström (Å), ami bizonyos tudományterületeken gyakorta használt hosszmértékegység.


7. > De ha ez alapján veszük a tényt hogy Mindenél van valami kisebb


Nem. Pl. az elemi részecskék mérete fix. Nincs kisebb, vagy nagyobb elektron, proton, stb… Az más kérdés, hogy valamit ezekből hány darab épít fel. Pl. a processzoroknál 10 nanométer vastag „vezetékek vannak”. A további kicsinyítés már fizikai problémákat okoz, mert ha nem elég tiszta anyagból készül, egy nagyon kis szennyeződés már rövidzárlatot, vagy szakadást jelent. Meg itt már fellépnek kvantumfizikai problémák is.


8. > akkor milliméter pontosan semmit nem tudunk le mérni


Dehogynem. Sokkal-sokkal kisebb távolságokat le tudunk mérni. Pl. mikrométer pontossággal egy egyszerű, kézi eszközzel is lehet mérni. Lásd: [link]


9. > „feketelyukak” […] „féreglyukak”


Az érdeklődés a fizika iránt dicséretes, de ha még az általános iskolai matek, fizika sem megy, akkor egyelőre ne akarj fekete lyukakról (külön írva), féregjáratokról (és ha lehet, nem féreglyukakról) gondolkodni, mert csak zagyvaság lesz belőle.


10. > Azonban mi nem egy mi nem egy 100% sik Dimenzióban élünk ezért el e tudnánk képzelni a tökéletes egyenest?


El tudnánk. A görbült térben is lehet definiálni az egyenes fogalmát.


11. > A kérdésem ihletője [link]


No, már nem csak Marvel filmekből, hanem rajzfilmekből is fizikát akarsz tanulni? Mi lesz a következő? A Biblia?

2018. júl. 5. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 LeonScottKennedy ***** válasza:

#7:

NAAAAA nem bántjuk a Rick and Morty-t. Tessék megnézni néhány részt belőle, vannak benne okosságok :)

Így van, a feketelyuk külön van hivatalosan, viszont én mindig egybe írom, mert én így tartom helyesnek. Mármint érted, egy fekete lyuk lehet bármi, ahol van egy lyuk és sötét. A megkülönböztetés miatt írom feketelyuknak. Mint a gravitációs sodródás, ezt az erőt is csak én szoktam használni bizonyos dolgok megmagyarázására ;). És még azt mondják, hogy nincs helyem a tudomány fórumba, amikor ilyeneket találok fel.

Na de visszatérve a lényegre, amiben én hibáztam az előző hozzászólásomba, te pedig kijavítottál, hogy térgörbület esetében is értelmezhető az egyenes. Ez valóban így van. Nehéz elképzelni, de belátható.

2018. júl. 5. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 2*Sü ***** válasza:

> NAAAAA nem bántjuk a Rick and Morty-t. Tessék megnézni néhány részt belőle, vannak benne okosságok :)


Válasszuk ketté, amit kétfelé kell választani. Én imádom a sci-fit, fantasyt. Asimov, Lem bármelyik műve, Star Wars, Star Trek, Stargate, Babylon 5, Firefly, Battlestar galactica, nem vagyok válogatós, mind-mind jöhet, némelyik sorozatot kétszer, sőt háromszor is végignéztem és szeretem ezeket.


A Rick és Morty-ból csak párat láttam, de már tervben van az egész végignézése. Van némi abszurd, sőt itt-ott morbid jellege is, de ilyen mértékig én vevő vagyok rá. Nyilván sok témának van tudományos alapja, de azért nem egy fizikakönyvről van szó, a sci-fi második szótagját is tessék a helyén kezelni.


De akkor mondok egy másik, talán szemléletesebb példát, ott az Agymanók (Inside Out) című animációs film. Van erős pszichológiai alapja, jópofa, szórakoztató is, de egy felnőtt számára is tartalmaz a jobb önismerethez szükséges tanulságokat. De nyilván aki ebből képzeli el a valódi agy valódi működését, és ennek mentén gondolkodik dolgokról, az csak zagyvaság lesz, nem valódi tudomány.


~ ~ ~


> Így van, a feketelyuk külön van hivatalosan, viszont én mindig egybe írom, mert én így tartom helyesnek.


Oké, ez nálad akkor önként vállalt lázadás egy adott helyesírási szabály ellen. Ez részben ugyan akceptálható, hiszen nem a nyelvtani szabályok határozzák meg az írást, hanem az írásból következnek annak a szabályai. Az egybeírás akkor indokolt, ha így a két szó együtt új jelentést adna a kifejezésnek? Új jelentést ad? Nézőpont kérdése, igen is, meg nem is. Bár ilyen alapon a helyzeti energia egybeírása is is indokolt lehetne.


Viszont tudománnyal kapcsolatos témánál nem árt, ha a konvencióknak megfelelő szóhasználathoz ragaszkodunk. Ha más nem, azért, mert aki sokat olvasott a fekete lyukakról megfelelő forrásból, az annyira megszokja a különírt alakot, hogy az egybeírt alak lesz számára furcsa. Ilyen módon az, hogy valaki egybe-, vagy különírja a fekete lyuk szót, az a legtöbbször korrelál a témában való jártasságával, jól informáltságával.

2018. júl. 6. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 LeonScottKennedy ***** válasza:

#9:

Te aztán nagyon komolyan veszed a dolgodat.

Láttam az Inside Out-out, nyilván eszembe sem jutna az alapján megmagyarázni az agy működését xD.

Mostanság dráma-akció-thriller filmeket nézek, amik egytől egyik a depresszió fertője, szóval gondolhatod. Meg a Blade Runner 2049-et, amiben az AI "csajt" féltettem a legjobban, ez mutatja, mennyire elba_szott az érzelmi világom.

Azért azt tegyük hozzá, hogy a Rick and Morty részletben a tökéletes sík megalkotásáról volt szó, viszont attól, hogy azon állsz, még ugyanúgy nem tudnád megalkotni a tökéletes egyenest. Atomi szinten fizikailag lehetetlen, hogy tökéletesen passzoljanak egymáshoz az atomok és ne legyen közöttük űr. De ha mondjuk megoldanánk összepréseléssel, akkor meg ott vannak a szubatomi részecskék. Azokból meg mindig lesz kisebb. Hát enyhén szólva kicsit lejjebb kell mennünk a kérdező által említett legkisebb, kimérhetetlen egységnél, a milliméternél. Ó, ha tudná milyen tűréshatárokkal dolgozunk mi, összeszarná magát. Számára az már a kvantumtér lenne. És most nem bántani akarom, csak elég fura dolgokat írt le, na.

Ja és még valami: sokat olvastam már feketelyukakról. És igen, eközben is, mindig is egybeírtam, ez számomra nem valami újkeletű dolog, egyszerűen pszichológiailag fájna leírni külön.

2018. júl. 6. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!