Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van más is, akit rettentően...

Van más is, akit rettentően zavar a "nákolás" és a "sákolás"?

Figyelt kérdés

Nem csak hallottan, hanem olvasva, fórumokon, gyakorin is gyakori jelenség a nákolás és társai, amik gyakori jelenségek a magyar nyelvben.


Amikor valaki azt mondja/írja, hogy "úgy innák egy kávét", vagy "délután anyával kiteregessük a ruhát", nagyon bántja a szemem, fülem egyaránt.


A sákolás idősebbeknél gyakrabban fordul elő, a nákolás mindennapi jelenség, legtöbbször fiatalok használják. Miért? Bennük nem kelt furcsa érzést, ahogy kimondják?


2019. aug. 10. 14:06
 1/6 anonim ***** válasza:
84%

A suk-sülőlés nekem is nagyon sércse, és báncsa a fülemet, ezt mindenki tudhassa, láthassa, tapasztalhassa.

Amúgy primitívségnek számít. Aki primitív az nem tud kifinomultan, választékosan és/vagy helyesen beszélni.

2019. aug. 10. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"Bennük nem kelt furcsa érzést, ahogy kimondják?"

Valószínűleg nem, mert nekik ez az "anyanyelvjárásuk". Ettől függetlenül kicsit zavar, de nem szoktam vele foglalkozni.

2019. aug. 10. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
És a nékezés nem zavar? Én elküldenék, ők elküldenék?
2019. aug. 10. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Vree ***** válasza:
37%
Keverik a hangrendet. Nehéz a hangrendiség szerinti ragozást megjegyezni magyarul tanulóknak, nem csoda hát, ha a magyar anyanyelvűek közül is a lustábbak, tanulatlanabbak eltévesztik, Aztán ha továbbadják, tán még “nyelvjárás” is lesz belőle.
2019. aug. 11. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:
100%

:-D a hangrendi illeszkedésből pont a tudnék lóg ki, remélem, hogy Vree csak poénkodott :-)


(éppen ezért mond "tudnák"-ot a kevésbé csiszolt, természetesebb nyelvérzék: hiszen a "tudnák" felel meg az – amúgy nyelvünkben általános – hangrendi illeszkedésnek)

2019. aug. 19. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A nákozás nem nyelvileg helytelen, hanem társadalmilag, pontosabban a nyelvművelők által lefektetett önkényes szabályok társadalmában.


A nyelvészek meg az utóbbi húsz évben általában nagyon rühellik a nyelvművelőket.


Mindamellett a nákozás valóban nyelvjárási kérdés (is), a hetvenes években már írtak erről (Szabó Géza: A magyar nyelvjárások. Budapest Tankönyvkiadó 1979.)


Mondjuk nem véletlenül írtam feljebb, amit írtam, mert azt meg a nyelvművelés változatlanul hagyta, miközben ugyanaz a probléma vele.

2019. aug. 19. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!