Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Tudományok » Helyesírás

A kérdés

Értelmes nyelvileg, hogy meggyógyul a betegség?

Azt értem alatta, hogy kigyógyulok a betegségből.

Keress kérdéseket hasonló témában: félreérthetőség

aug. 14. 09:47  Privát üzenet  

A válaszok
1 2
chtt nevű felhasználó válasza:

Nekem nem, hiszen nem a betegség gyógyul meg, hanem te. Elmúlt a betegség(em). :)

A válasz 82%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 87%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/12Időpont aug. 14. 10:07 Privát üzenet
némi analógiát látok a "csöpög a csap" kifejezéssel, ami szintén "értelmetlen", de általánosan használt

A válasz 51%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 70%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/12Időpont aug. 14. 10:24 Privát üzenet

Először is, értelmes, mert ha azt mondom hogy meggyógyult a náthám, akkor érted, hogy mit akarok mondani. Lehet mondjuk stilisztikailag kifogásolható, de értelmennek semmiképpen sem lehet nevezni.

Vannak ilyen helyzetek, hogy ugyanaz a szótő máshogy is ki tud fejezni dolgokat. A meggyógyult a náthám esetén a nátha az alany, a meggyógyulatam a náthámból esetén én vagyok az alany, a nátha pedig valamilyen vonzat. Egy csomó ilyen furcsaság van a nyelvben, amikor egy szó jelentése módosul, eltolódik, kibővül, sőt néha meg is fordul.

A válasz 65%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 85%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/12Időpont aug. 14. 10:38 Privát üzenet
Wadmalac nevű felhasználó válasza:

Kicsit olyan érzésem van tőle, mikor valaki azt mondja, felmelegedett a hőmérséklet.

Nem értelmetlen, de ha szóelemzésig lemész, hibás.

Hogy megmondjam az őszintét. :D

A válasz 50%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 86%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/12Időpont aug. 14. 10:47 Privát üzenet
Egyébként szerintem ezek valamiféle hétköznapi metonímiák, a csöpögő csap is és a meggyógyuló betegség is. Mint amikor azt mondjuk, hogy Szeged nyerte a meccset (holott Szeged csapata nyert), vagy a bolt bezár (holott a boltot zárja be a személyzet), vagy a hármas kórterem takarítást kért (holott a benne fekvő beteg kérte).

A válasz 84%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 85%-ban hasznos válaszokat ad.
# 5/12Időpont aug. 14. 10:51 Privát üzenet

Ez kérem hülyeség! Nem? DE!

Nooormális? :)

A válasz 0%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 16%-ban hasznos válaszokat ad.
# 6/12Időpont aug. 14. 11:09 Privát üzenet
dellfil nevű felhasználó válasza:

Nem értelmetlen, mint írták többen is, de én kissé pongyolának érzem. El lehet viccelődni, ha betű szerint értelmezzük. Természetesen szőrszál hasogató módon nagyon sok - bevett, elfogadott - kifejezésünkbe bele lehet kötni. Hiszen sok ellentmondásos/(látszólag)össze nem illő tagok áll. Csak egy példa: Feloltom(!?) a villanyt. Úgy sem logikus igazán ha "feloltom a lámpát". Ráadásul az ellenpárja sem "acélos" logikájú elektromos világítótest esetén: "Leoltom a lámpát". Nem égett ott semmi, még a hagyományos izzó esetén sem. (Persze normál esetben, mert egy kontakthibás műanyagfoglalat/PVC huzalszigetelés azért képes volt meggyulladni. De nem erről beszélünk! :D)

Nem beszélve a "felgyújtom a villanyt"-ról. :D (Hallottam már azt is, hogy amikor lekapcsolja akkor azt mondja: "legyújtottam... :DD)

Gyertya, vagy petróleum lámpa esetén... na de erről ennyit.

Nem "gyártottunk" új kifejezést, csak a "szőrszálhasogatók" "kapcsolják fel/le a világítást".

És mi van Besenyő Pista bácsival?

https://www.youtube.com/watch?v=uqh_kWyj_iM

dellfil

A válasz 76%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 88%-ban hasznos válaszokat ad.
# 7/12Időpont aug. 14. 11:34 Privát üzenet
Kolompár Achillesz nevű felhasználó válasza:

Nem. A betegség elmúlik vagy megszűnik. Aki meggyógyul, az a beteg ember.

A válasz 67%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 74%-ban hasznos válaszokat ad.
# 8/12Időpont aug. 14. 11:38 Privát üzenet

Elvitt a kórházba a betegszállító jármű.

Meggyógyultam , majd mikor kiengedtek a kórházból , hazavitt szintén a betegszállító jármű.

Mikor hazaértem, azonnal visszaültem a járműbe, hogy vigyen vissza a kórházba, mert még nem gyógyulhattam meg, mert a betegszállító hozott haza.

:)

A válaszíró 65%-ban hasznos válaszokat ad.
# 9/12Időpont aug. 14. 15:21 Privát üzenet
Nem értelmes. Nem a betegség gyógyul meg, hanem te gyógyulsz meg egy adott betegségből. Meggyógyulni csak az tud, aki beteg, azaz egy személy. A betegség nem tud meggyógyulni, mert a betegség nem egy személy, hanem egy fogalom.

A válasz 50%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 82%-ban hasznos válaszokat ad.
# 10/12Időpont aug. 14. 20:42 Privát üzenet
1 2

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Van olyan, hogy valakit annyira tönkretesz lelkileg egy elhúzódó súlyos betegség és az ezzel járó váratlan rossz dolgok, hogy utána képtelen helyrejönni lelkileg, még akkor is, ha meggyógyul?
Szerintetek meggyógyul a kutyus?
Kutyám meghalt mert beteg volt. Kihivtam halála előtti 1 napban az állatorvost adott neki 4injekciót azt mondta meggyógyul. De reggelre meghalt. Nagyon gyanus doki sok panasz...
Macskanáthás a 6 éves cicám. Biztosan meggyógyul? Van valakinek hasonló tapasztalata?
Milyen az, ha valakinek leszakad a szájpadlása? Fáj? Milyen beavatkozással hozzák helyre? Mennyi idő, míg meggyógyul?
Meggyógyul-e a hullámos papagájom?

Kérdések a Tudományok rovatbólKérdések a Helyesírás rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!