Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy helyes? Búra vagy bura

Nyúlkálmán40 kérdése:

Hogy helyes? Búra vagy bura

Figyelt kérdés
Nem tudom eldönteni, hogy hosszú vagy rövid U-val írjam-e

#írás #helyesírás bura búra helyes
2019. aug. 8. 15:36
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Pl:

A lámpa búrája lefelé vetíti a fényt.

A fodrász búra alatt szárította a vendég haját.


BÚRA, tehát hosszú Ú, valamilyen kúpos alakú védőeszköz.

2019. aug. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
40%

Régen rövid volt a "bura", de mára már ú-val írandó.

Tehát búra (de ha ugye összetett szó ,akkor ugye hasonul, vagy valami hasonló, meg a többi nyelvtani dolog... pl.:lámpabura)

2019. aug. 8. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
82%

Már a lámpabúra is helyes.

[link]

2019. aug. 8. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 dellfil ***** válasza:
69%

Én úgy tudtam - eddig - hogy ú-val írandó. De úgy látszik, tévedtem. Vagy mégsem. Mert:


[link]


És:


[link]


[link]


[link]


Ezek szerint a "bura" alak a helyes az akadémiai helyesírási szótár szerint, de olyan elterjedt a "búra" írásmód, hogy elfogadottá kezd válni. Ha jól veszem ki. :) Mondom, én is a "búra" (hibás!) alakot használtam eddig. (Lehet, hogy ez után is. :)


dellfil

2019. aug. 9. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

No, akkor tegyük rendbe a dolgokat: jelenleg kizárólag a búra alak helyes.


Régen rövid u-s volt. A 2015. szeptember 1-jén megjelent új, 12. helyesírási szabályzattal együtt néhány szó írásmódja is módosult, például a burából búra lett. Azaz lassan négy éve helyes a hosszú ú-s változat. A régi szabályzatnak egy év türelmi időt adtak, 2016. szeptember 1-jéig volt érvényben, ez nyilván a hozzátartozó helyesírási szótárakra is érvényes. Azaz közel három éve már helytelen a bura forma.

2019. aug. 9. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Eszembe nem jutna rövid u-val írni...Még a kiejtésben is hosszú ú.
2019. szept. 17. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Kiejtésben valóban hosszú, de 2015-ig a rövid u volt a helyes. (Például a kefirt és a müzlit is sokan hosszú í-vel, ű-vel ejtik, ettől még röviddel írandók. Az óvoda és a kórház szóban pedig sokan ó helyett o-t ejtenek.)
2019. szept. 19. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A 2015-ös helyesírási kézikönyv szerint "bura", de azóta nem tudom változott-e már
2021. febr. 4. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!