Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Honnan származik a rostokolni...

Honnan származik a rostokolni szavunk?

Figyelt kérdés
Pl Itt rostokolok már egy órája! A szó kb semmire nem hasonlít, se magyar, se idegen szóra.

#rostokolni
2019. szept. 18. 18:58
 1/6 anonim ***** válasza:
82%
Dehogynem hasonlit: a nemet Rasstag, azaz pihenonap szora.
2019. szept. 18. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Hoppá, ezt nem tudtam, németül pont nem tudok.

Köszi=Zöld pacsi!

2019. szept. 18. 19:55
 3/6 anonim ***** válasza:
53%

Azért erre is hasonlít:

[link]

2019. szept. 18. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"A régi rostok (‘menetelő katonák pihenője’) származéka, forrása a bajor-osztrák rasttag (‘pihenőnap’) a német Rast (‘pihenés’) és Tag (‘nap’) elemekből."

Forrás: Tótfalusi István - Magyar etimológiai nagyszótár Budapest: Arcanum Adatbázis, 2001, ISBN 9639374121 [ [link] illetve: [link] ]


"rostokol [1703] Származékszó, a nyelvjárási rostok ’pihenőnap’ főnév -l igeképzővel ellátott alakja. A rostok német eredetű; eredetére vö. a német régi nyelvi rasttag ’(különösen katonai menetelés közben tartott) pihenőnap’ főnevet. Ez a német Rast ’pihenő’ és a Tag ’nap’ főnevek összetétele. A rostokol a bizalmas társalgási nyelvben használatos."

Forrás: Etimológiai szótár : Magyar szavak és toldalékok eredete. Főszerk. Zaicz Gábor. Budapest: Tinta Kiadó, 2006, ISBN 963-7094-01-6 [ [link] ]

2019. szept. 18. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
2019. szept. 19. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Köszi szépen, kérdező! Én sem tudtam a választ, pedig általában tisztában szoktam lenni érdekes szavaink etimológiájával. Meg voltam győződve, hogy az észak-német kikötőváros nevéből származik.
2019. szept. 19. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!