Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Evolúciós szempontból mi...

Evolúciós szempontból mi haszna van a fogfájásnak?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy sok ilyen jellegű kérdés volt már, de ezen komolyan elgondolkodtam. Mit tud tenni egy állat, ha mondjuk szuvasodik a foga, és fájni kezd? Mert ha más része fáj, mondjuk a lába, akkor védi, kevésbé használja, amíg meg nem gyógyul, de a lyukas fog nem tud meggyógyulni.

2019. jan. 5. 22:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
62%
A fog nem evolúciós szempontból fáj, hanem mert szabaddá válik az ideg, nem védi semmi és begyullad.
2019. jan. 5. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
51%

A kérdés úgy szól, hogy miért az a változat maradt fenn, amelyiknek fájhat a foga - azzal szemben, amelyiknek nem fájhat, és még ráadásul egyszerűbb felépítésű is?

Evolúciós szempontból ennek előnye van, különben ki sem alakult volna!

2019. jan. 5. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%
Ki lehet húzni, mielőtt egy nőstény közli veled, hogy rohad a pofád, majd inkább egy másiknak csinál utódot, akinek nem rohad. Ha már evolúció.
2019. jan. 6. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
57%
Nem minden dolognak van evolúciósan haszna. A baktériumoknak sem jó, hogy hosszútávon kinyírják vele a gazdaszervezetet, mégis megtörténik, mert az, hogy ők ott élnek és zabálnak következményekkel jár.
2019. jan. 6. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
60%

Jó, csak itt olyan dolog van, hogy egy ideghálózatnak ki kellett alakulnia.

Az nem alakul ki magától.

Valamilyen előnye ennek volt, vagy még most is van.

EZ volt a kérdés.


Amúgy, aki a kérdés pontosítását képes volt lepontozni, miközben nem válaszolt semmit... hát... álljon a tükör elé és köpjön bele.

2019. jan. 6. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

A fájdalomérzékelés egy általános szervezeti felépítési rész.

Elég erős evolúciós filterezés kéne ahhoz, hogy kiirtódjon egy bizonyos területről úgy, hogy máshol megmarad.

Valószínűleg nem volt ilyen irányú erős evolúciós nyomás.

Ha (és az állatvilágban ez szerintem túlnyomóan jellemző) a fogfájás probléma az ivarérett kor és utódnemzés java után okoz gondot, evolúciósan nincs oka változást kelteni.

A gyerekkori szuvasodás inkább nálunk, nagy süteményzabálóknál és kólaivóknál gyakori, állatvilágban ritka.

2019. jan. 7. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
#5-6, köszönöm. Wadmalac, lehet, hogy rosszul emlékszem, de nem te írtad egyszer, hogy a fog azért tud annyira fájni, mert valahogy közvetlenül van bedrótozva a fájdalomközpontba?
2019. jan. 7. 09:51
 8/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

"nem te írtad egyszer, hogy a fog azért tud annyira fájni, mert valahogy közvetlenül van bedrótozva a fájdalomközpontba?"

Én írtam, de nem ezt, hanem hogy éppen nem közvetlen ,hanem áthalad az érzelmi központon, ettől nagyobb szenvedés, mint a többi fájdalom, ingerli az érzelmi központot is.

Annak, hogy ez így alakult ki, valószínűleg nincs evolúciós célja. A törzsfejlődés során nem mindennek van kifejezett evolúciós szerepe, illetve eredetileg nem az, amilyen célt ma ellát egy tulajdonság.

Van rengeteg olyan dolog az élőlények szervezetében, ami evolúciós irányultság híján az "így sikerült" vagy a "jójazúgy" kategóriában van. :)

Az evolúció precíz, de minimalista mérnök. :)

2019. jan. 7. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm.

Azt gondolná az ember, hogy még hátrányos is lehet, pl. ha egy fiatal egyed foga letörik, akkor attól még ugyanúgy kellene tudnia táplálkozni. De gondolom ez nem olyan sűrűn előforduló esemény, hogy evolúciós nyomást fejtsen ki.

2019. jan. 7. 16:45
 10/11 Wadmalac ***** válasza:
100%
Igen, körülbelül erről van szó. Az evolúció annyival "letudta" a feladatot, hogy a fogaknak igen ellenálló bevonatot alakított ki, illetve a nagy kopású rágcsálófogaknál megoldotta a problémát a folyamatos fognövekedéssel. Cápáknál meg, lévén azok beleharapnak mindenbe, ami csak halványan is emlékeztet kajára, a gyakori fogtörés ki van védve a folyamatos új fogak utánpótlásával.
2019. jan. 8. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!