Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A nők miért hajlamosabbak a...

A nők miért hajlamosabbak a magolásra? És miért jobbak benne?

Figyelt kérdés

Az evolúció során ez a készség miért volt a női nem számára hasznosabb?

Tudjuk az okát ennek az agyi szerkezetben is?



2019. jún. 12. 11:39
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
0%

#7: Persze hogy vannak különbségek!

De a példáidnak semmi köze a "magolás" -hoz és ahhoz hogy a nők butábbak. Ez csak előítélet..!


A csimpázok rövidtávú emlékezete is nagyságrendel jobb mint az embereké. Ezt is rengeteg kísérlet igazolja. Mégse mondanám hogy az emberek butábbak.

Sőt a tudásanyag "magolás"-ására az emberek sokkal jobban támaszkodnak mint az azonos korú csimpázok.. :(


Sőt madarak tudásával kapcsolatban is meglepő eredmények születtek.

2019. jún. 12. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:

"De a példáidnak semmi köze a "magolás" -hoz és ahhoz hogy a nők butábbak. Ez csak előítélet..!"


Kezdődik a virtuális boszorkányégetés :)


Egy árva szóval nem írtam hogy butábbak lennének a nők.

Nézz utána a szalmabáb érvelésnek.


Én annyit állítok többed magammal, hogy ugyanannyi nő és férfi között a nőkhöz fog billenni a mérleg nyelve, ha a magolásra való hajlandóságot nézzük.


konkrétabban: Információt két módon lehet szerezni egy adott probléma/kérdés/ismeretanyag kapcsán.


-Következtetés, ismert infformációkból való kö9vetkeztetés, összefüggés keresés.


-Az elérhető data gépies beolvasása, ismétlése, rögzítése, ami magasabb másolási pontossággal jár, ezzel együtt azonban nehezen mobilizálható tudást szerez az illető, nehezen használja fel az eredeti kontextusán kívül a felvett információt (könnyű dekontextualizálni).


A két fajta információ szerzéási módnak két fajta előnye, és két fajta hátránya van.


Az elsőnek kétségtelen előnye a gyors problémamegoldásra való affinitás, hátránya a nagy mennyiségű random data visszaadása során ejtett hibák száma.


A másodiknak előnye hogy nagyon pontos a visszaadás (bizonyos időintervallumon belül), de a problémamegoldási, praktikus felhasználási képesség alacsony.


Az hogy melyik hasznosabb, az a feladattól függ.


Ha famászásról van szó, akkor a mókus előnyt élvez a hallal szemben. Ha folyóban való úszásról van szó, akkor a hal a nyerő.


Ez a szép a nemek eltérő attribútumaiban. Hatékony munkamegosztást tettek lehetővé évezredeken át.

2019. jún. 12. 20:21
 13/22 A kérdező kommentje:

És a sztereotípiák lehet hogy nagyon csúnya dolgokként élnek a kollektív tudatban, de nem véletlenül léteznek.


Az emberi agy (meg úgy általában bármilyen agy...) egyik legfontosabb tulajdonsága a mintázatkeresés, a csoportosítás, kategorizálás.

Evolúciós előnnyel járt, ha őseink gyorsan kategorizálni tudták ki veszélyforrás, ki potenciális segítség.


A sztereotípia nem más, mint megspórolt idő és gondolkodási energia.

Van mondjuk 5 feature ami alapján kategorizálunk egy csoportot. Ha valaki ebből 4-et hordoz, akkor az agy nem tököl az 5. felismerésével, hanem egyből kategorizál. Ezért van az hogy már távolról tudjuk mikor érdemesebb nem bemenni egy utcába...

2019. jún. 12. 20:27
 14/22 A kérdező kommentje:

De sejtem hogy a kérdés puszta megfogalmazása után én már valami asszonyverő pörköltszaftos trikós mucsai vagyok sokak szemében.


Most csak úgy hasamra csapok, és mondok egy sztereotípiát:


"A nők hajlamosabbak egy hirdetés hatására igényt érezni valamire".


Oké, ez egy sztereotípia eddig, ami a fejemben (meg még sokak fejében) él, és nincs konkrét adatom.


Tuti hogy vizsgálták már, szóval bepötyögöm, hogy "Advertisments drive inequal gender consuming". Tetszés szerint lehet még variálni más keresőszavakkal, pl "gender bias", etc...


És egy rakat tanulmányt találtam, amik elég érdekesek, némelyik konkrét számadatokkal jön, némelyik inkább csak általánosságokat ír.

Szóval lehet hogy csak senkinek nem származik profitja abból hogy a női vs férfi tanulási szokások kutatásába pumpáljon pénzt. Ellenben a giga cégek már szánnak pénzt a marketingjük fejlesztésére, a vásárlói szokások megismerésére, mert az közvetlenül profitál.

2019. jún. 12. 21:11
 15/22 sadam87 ***** válasza:
56%

Nem tudom, mennyire igaz az állítás, hogy a nők hajlamosak a magolásra. Lehet, hogy tényleg így van, de nem találtam semmilyen információt ezzel kapcsolatban.

Egyrészt rögtön meg is jegyezném, hogy bizonyos mértékig mindenki alkalmazza mindkét stratégiát, hiszen például vannak olyan dolgok amiket nem lehet ok-okozati következtetések alapján megtanulni.

A másik, hogy szerintem nem feltétlenül jól elkülöníthető kategóriák ezek sem, vannak átmenetek. (Pl. valaki bemagolja először az ok-okozati összefüggéseket, de aztán később megérti a logikáját).

Emellett ne felejtsük el, hogy attól még, hogy ha esetleg tényleg valamivel nagyobb a magolás aránya a nők között, nagy az átfedés a két nemnél. Konkrétan ismerek olyan hölgyet, aki azt mondja, ő kifejezetten képtelen a magolásra (és mindig is az volt). Illetve van szerencsém ismerni elég sok olyan lányt, akik az ország legjobb diákjai között vannak például matematikából vagy biológiából. (És értelemszerűen nem azért, mert mindent bemagolnának.

(Így nem is merném saját tapasztalatom alapján kijelentei, hogy az állításod igaz, bár cáfolni sem.)

Megjegyzem, valószínűleg az oktatási környezet is erősen befolyásolhatja a stratégiákat, és hazánkban ez jellemzően (sajnos) elég erősen támogatja a magolást. (És talán ez is egy olyan hatás lehet, ami erősebben befolyásolja _ legalábbis nagy átlagban a lányokat.)


Az eredeti kérdésre is válaszolva, talán azért lehet valamivel jellemzőbb a nőkre a magolás (ha egyáltalán...), mert a felmérések szerint jobb a verbális memóriájuk, mint a férfiaknak, emiatt valószínűleg könnyebben megy nekik (gondolom én).

[link]

[link]


"Az emberi agy (meg úgy általában bármilyen agy...) egyik legfontosabb tulajdonsága a mintázatkeresés, a csoportosítás, kategorizálás.

Evolúciós előnnyel járt, ha őseink gyorsan kategorizálni tudták ki veszélyforrás, ki potenciális segítség."

Az igaz, hogy evolúciós előnye volt, és az is, hogy a sztereotípiák erősen jellemzőek az emberi gondolkodásra, de ez még nem jelenti ezt, hogy a sztereotípia igaz lesz. Sőt! Bizonyos esetekben (például abban az esetben, amikor arról írsz, "melyik utcában érdemes bemenni") éppen az a lényege, hogy jó eséllyel nem igaz. Ha a sztereotípia valamilyen erősen káros hatáshoz kapcsolódik (pl. megvernek) akkor éppen hogy akkor is kialakul, ha egyébként csak az adott csoport nagyon kis százalékára jellemző az adott hatás. (Tehát ha pl. a kék sapkát viselők közül páran párszor megvertek, ha odamentem hozzájuk, akkor akkor sem megyek oda ezután, ha tudom, hogy nagyon kis százalékuk tesz egyébként ilyet.)

A kérdésben nem ilyen hatásról van szó, de itt is jellemző lehet az, hogy viszonylag kis tapasztalati minta után általánosítunk egy csoportra. Ami ezek után könnyen lehet, hogy nem lesz igaz, nagy átlagban sem, a csoport minden tagjára pedig biztos nem. Márpedig itt a tudomány rovatban elvileg épp az volna a lényeg, hogy ne sztereotípiákra alapozva mondjunk ki állításokat, hanem vizsgáljuk meg, tényleg igazak-e.

2019. jún. 12. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

#5 jól írta, de ez csak az egyik ok.

A lányok eleve türelmesebbre vannak nevelve. Tehát jobb a monotonitástűrésük, ami kell a magoláshoz.

Ezen kívül szabálykövetőbbre is vannak nevelve. Ez is ezt segíti.

Egy nő ÁLTALÁBAN jobban elviseli a dolgokat, jobban alkalmazkodik, mint egy férfi. Márpedig a magolás is egy követelmény a mi tanítási rendszerünkben.

Egy férfi JOBBAN lázadó típus, mint egy nő, tehát hamarabb feladja a magolást is.

Egy férfi ÁLTALÁBAN sokkal inkább gondolkodó, logikai típus, gyűlöli a magolást. A logikával és a gondolkodással teljesen ellentétes. A nő ÁLTALÁBAN érzelmi típus, ez nem zavarja a magolást.

2019. jún. 12. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

Sadamhoz csatlakozva:

A sztereotípia bár evolúciós előnnyel járt, és nyilván egy kocsmai beszélgetésnél, vagy 8ker sikátorba lépésnél fontos lehet...

Viszont egy tudományos témában/vitában nem elfogadható. Nem polkorrektség miatt, hanem mert fals következtetéseket vonhatunk le.


Pont a mintázatkeresés miatt. Ugyanis az agy folyamatosan mintázatokat keres, viszont pont az asszociációk miatt, ez egy félrevezető rendszer. 

Szemléletes példa, ha a felhőkben mintázatokat látunk, és ezt a csoport tudtára juttatjuk, akkor egyből ők is a Mickey-egér fejet fogják látni. 

Egyszerűen így működik az agy. Hajlamosak vagyunk mintázatokat keresni és ebből elméleteket gyártani, amit pedig rendszeresen megerősítünk illuzórikus módon. A pozitív példákat kiemeli az agy, a negatívakat figyelmen kívül hagyja.


A nevekkel is így vagyunk. Számomra a Júliák határozott, barna hajú, nemes lányok. A Dórák szőkék és bohók. A Lilik törékeny virágszálak, míg az Editek vékonyszájú gyilkos jégkirálynők. Vajon mekkora mintából és hány név? Ráadásul ezek terjedhetnek is, ahogy a felhős példában írtam.


Pontosan így lesz a nők magolásából is egy elmélet. Ferike is ezt mondta múltkor, Zsuzsikát láttam jól magolni, és még egy cikket is olvastam erről, tehát a nők jobban magolnak! Érzetre? 


A kérdés továbbra is fennáll: 

Melyik nőcsoportokra vonatkozik az állításod? Milyen szakterületen? Mérnöknők? Bölcsésznők? 

Mik voltak a körülmények mikor magoló nőket láttál/hallottál róluk? Milyen nemzetiségűek? Hány évesek voltak? 

Idős vagy fiatal magoló nőket láttál magolni?


Márpedig a sztereotípiák, kényszeres mintázatok extrém módon félrevihetik a következtetést. Mással pedig nincs alátámasztva, ezért nincs értelme ennyire általánosságban beszélni. 

2019. jún. 12. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

Meggyőztél utolsó, jó érvelés.


A kérdés erre a platformra sajnos túl sokrétű, maximum részigazságokat lehet megálapítani.

2019. jún. 13. 00:15
 19/22 anonim ***** válasza:
64%

15:

"Nem tudom, mennyire igaz az állítás, hogy a nők hajlamosak a magolásra. Lehet, hogy tényleg így van, de nem találtam semmilyen információt ezzel kapcsolatban."


Bárki aki járt egyetemen (nem büfészakon) tudja, hogy ez így van.

2019. jún. 13. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az "magol", aki nem érti a megtanulandót, de mégis igyekszik mindent megtenni az abszolválásáért.


És szerintem innen jön az ok, amiért lányok esetleg többet "magolnak", mint a fiúk.


A lányok iskolai tanulás terén átlagban ambiciózusabbak a fiúknál, őket tényleg érdekli, ha rossz jegyeket kapnak.


Így nem a magolás képessége a női tulajdonság, hanem a tanuláshoz való erősebb motiváltság.


Lány reakció: Ezt az anyagot nem értem, de akkor legalább bemagolom.

Fiú reakció: Ezt az anyagot nem értem, úgyhogy lexarom.


:)

2019. jún. 13. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!