Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Értelmes nyelvileg, hogy...

Értelmes nyelvileg, hogy meggyógyul a betegség?

Figyelt kérdés
Azt értem alatta, hogy kigyógyulok a betegségből.

2019. aug. 14. 09:47
1 2
 1/12 chtt ***** válasza:
89%
Nekem nem, hiszen nem a betegség gyógyul meg, hanem te. Elmúlt a betegség(em). :)
2019. aug. 14. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
59%
némi analógiát látok a "csöpög a csap" kifejezéssel, ami szintén "értelmetlen", de általánosan használt
2019. aug. 14. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
50%

Először is, értelmes, mert ha azt mondom hogy meggyógyult a náthám, akkor érted, hogy mit akarok mondani. Lehet mondjuk stilisztikailag kifogásolható, de értelmennek semmiképpen sem lehet nevezni.


Vannak ilyen helyzetek, hogy ugyanaz a szótő máshogy is ki tud fejezni dolgokat. A meggyógyult a náthám esetén a nátha az alany, a meggyógyulatam a náthámból esetén én vagyok az alany, a nátha pedig valamilyen vonzat. Egy csomó ilyen furcsaság van a nyelvben, amikor egy szó jelentése módosul, eltolódik, kibővül, sőt néha meg is fordul.

2019. aug. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Wadmalac ***** válasza:
49%

Kicsit olyan érzésem van tőle, mikor valaki azt mondja, felmelegedett a hőmérséklet.

Nem értelmetlen, de ha szóelemzésig lemész, hibás.

Hogy megmondjam az őszintét. :D

2019. aug. 14. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
82%
Egyébként szerintem ezek valamiféle hétköznapi metonímiák, a csöpögő csap is és a meggyógyuló betegség is. Mint amikor azt mondjuk, hogy Szeged nyerte a meccset (holott Szeged csapata nyert), vagy a bolt bezár (holott a boltot zárja be a személyzet), vagy a hármas kórterem takarítást kért (holott a benne fekvő beteg kérte).
2019. aug. 14. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Szirty ***** válasza:
0%

Ez kérem hülyeség! Nem? DE!

Nooormális? :)

2019. aug. 14. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 dellfil ***** válasza:
82%

Nem értelmetlen, mint írták többen is, de én kissé pongyolának érzem. El lehet viccelődni, ha betű szerint értelmezzük. Természetesen szőrszál hasogató módon nagyon sok - bevett, elfogadott - kifejezésünkbe bele lehet kötni. Hiszen sok ellentmondásos/(látszólag)össze nem illő tagok áll. Csak egy példa: Feloltom(!?) a villanyt. Úgy sem logikus igazán ha "feloltom a lámpát". Ráadásul az ellenpárja sem "acélos" logikájú elektromos világítótest esetén: "Leoltom a lámpát". Nem égett ott semmi, még a hagyományos izzó esetén sem. (Persze normál esetben, mert egy kontakthibás műanyagfoglalat/PVC huzalszigetelés azért képes volt meggyulladni. De nem erről beszélünk! :D)

Nem beszélve a "felgyújtom a villanyt"-ról. :D (Hallottam már azt is, hogy amikor lekapcsolja akkor azt mondja: "legyújtottam... :DD)

Gyertya, vagy petróleum lámpa esetén... na de erről ennyit.

Nem "gyártottunk" új kifejezést, csak a "szőrszálhasogatók" "kapcsolják fel/le a világítást".

És mi van Besenyő Pista bácsival?

https://www.youtube.com/watch?v=uqh_kWyj_iM


dellfil

2019. aug. 14. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
66%
Nem. A betegség elmúlik vagy megszűnik. Aki meggyógyul, az a beteg ember.
2019. aug. 14. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Elvitt a kórházba a betegszállító jármű.

Meggyógyultam , majd mikor kiengedtek a kórházból , hazavitt szintén a betegszállító jármű.

Mikor hazaértem, azonnal visszaültem a járműbe, hogy vigyen vissza a kórházba, mert még nem gyógyulhattam meg, mert a betegszállító hozott haza.

:)

2019. aug. 14. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
64%
Nem értelmes. Nem a betegség gyógyul meg, hanem te gyógyulsz meg egy adott betegségből. Meggyógyulni csak az tud, aki beteg, azaz egy személy. A betegség nem tud meggyógyulni, mert a betegség nem egy személy, hanem egy fogalom.
2019. aug. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!