Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen eloszlást lássak bele...

Ozmium42 kérdése:

Milyen eloszlást lássak bele a grafikonba?

Figyelt kérdés

(Öncélú számolgatás, nem házi feladat)


Az adatokat én vettem fel, hogy mit ábrázolnak, nem lényeges. Új adatok nem lesznek, csak egy év múlva, ezért be kell érnem ezzel a 532 adattal addig, és ebből kéne kiolvasni valamit, ha lehetséges.


A grafikon magyarázata:

- Az adatok három különböző forrásból gyűltek (bal felső, jobb felső, bal alsó)

- A negyedik grafikon a három egyesítése.

- A nyers adat valós számokból áll, a gyakoriság egészre kerekítés után van ábrázolva.


[link]


Végső soron bele lehet magyarázni normális eloszlást, de az egyenletes eloszlás egy bizonyos intervallumon sem vethető el.


Nem vagyok jó statisztikából, valaki esetleg segíthetne, hogy milyen paraméterekkel tudom ezt jellemezni, azokat miből számolom ki, általánosságban mit lehet kezdeni egy ilyen adathalmazzal. Nem csak az adat kiértékelése foglalkoztat, hanem az is, amit tanulhatok közben.


2019. ápr. 29. 23:01
 1/1 anonim ***** válasza:

A fő kérdés, hogy milyen célból akarsz beléjük látni valamilyen eloszlást. Olyan statisztikai teszteket akarsz végezni, amelyek egy adott eloszlást feltételeznek? Mert ebben az esetben valószínűleg jobban jársz másféle, nemparametrikus tesztekkel, amelyek nem követelnek meg semmiféle előre definiált eloszlást.

Az eloszlásokat jellemző paraméterek közül érdemes lehet utánaolvasnod a magasabb rendű momentumoknak, melyek közül az első kettő a ferdeség és lapultság (skewness & kurtosis). Ezekre rápillantva gyakran kiderül, hogy mekkora bűn pl. normálisnak tekinteni egy eloszlást.


Ha muszáj konkrét eloszlást erőltetned, akkor egy ilyen se nem egyenletes, se nem normális, de valahol a kettő között levő eloszláshoz be lehet vetni az általánosított normális eloszlást: [link]


Továbbá ha egy empirikus eloszlásra analitikus eloszlást illesztesz, annak a jóságát a Kolmogorov–Smirnov teszttel tudod számszerűsíteni. Tehát ha elhatározod, hogy te csakazértis vagy normálisnak, vagy egyenletesnek fogod ezt tekinteki, és már csak az a kérdés, hogy melyiket válaszd, akkor a döntésben segíthet a K-S teszt: illesztesz egy normálist, illesztesz egy egyenletest, majd mindkettőre kiszámolod a K-S értéket, és aszerint döntesz.

2019. ápr. 30. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!