Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Kik sérelmezték a magyar...

Péter Gudi kérdése:

Kik sérelmezték a magyar nyelv álamnyelvvé válását?

Figyelt kérdés
Reformkort tanuljuk az iskolában és az alábbi kérdést kaptuk,kik sérelmezték a magyar nyelv álamnyelvvé válását?Azt tudom,hogy a latin nyelvet váltotta le de nem tudom,hogy kinek lett volna rossz ,ha magyar nyelv az államnyelv.Én a jogi emberekre gondoltam,ugyanis lehet akkor még nem volt elég széles szókincs hogy a jogi életben is használni lehessen,de nem vagyok benne biztos.

2019. máj. 25. 20:09
 1/9 meszike91 ***** válasza:
28%
A kisebbségek. Akkoriban a többség nem magyar anyanyelvű volt.
2019. máj. 25. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a gyors válaszod :)
2019. máj. 25. 20:20
 3/9 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A nemesség. A hivatalos ügyeket latinul intézték és minden fontos posztot nemesek töltöttek be, akik úgy érezték, hogy a latintudásukkal is a köznép fölé emelkednek.
2019. máj. 25. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A #3 válaszban a lényeg. A reformkorban kezdett a földesúri rendszer (amit másutt már régen felváltott a tőke uralma) felszakadozni. Annak lényege az volt, hogy minden privilégium a (főleg gazdag földesúri) nemességet illette. A latint elkülönülés, megkülönböztetés miatt használták, bár sok kisnemes sem tudott latinul. A köznyelv (mindenkinél, a földesuraknál is) a magyar volt, államnyelvvé nyilvánításának a jelentősége az, hogy (elvileg) eltörölte a privilégiumokat, a mindenki által érthető nyelven kellett intézni a közügyeket is. Ez nem elsősorban a jogászokat érintette, hanem a teljes államapparátust.

Nyilvánvaló, ha valaki elveszt valamit, azt a változást nem szereti. A kérdés itt az, ebben igaza van-e. Nem volt.

2019. máj. 26. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2019. máj. 26. 16:06
 6/9 anonim ***** válasza:
A horvátok. A latinnal egyenrangú volt a két nép, a magyar államnyelvvel másodrangúak lettek. A többi nemzetiség is persze, de nekik nem volt nemességük, s így anyanyelvi parlamenti képviseletük sem.
2019. máj. 26. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Az osztrákoknak nem volt rossz? Nem akarták Magyarországot minél inkább beolvasztani a birodalomba?

(Bocsánat hogy ide kérdezgetek, csak kíváncsi vagyok. Mi is a reformkort vesszük.)

2019. máj. 28. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Szerintem az osztrákoknak akkoriban sem arra kellettünk, hogy beolvasszanak. Egyébként ma sem a magyarok vannak többségben magyarországon.
2019. jún. 14. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
A nemzetiségek. Ezen belül pedig a horvátok. A horvátok 1091 óta perszonálúniós kapcsolatban voltak velünk, nekik magasabb rendű jogaik voltak, mint a csonka társadalmú nemzetiségieknek. Nekik volt vezető elitjük ugyanis, amely képviselte hivatalos ügyeiket. Autonómiájukat csökkentette a magyar nyelv bevezetése a hivatalos ügyintézésben, oktatásban.
2019. aug. 7. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!