Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az űrben miért van hideg?

Az űrben miért van hideg?

Figyelt kérdés
Nem értem hogy miért van hideg,hogyha semmi sincs ami elvonja a hőt. Hiszen az űrben légüres tér van, gázok pedig ezek szerint nem nagyon vannak ott.

2019. jún. 12. 19:22
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
84%
Azért mert nincs ami megtartaná benne a hőt
2019. jún. 12. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
32%

Lol


Nincs is sok ami hőt adna neki

2019. jún. 12. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
18%
@1 what? 😂
2019. jún. 12. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
100%
Pont ugyanannyi van ami hőt adna neki mint amennyi például a földnek. De mivel nincs benne anyag, ezért nincs ami a megtartsa.
2019. jún. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
21%
???? a földnek a magbomlás és a nap ad hőt, ezek közül egyik se ad hőt a világűrnek (magbomlás elhanyagolható, fotonok elnyelése szintén)
2019. jún. 12. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
63%
Nem. Azt írta, hogy pontosan ugyan azok a körülmények érvényesek mint a Föld esetén, pl Napot véve.
2019. jún. 12. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
100%

A hőmérséklet az anyag statisztikus (nagyszámú részecske esetén érvényes) jellemzője.

Az űrben nem sok anyag van és ha attól eltekintünk akkor nincs értelme hőmérsékletről beszélni.

Ha raksz bele valamilyen anyagot, például az űrséta alkalmával elhagysz egy csavarhúzót, akkor annak a hőmérsékletét hosszú távon az szabja meg hogy hogyan hat kölcsön a környezetével.

A következő dolgokat érdemes figyelembe venni:

- A vákuum eléggé üres a gázrészecskéket el lehet hanyagolni tehát hővezetés nincs.

- Van hősugárzás, a csavarhúzó energiát veszít mert:

[link]


- A test (csavarhúzó) viszont energiát vehet fel a csillagok és nap sugárzásából.


Tehát mivel a sugárzási energia vesztesége független a környezetétől a test hőmérsékletét jellemzően az szabja meg hogy mennyii fény éri.

2019. jún. 12. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
68%

Itt a Föld közelében, ha megoldod, hogy átlagosan annyi fény érje, mint a Földet, akkor a hőmérséklete is hasonló lesz (kb. 20 fokkal kevesebb).

Csak ehhez pl. gyorsan forognia is kell, mivel Nap csak egy van, és egy irányból sugároz, a földön meg ez szóródik.


A mélyűrben nincs nagyon sugárzás, ott tényleg minden lehűl.

2019. jún. 12. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
89%
Először is pontosítani kéne a kérdést, mivel az "űr" vagyis az univerzum elég tág fogalom. Vannak olyan részei, ahol meglehetősen meleg van, több száz milliárd fok, és vannak olyan kellemes helyek is, mint itt a Föld nevű bolygó. Ha a csillagközi térre gondolsz, ami nagyjából 2,7 Kelvin az már nekünk embereknek elég hideg, de a jelen állás szerint még ez is végtelenül magas hőmérséklet az abszolút nullához vezető úton. Hogy miért 2,7 K a mostani hőmérséklet? A válasz, hogy azért mert az univerzumnak története van, ami azt jelenti, hogy tágul, és egyre hűl. Pont ugyan úgy, mint amikor fizika órán egy dugattyús hengerben lévő gáz térfogatát növeljük. Annyi a különbség a két jelenség közt, hogy a hengerben a gáz atomos anyag, az univerzumot kitöltő gáz pedig fotonos anyag. De mindegyik ahogy tágul, egyre csak hűl. Persze ebből adódik, hogy amikor még fiatal volt az univerzum, akkor sokkal kisebb volt, és ennek megfelelően, sokkal melegebb is. A kérdés másik része, hogyha szinte nincs is "semmi" az űrben hogy hűlhetnek ki a meleg testek, mi közvetíti a hőt. Először is tisztáznunk kel a termodinamika legmélyebb állítását, ami nem más mint az entrópia. Az azt jelenti, hogy minden folyamat beavatkozás nélkül, a kiegyenlítődés irányába halad, és az energia iránya kizárólag a nagyobb energiaszintről a kisebb energia irányába mutat. Ez azt jelenti, hogyha két eltérő hőmérsékletű dolog kapcsolatba kerül egymással, akkor mindig a melegebb fog kihűlni, és soha nem fog előfordulni olyan, hogy a meleg dolog a hidegebbtől még elvon némi energiát, és ezáltal még melegebb lesz. A hő mindig megtalálja az utat a hideg felé, ha az űrben, légüres térben történik a hőcsere, akkor közvetítő közeg híján a melegebb test egyszerűen kisugározza a hőt a hidegebb felé, ami ha jó messze vagyunk minden csillagtól, akkor az a 2,7 K fotontenger.
2019. jún. 12. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
90%
Mert nem hideg van; hanem nincs meleg:) Hiányzik a meleg onnan.:) A tűzgömböcök (csillagok, Nap) messzebb vannak egymástól; és tehát közötte hideg van:)
2019. jún. 12. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!