Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hány különböző mechanika...

Fizikakedvelő kérdése:

Hány különböző mechanika "fajta" van?

Figyelt kérdés
Dávid Gyula szájából hallottam először talán,hogy a klasszikus Newtoni mechanikán kívül van még Lagrange,Poisson stb. Mik ezek és miben térnek el a newtoni mechanikától?

2018. okt. 21. 15:04
 1/2 anonim ***** válasza:
81%

A newtoni alapegyenlet egyik problémája, hogy matematikailag csak kevés esetben lehet explicit módon felírni a megoldást. F=ma differenciálegyenlet integrálása sokszor nem írható fel elemi függvényekkel.


Erre az idők során különböző fizikusok különféle javaslatokat tettek, ami leginkább bizonyos új mennyiségek definiálását jelenti, amivel a változók és egyenletek kezelhetőbb alakot vesznek fel, ami egy adott feladatra jobban illeszthető lehet.


Valójában ezek is a Newton-féle alapvetéseket használják, csak a térkoordináták közvetlen követése helyett más mennyiségek (pl. hatás, energia) változását írja le.


Pl. ha egy folyadék áramlását akarod leírni, akkor lehetetlen volna, hogy a folyadék minden részecskéjére felírni az F=ma egyenletet, figyelembe véve az összes kölcsönhatást a többi részecskével. A részecskék egyedi pályái helyett egy áramlási tér változásait már valamennyire tudjuk követni.

2018. okt. 21. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A kiinduló alapötletben, és az alkalmazhatóság korlátaiban térnek el ezek egymástól.

A Newton-egyenletek alapvetően arra épülnek, hogy ismert az erőhatás, és ezek ismeretében írhatók fel az egyenletek.


De a fizikai probléma energiaközpontúan is megközelíthető. A kinetikus energia, a potenciálfüggvény, és a disszipációs függvény segítségével pl. a másodfajú Lagrange-egyenletek közvetlen felírhatók, energiaalapon.


Egy másik, inkább matematikai indíttatású megközelítés pl. a Hamilton-féle variációs -elv. itt hatásfüggvényt kell definiálni, és egy funkcionálnak keressük a szélsőértét. Ebből jönnek ki az ún. Euler-Lagrange-egyenletek, speciális esetben a Beltrami egyenlet.


Aztán ezen kívül még van sok más, mert ennek a szakirodalma több ezer oldal.

Aztán persze tudni kéne azt is, hogy a mechanikai rendszereket hogyan lehet osztályozni. Mert ugye vannak holonóm és anholonóm rendszerek attól függően hogy csak geometriai vagy valós kinematikai kényszer is van. Ezeken belűl pedig lehet a rendszer szkleronóm és reonóm, attól függően, hogy a kényszer stacionárisu, vagy instacionárius.


De ne menjünk bele, majd ha elérsz egy olyan szintet, amikor ezzel foglalkozol, akkor térj erre vissza.

Középiskolás ismeretekkel ezeket nem lehet átlátni és megérteni.

2018. okt. 30. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!