Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért alakult úgy, hogy Buda,...

Miért alakult úgy, hogy Buda, illetve később Budapest lett az ország fővárosa? Volt rá a alkalom korábban, hogy más város legyen Magyarország fővárosa?

Figyelt kérdés

2018. júl. 20. 19:52
 1/2 Todboy válasza:
93%

Persze, voltak korok mikor más városok szolgáltak fővárosként. Parancsolj:

[link]

2018. júl. 20. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Már a középkorban is sok királynak Buda volt a központja, de fontos volt a rendi országgyűlések miatt is a hely. Emellett szabad királyi város is volt, a kereskedelemben fontos szerepet töltött be, tehát 1541-ben, amikor elesett, mindenképpen az ország központja volt (a 16. században is az ország pusztulását 1541-re teszik, nem 1526-ra, a mohácsi csata inkább a romantika korában lett az ország pusztulásának az időpontja).


A török kor után is sok politikai intézmény központja volt Buda, pl. a Helytartótanácsé. A reformkorban egyértelmű lett, hogy a hazai nemesség Budát és Pestet akarta az ország fővárosává tenni, tehát amellett, hogy ismét a gazdaság központja lett, volt arra tudatos politikai szándék, hogy ismét ez legyen az ország központja. Építkezések kezdődtek ebben az időszakban, divat lett a gazdagoknak és a főrendeknek Budára és környékére palotákat építeni, arra is volt szándék (Széchenyi és mások részéről), hogy a főnemesség számára jó időtöltést nyújthassanak a fővárosok, meghonosították a lóversenyt, kaszinókat építettek, 1837-ben felépült a magyar nyelvű színház elsőként az országban stb. A szabadságharc alatt az OHB székhelye is a fővárosok voltak, és igazi katasztrófának tartották, hogy elesett. Buda ezenkívül stratégiailag is fontos hely volt, hiszen amellett, hogy gyárak voltak itt, a Lánchíd nagyon fontos szerepet töltött be az utánpótlás biztosításában, illetve a Vár is fontos erődítmény volt.


A dualizmus korában egyértelmű, hogy a fővárosok voltak az ország központja minden tekintetben. 1873-ban egyesítették Budapestté. Látványos építkezések kezdődtek, a belváros a mai képét ebben az időszakban nyerte el. Budapest Európa 10 legnagyobb városa közé emelkedett, igazi világvárosnak számított (nagyobb volt a súlya ilyen szempontból, mint ma), Magyarországon belül pedig egyértelmű, hogy a legnagyobb város volt, az elmaradott vidékkel szemben Budapest jelentette Európát. Gazdaságilag még tovább jövekedett a jelentősége, hiszen egyrészt minden vasútvonal ide vezetett, másrészt (és ezek összefüggnek), az ország nyersanyagokban gazdag peremterületeinek Budapesten volt a legfontosabb feldolgozóipara, és ez igaz a mezőgazdaságra (malomipar) is.

2018. júl. 20. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!