Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mikor a dugóval zárt borosüveg...

Mikor a dugóval zárt borosüveget egy kemény felülethez ütögetjük, miért jön ki a dugó?

Figyelt kérdés

2018. okt. 15. 20:02
 1/9 anonim ***** válasza:
5%
Mert több CO2 szabadul fel, nő a nyomás, ami kinyomja a dugót.
2018. okt. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%
illetve az üveg belsejében keletkező lökéshullámok is kifelé mozdítják
2018. okt. 15. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
68%

Szerintem a kavitáció az oka.

A palackban van valamennyi gáz. Amikor a palackot vízszintesbe helyezed, akkor ez a bor tetejére megy fel (az üveg falára). Amikor odaütöd a palack alját, akkor összenyomod ezt a gázt, ám ez csak úgy tud összesűrűsödni, ha hátul a dugónál alacsony nyomású tér alakul ki. Ez viszont megpróbál minél hamarabb "eltűnni", visszarántja a bort a palack nyakába, ami viszont egy kicsivel kijjebb löki a dugót. Tehát magyarán a folyadék tömegének a tehetetlensége nyomja ki a dugót, ezt hívják kavitációs hatásnak, kavitációs jelenségnek. (Hajózásban, áramlástanban ismert és fontos jelenség, ez eszi meg apránként a hajócsavarok lapátjait, ez teheti tönkre a csaptelepeket hirtelen elzáráskor, stb.).

2018. okt. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
84%
Ezt vízszintesen csinálják. A folyadék átviszi az ütést. Nem a gáz. Főleg nem a co2
2018. okt. 15. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 EagleHUN ***** válasza:

Borban nem sok CO2 van, mert akkor azt pezsgőnek hívnák ami viszont már magától is kilőheti a dugót.


A kérdésre:

Lökéshullámok haladnak keresztül a folyadékon.

Támaszkodj neki egy csukott ajtónak erősen, és kérj meg valakit valami nagy nehézzel üsse a másik oldalát. Elemelkedsz az ajtótól. De az ajtó csukva van és nemigen mozdult meg. A szilárd testekben is terjednek a lökéshullámok.

Hasonlóan működik a Newton Bölcső is.

https://www.youtube.com/watch?v=0J718QiEJvI


Lehet hogy kavitációs hatás is bejátszik, ahogy egy előző írta.

2018. okt. 16. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Figyeltem a válaszokat. Szerintem az egyik válasz se fedi a valóságot. Még várok. Kíváncsi vagyok, ki ad olyan választ, amit bizonyítani is tud. Hozzá teszem, soha sehol nem olvastam erről a témáról. A napokban hallottam először egy érvelést, ami oltári hülyeség volt. Ezért döntöttem, hogy megkérdezem az embereket, hátha valaki meggyőz. Nem vagyok fizikus. Csak egy egyszerű droid. De mindenféle tanulmányozás nélkül rájöttem a helikopteren, milyen vezérlő elemeknek kell lenniük ahhoz hogy repüljön. Ehhez képest a dugó már nem volt nagy kihívás.
2018. okt. 17. 21:53
 7/9 anonim ***** válasza:
Az igazsághoz a #3-as válasz van a legközelebb. Gépészmérnökként annyit tennék hozzá, hogy az alacsony nyomás nem a dugónál alakul ki, hanem ú.n. folyadékszál szakadás következik be. Ennek helyén a nyomás a gőznyomás alá csökken, így hirtelen de igen rövid időre ott forrás következik be buborékképződéssel. Az igazán nagy ütőerőt az jelenti, hogy ezek a buborékok a másodperc törtrésze alatt összeomlanak, így a folyadékszál szakadás megszűnik. És ahogy a 3-as is írta, ez az a hatás, amely pl. szivattyú járókerekeket tesz tönkre, a borosüveges példában pedig a dugót juttatja ki.
2018. okt. 18. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Igen, ez az utóbbi akár igaz is lehet.

Szerintem a dugó azért jön ki, mert bármennyire is hihetetlen, a víz és az üveg közül a víz a merevebb. A megütés pillanatában, az üveg alak változáson megy át. Durván mondva szétlapul, mintha csak gumiból lenne. Ezzel szemben a víz, mint folyadék, összenyomhatatlan.( A fizikusokkal ellentétben itt hozzá kell tennem, hogy a víz csak a földi körülmények között összenyomhatatlan. Például egy fekete lyukban a víz nagyon is összenyomódik) De vissza térve az üveghez. Minél nagyobbat ütünk, annál jobban elkülönül a víz földi körülmények közötti összenyomhatatlansága és az üveg rugalmassága közötti különbség. Szóval ezért jön ki a dugó.

2020. ápr. 2. 21:54
 9/9 A kérdező kommentje:

Még annyit tennék hozzá, hogy az ütés pillanatában az összenyomhatatlan víz úgy működik, mintha mondjuk egy vasnál is merevebb anyagon támaszkodna a dugó. Ehhez képest az üveg, tized milimétereket nyaklik a dugó körül.

Egyszer egy esztergályos ismerősömnél jártam, aki épp egy méretes féktárcsát szabályozott. Pont az anyag merevségről beszélgettünk. Mondta, hogy nyomjam meg kézzel a tokmányba befogott féktárcsát. Nem volt kérdés. Olyan volt, mintha csak egy beton falat nyomkodtam volna abban a reményben, hogy a fal majd elmozdul. Az 5 tonnás eszterga gépbe befogott 50 kilós féktárcsán semmilyen elmozdulás nem volt érzékelhető. Aztán a tárcsának támasztotta az indikátor órát. A látvány döbbenetes volt. Az indikátor óra durva anyag torzulást jelzett.

2020. ápr. 7. 14:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!