Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek Elon Musk...

Mi a véleményetek Elon Musk (Neuralink) bejelentéséről? Mekkora lépésnek tekinthető az, ahol most tartanak, a pár évvel ezelőtti kutatások eredményeihez képest?

Figyelt kérdés

[link]


Mindenféle nézőpont érdekel, írjatok!



2019. júl. 17. 10:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Minimális fejlődés. Gyerekcipőben járnak Elon Muskék, és nem biztos hogy az elektródás megközelítés lesz a befutó.


Agyba input / stimuláció / szenzoros információ pl tapintás bevitele:


Még egy nagyfelbontású sokcsatornás array multielektród sem tud térben kódolni befelé stimulust. Az elektród térbeli információja limitált egyszerűen az elektromos terek tulajdonságai miatt. Sejt szinten nem tudsz kódolni információt, csak populációkat ingerelhetsz, vagy agyterületeket (Deep brain elektróda)


Agyból elvezetés / output:


Az, hogy a majom tud vezérelni egy robotkart az annak köszönhető, hogy a motoros kéregre ültetett elektród array viszont kódolhat kifelé sejtszintű infókat. Egy Buzsáki elektróddal pl 400 sejt követhető térben is (mivel a jelterjedésből kiszámolható melyik sejtről jött az információ)


Ez elegendő egy robotkar vezérléshez, ráadásul a motoros ingerek kódolása nem túl bonyolult.


...


Tehát látható hogy a jelenlegi technikával elkapható párszáz sejt kimeneti jele, viszont visszafelé már nem működik a dolog.


Ehhez sejtszintű képalkotás kell, pl 3D lézerpásztázó optogenetikai stimuláció inputnak. Ezzel már térbeli kódolás is bevihető a sejtekre. Hátránya hogy kérgi areák felső rétegeit lehet stimulálni így, illetve kiolvasni a sejt és dendrit szintű információt.

Továbbá génmódosító vírust kell injektálni az agyba, ami ugyancsak nem FDA engedélyezett.


Állatoknál, pl egérnél viszont nagywzerűen működik, valószínűleg a látás kortikális szinten bekódolható lesz 1-2-10 éven belül. Ráadásul nagyon komoly felbontással, szín és mozgási infókkal. Amire az elektróda sohasem leaz képes mert nem lehet célozni a térben.

2019. júl. 17. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 TappancsMancs ***** válasza:
83%

Ha azt nézzük, hogy a mai világban mindent kihasználnak hátsó kapukon, akkor ez potenciális veszélyt jelent. Persze majd az előnyeit fogják nyomatni a médiában, gyógyítás és egyebek...


Megbízhatatlanok a cégek.

2019. júl. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként flexibilis szál elektródákról van szó... de azt tudni kell, hogy ugyan úgy megeszi az agy azt is. Minden idegen szövet az agyban potenciális immunreakciót vált ki.


Megsérülhet az agyvérgát, a durát át kell szúrni, ami nagyon nem egyszerű. Szépen körégyűlnek a mikrogliák és hegszövet képződik. Az impedanciaváltozás miatt aztán szépen romlik az SNR végül évek alatt tönkremegy és ültethető újra.


Persze lehet flexi elektródákat csinálni különféle biokompatibilis anyagokból, de ez akkor is invazív eljárás marad szöveti károsodással.


Egészséges ember ezt a kockázatot nem vállalja. Még ha robot ülteti is be, akkor is ez egy kraniotómiát igényel, megfúrják a koponyát és átszakítják az agyhártyát több helyen. Wireless ide vagy oda...

2019. júl. 17. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy mint látható FDA csak és kizárólag betegeknek ad engedélyt ilyenre, minimális elemszámmal.


Egészségés embereknek kizárt hogy a következőekben engedélyezzék ezt.


Eleve amúgy értelme sem sok, mert tudsz vele irányítani mondjuk egy robotkart, kurzort stb. Amit amúgy kézzel sokkal pontosabban tudnál.


Komplex gondolatok elektrofiziológiával nem nyerhetőek ki, mert teoretikusan sem létezik olyan elektród ami mondjuk a teljes kortexet elvezetné, asszociációs kéreggel stb együtt.

Ráadásul mélyagi régiók is alakítják ezeket, insula, hippotalamusz, hippokampusz ...a teljes limbikus rendszer - amygdala... ezeket fizikailag lehetetlenség eletktródákkal behálózni. Még egérnél sem.

2019. júl. 17. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
2019. júl. 17. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

EEG fejpánt, vagy sapi ... Emotive Epoc pl.

Mi is szórakoztunk vele anno...


Agyi oszcillációkat mérsz és ha megtanulod modulálni, akkor nagyon eke egyszerű vezérlés elérhető vele. Akár kurzor is.


Természetesen sejtszintű kódolástól fényévekre van, esélytelen kinyerni az agyból így bármilyen releváns infót is.

EEG kb elérte a fizika határait... innen már főleg beültetéssel lehet javítani a jel/zaj arányt.


...és még ott is javarészt egy mesterséges kódolásra tanulsz rá. Nem a valódi motoros programot dolgozza fel.

2019. júl. 17. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


1. válaszoló, szabad kérdezni, hogy mivel foglalkozol, mi a foglalkozásod?

2019. júl. 18. 10:43
 8/11 anonim ***** válasza:

Neuro kutatás, ipari vonallal. A legnehezebb terület, a látás dekódolása és visszastimulálása optikai módszerekkel. Ehhez képest mondjuk a hallás, vagy egy kar mozgatása, tapintás érzése az gyerekjáték, lényegében megfejtették már a kódolást. Sajnos a látás nagyságrendekkel bonyolultabb.


Amúgy pár hónapja az egyik partnerünk úgy volt, hogy tárgyal a Neuralinkkel San Franciscoban,de egyelőre nem valósult még meg.

Szerintem 1 éven belül nem kizárt egy kollaboráció akár Elonékkal. Van egy másik vonal egy MIT professzoron keresztül...

Nekünk vannak olyan szabadalmaink meg technikánk ami őket érdekelheti. Akár az elektróda kutatásban, biokompatibilitás vizsgálatában, akár később optikai implantátumok kifejlesztésében. Az utóbbi sokkal fejlettebb már most, és célzottabb térben.


Remélem összejön a meeting velük, és meghív egy Teslával csapatással Palo Altoban 😃 csak hát mi is kis halak vagyunk a piacon Elon Muskhoz képest. Komoly referenciák kellenek... pl egy eszköz amivel részlegesen visszaállítható egy állat látása és eltájékozódik egy labirintusban vakon. Ez az 1-2 éves terv.

2019. júl. 18. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Csak egy érdekesség, hogy el lehessen képzelni:


Ez egy egér vagy patkány agya egy 5 mm átmérőjű ablakon keresztül:

[link]


Látszik ahogy dolgozik a látókéreg különböző irányú mozgó stimulációra. Látszik ahogy halad a csík amit lát az állat.

Ez az idegsejtek fluoreszkálnak, ha aktivitásba jönnek.


Na itt kezdődnek a problémák az elektródával. Ilyen elektródát képtelenség csinálni, hogy térben ilyen felbontással és pontossággal ingereld a sejteket. Egy elektromos stimulációs pont is csak több ezer sejtet aktivál egyszerre... pedig ott van rengeteg féle sejttípus tök más funkcióval.


Ráadásul a videó amit linkeltem még nem is sejt szintű felbontás. Az így nézne ki:


[link]


Látható, hogy mennyire borzaaztó bonyolult a kódolás. Vannak sejtek amik pont a sötétre jönnek aktivitásba, vagy mozgásra...


[link]


...

Tovább tetézve, ez még csak 1 réteg! Mind a 6 réteg más funkciót lát el, ezért sem lehet elektródával ezt lefedni.


[link]


Kb az Elon féle elektród egy ekkora oszlopot tud egyszerre stimulálni, kb lábbal berúgni az ajtót és összedől a ház szint 😃

2019. júl. 18. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Arról meg ne is beszéljünk, hogy a számítások nnagyrésze a dendriteken alakul ki, avagy a nyúlványokon.


Tehát az is lehet, hogy a tökéletes Mátrix bekódolásához pont a nyúlványokat kellene modulálni a térben. Ehhez pedig óriási felbontás kéne. A technika létezik, lézerrel a térben 3D-ben, lehet pontosan stimulálni a nyúlványokat is. Elektródával fizikailag lehetetlen ilyen fókuszáltságot elérni.

2019. júl. 18. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!