Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen messze vannak azok a...

Milyen messze vannak azok a csillagok, melyeket mi az égbolton látunk?

Figyelt kérdés

2018. szept. 10. 19:51
 1/7 A kérdező kommentje:
Elfelejtettem hozzátenni, hogy azokról a csillagokról beszélek, melyeket szabad szemmel láthatunk.
2018. szept. 10. 19:52
 2/7 anonim ***** válasza:
91%
Kábé mind néhány ezer fényéven belüli. Ami ennél távolabbi, azt már az emberi szem vagy érzékelni, vagy elkülöníteni nem képes. Tehát vagy túl messze van, és túl kevés fény érkezik belőle a szemünkbe, vagy belevész a többi szomszédos csillagával egy nagy ködbe (mint pl. a Tejút sávja az égen, vagy az Androméda galaxis csillagai).
2018. szept. 10. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez ne ma távolságtól függ, hanem a fényességtől. A legközelebbi, mintegy 4 fényévnyi távolságú Alfa Kentaurit alig látjuk. A két és fél millió fényévnyire lévő szomszédos galaxist is látjuk, igaz halványan.

Minden csillaghoz tartozik egy fényesség, amely a korától, benne zajló reakcióktól és persze a távolságtól függ. Ezért távolságot nem érdemes megadni, hiszen vannak közeli, nem látható csillagok, és sokkal távolabbi láthatók. Egyébként szabad szemmel tiszta időben úgy háromezret látunk.

2018. szept. 10. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Kiegészítésül, a szabad szemmel látható csillagok közül a legtöbb kb. 100 és 1000 fényév közötti távolságra van. Ez nem egy pontos határvonal, csak azért írtam, hogy a kérdező nagyságrendileg be tudja lőni, ha felnéz az égre.
2018. szept. 11. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
98%
Én istenigazából akkor döbbentem rá tinifejjel, mekkora is a világegyetem léptéke, amikor egy szabad szemel halvány csillagnak látott pontról csillagász távcsővel kiderült, hogy egy galaxis.
2018. szept. 11. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Jó szemed van. :)

[link]

2018. szept. 11. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:

Már csak volt. :D

Bár lehet, hogy még most is megtalálom az Andromédát.

Star charttal rákeresek a következő ideális látásviszonyú éjjel.

2018. szept. 11. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!