Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan működnek a távcsövek?

Hogyan működnek a távcsövek?

Figyelt kérdés

Kezdő vagyok

Arra lennék kíváncsi, hogy alapvetően hogyan működnek a távcsövek? Arról sikerült infót találnom, hogy 3 féle van, de konkrétan a működéséről nem.

Pl ha ránagyítok egy égitestre, pl a Marsra, akkor hogyan működik a nagyítás? Hasonlóan a fényképezőgépekhez? Tehát ilyen optikai zoom-al történik, vagy teljesen máshogyan kell elképzelni? Van ugye a Nikon P1000 fényképezőgép 125X-ös optikai zoom-al, amivel a Jupiterre is meg a Szaturnuszra is rá lehet nagyítani, és, ha szépen nem is, de látszik. A távcsövek is így működnek, csak teszem azt, nem 125X-ös, hanem 500, vagy 1000X-es optikai zoom-al? Ha igen, gondolom ezek ilyen optikai távcsövek, viszont ahogyan én elnéztem, vannak olyanok, amik ilyen nagyobb parabola szerű tányérról verik vissza a fényt, és abból alkot képet, de akkor ez konkrétan egy mesterséges kép, vagy ez is ilyen optikai szerű kép?

Ha nem optikai zoom szerűen működik a dolog, akkor hogyan?



2019. ápr. 21. 22:59
 1/5 anonim ***** válasza:
77%

Remélem, általános iskolába jársz...

tehát, alapvetően kétféle módszer van itt.

Nézz utána:

1: TÜKRÖK képalkotása (ebből az egyik a parabola tükör),

2: LENCSÉK képalkotása.


A fényképezőgépek gyakran használnak digitális zoom-ot, ezt viszont távcsőnél nagyon ritkán használják, mert többnyire nem ad jó eredményt.

2019. ápr. 22. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
82%

Vannak tükrös (reflector) távcsövek, amik visszaverik a fényt, és vannak lencsés (refractor) távcsövek, amik megtörik a fényt, ha erre gondoltál. A működési elveik különbségét jól szemlélteti az alábbi ábra:


[link]


Mindkettőt használják a mai nap, különböző előnyeik és hátrányaik vannak. A nagyítás ettől független. Középiskolai fizika már rég volt nekem, de úgy rémlik, hogy a nagyítás mértéke a két fókusztávolság hányadosa. Képzelj el egy egyszerű nagyítót: minél távolabb helyezed az objektumtól a nagyítót, annál nagyobbnak látszik. Tehát mindenképpen a tükrök/lencsék mozgatásával oldják meg a nagyítást.


A légkör miatt a földi távcsövek a távoli égitestek megfigyelésére alkalmatlanok. Egyrészt ide-oda törik a fény, illetve bizonyos tartomány el se éri a felszínt, ezért a távoli égitestekből legfeljebb egy nagy paca fog látszódni. Erre találták ki az adaptív optikai javítást, ami profibb felszerelésekben található, de gondolom (?) szoftveresen meg lehet oldani a távcsövön kívül is. Ezekkel meglepően tiszta képet lehet kapni egy bizonyos pontig. Minden másra ott vannak az űrtávcsövek.

2019. ápr. 22. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Amikor ránézünk szabad szemmel egy adott távolságra lévő tárgyra, akkor annak a képe a retinának egy meghatározott területére fog vetülni (fejjel lefelé, de ez most mellékes). Az optikai nagyítás általánosságban úgy működik, hogy a szem látómezejét beszűkíti. Tehát ha mondjuk egy tárgy 30 fok alatt látszik, és ez pl. 4 mm-es képként vetül a retinára, akkor a távcsövön keresztül a tárgynak csak egy részét, mondjuk 10 fok alatt látszó részét fogja leképezni (itt jön a lényeg) ugyanarra a 4 mm-es területre. Ezt mi úgy látjuk, mintha közelebb kerültünk volna hozzá, látszólag ugyanakkora látószögbe kisebb része fér el, de részletgazdagabban.

Például egy nagy látószögű halszem optikán keresztül minden picinek látszik, de széles a látószög. Egy teleobjektív (vagy teleszkóp) képébe már jóval kisebb része fér csak el, de az nagyban jelenik meg. Tuképpen ugyanannak a tárgynak különböző méretű (szög alatt látszó) részeit képezzük le egy ugyanolyan méretű képmezőre, filmre, CCD érzékelőre, retinára, stb.

2019. ápr. 22. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Alex Fly ***** válasza:
Alapvetően úgy működik, hogy az objektív (lencse vagy tükör) által összegyűjtött fény az okuláron keresztül lép ki belőle. És mivel az objektívek felülete jellemzően jócskán meghaladja a kilépő pupilla méretét, így ezzel arányosan nagyobb mennyiségű fény fog kilépni belőle, mint amennyi a távcső nélkül esne ugyanekkora felületre. A nagyítás csak másodlagos; az ojektív és az okulár fókusztávolságának aránya határozza meg -egy határig. Ez kb. az objektív átmérője mm-ben, efeletti nagyításnál már nem láthatunk újabb részleteket (üres nagyítás); mivel egy objektívnek adott a felbontása -és ezt túlnagyítással sem léphetjük túl. Mindez természetesen csak 10/10-es légkör esetében működik, az atmoszféra állapota mind az áteresztőképességet, mind a felbontást befolyásolja -és kizárólag negatív irányban...
2019. ápr. 22. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Gábor t ***** válasza:

Szia kérdező. Erre én is kíváncsi voltam , ki is próbáltam.(bár sok helyen Írták , hogy a nagy nagyítás nem lesz jó) nem hagyott nyugodni a dolog .

"távcsövem" tükrös tubusom max nagyítás 200x elméleti 400x-os . 200-at mindig teljesíti 400-at 3év alatt mióta meg van egyszer sikerült használni (légmozgás,hőmérséklet,pára, meg ilyenek miatt) de kipróbáltam a 600x és 1200x nagyítást , nevetségesen szar volt ,0 kivehetetlen képminőség .Hiába jó a tükör vagy lencse , a felbontása véges na meg a légkőt is be kavar...

2019. ápr. 23. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!