Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fénytan! Hogy is van ez?

Fénytan! Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

A tanár azt mondta, hogy a nap fénye hullámokban terjed.

A füzetünkbe mégis azt írtuk le, hogy " egyenes vonalakban terjed a fény" .


Elmagyarázná valaki hogy is van ez pontosan?



2019. márc. 26. 17:45
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
PONTOSAN!!! nem. Szerintem elég: [link]
2019. márc. 26. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
0%

Csakis egyenes vonalban tud terjedni, mivel ha hullámozna és tegyük fel egy tükörrel ütközik a fény az cikk cakk-ban verődne vissza, ami nem lehetséges, mert párhuzamos az adott fénysugárral.

Dr.S.I.

2019. márc. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Szerinted az egyenes vonalakban terjedő hullám az ellentmondás?
2019. márc. 26. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Mert azt hiszed hogy ez olyan mint a víznél.


Lényegében a víz hullámot metszetében 2D-ben láthatod csúcsokkal és mélypontokkal.


Képzeld el ezt 3D-ben, de ne vízhullámokkal, hanem egy lézerrel ami egy hullám de nem tér ki semerre sem a térben. A nyalábban sűrűsödnek és tágulnak a fotonok (persze ez jóvan bonyolultabb). Ez maga a hullám, egy adott frekvenciával.

2019. márc. 26. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Vagyis nem tágulnak, hanem sűrűsödnek és ritkulnak.


Amúgy a hanghullám a tárben 3D-ben is így terjed. Sűrűsödnek és ritkulnak a részecskék... de nincs ilyen "kitérése" mint a hullámoknak felülnézetből egy tócsában.

2019. márc. 26. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Amikor én kicsi voltam és suliba jártam, akkor a fény még transzverzális, míg a hang longitudinális hullám volt...
2019. márc. 26. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Egyszerű hasonlat: Biztos láttatok már gitárt, felhangolt, jól feszített húrokkal.

A húr egyenes, de megpendítve kicsit kileng. Pl. egyik fele jobbra, másik fele balra, de a húr egésze egyenesnek tekinthető. Legalább 3 pontja egy egyenesbe esik.


Egyértelműsítés: Ez a gitárhúros hasonlat nem azonos a magas-fizikában emlegetett húr-elmélettel. Az egészen más tészta.


#2 Dr.S.I. kérlek nézz utána a polarizált fény,és a polárszűrő fogalmának.


A fény "Csakis egyenes vonalban tud terjedni,". A volt általános iskolai fizika tanárom is ezt mondta. Egy skatulyázós, diáknyúzó, vaskalapos valaki(?) volt. Azután magasabb szinten ismerkedve a fizikával találkoztam a diffrakció jelenségével.

2019. márc. 27. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Meglöktem a polcot, és leesett egy fizika könyv. Tegyük tisztába a dolgot!

A fizika fénnyel foglalkozó része két fejezetre bontható: A geometriai fénytanra, és a fizikai fénytanra.

A geometriai fénytanhoz tartozik a fény terjedése, fotometria, különféle tükrök, fénytörés, lencsék, optikai eszközök (nagyítók, vetítők, távcsövek, mikroszkópok, stb.) működésének alapjai.

A geometriai fénytan valóban egyenesnek tekinti a fénysugarakat. A geometriai fénytan jelenségei viszonylag egyszerű matematikai képletekkel leírhatók.

-

A fizikai fénytan figyelembe veszi a fény hullám természetét, témái: Színek, színszóródás, optikai rács, diffrakció (fény elhajlás), interferencia, polarizáció, színképek, stb.

Az említett jelenségek leírásához magasabb matematikai ismeretek szükségesek ( analízis, differenciál egyenletek stb.).

-

A fénytani eszközök alapelvét a geometriai fénytan határozza meg, de hogy ezek valóban jók legyenek ahhoz a fizikai fénytan bonyolult számításai kellenek.

Ez az egyik oka, hogy miért olyan drágák a jó minőségű teleobjektívek.

A múlt században a Zeiss egyik híres, sikeres teleobjektívének méretezési számításait 2 ember 3 éven át végezte.

2019. ápr. 6. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Közben én is beszéltem a tanárral, de azért köszönöm mindenkinek!
2019. ápr. 6. 10:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!