Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Elementáris vagy elementális?

Pancsi22 kérdése:

Elementáris vagy elementális?

Figyelt kérdés
Na jó. Most lett elegem. Hiába keresek rá mindig vegyes válaszok jönnek. Valahol l-lel írják, máshol r-rel. Mit gondoltok, melyik a jobb?

2019. okt. 28. 00:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
21%

Szerintem L-lel van: elementális. Bár a helyesírás-ellenőrző aláhúzza így, és a gugli is az elementárisra dob ki több találatot. Eddig eszembe se jutott volna R-rel. Szerintem latin eredetű szó, és ott is L-lel volt. Az angolba is a latinból került, ott is elemental, spanyolul is elemental.A németben ritkább szó, ott viszont elementar. Szóval nem értem. Én mindig L-lel mondtam volna.

Talán lehet egy tendencia, hogy az -áris végű szavak gyakoribbak nálunk, így ezt is így kezdik mondani.

2019. okt. 28. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
55%

érzésre inkább elementális



google fordítóval nézve nyelvfelismeréssel

elemental angol

elementar portugál


vagy esetleg latinból, ott is az elemental a helyes latin írásmód.



Számomra egyértelmű, hogy az eredeti szótő elemental, így magyarosítva elementális.

2019. okt. 28. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
33%
mindkettő szó helyes, csak más a jelentésük.
2019. okt. 28. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
48%

Mi az, hogy jobb??

Ez két különböző szó...

2019. okt. 28. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 BringaManó ***** válasza:
90%

A szótár elementárisról tud.

Akik szerint két szó, azok szerint mit jelent a másik?... (És az egyik?... :-)

2019. okt. 28. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszokat! De amúgy tényleg. Aki azt gondolja, hogy ez két külön szó, az mondja már meg miért.
2019. okt. 28. 10:42
 7/12 anonim ***** válasza:
61%

R-rel írja az átlag magyar.

"Erős" értelemben használja. Elementáris erővel jött a felismerés, hogy... (nagy erővel, erősen)

Az elementális szót meg "elemi" értelemben haszálják egyes vidékeken. Elementális iskolába járok... (elemi iskolába)

2019. okt. 28. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
61%

"R-rel írja az átlag magyar.


"Erős" értelemben használja. Elementáris erővel jött a felismerés, hogy... (nagy erővel, erősen)"


elemi erővel....

2019. okt. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 chtt ***** válasza:
78%

Elementárisnak ismerem, és elementális (=elemi) oskoláról még nem hallottam. Ettől persze még lehet, és használhatják így, csak nekem fura, mert az elementál (amelyből szerintem származhatna)...: [link]

Amúgy az elementáris az idegen szavak szótára szerint: egyszerű, alapvető, kezdeti, elemi, az elemekhez kapcsolódó... a német elementarisch ('elemi') átvétele, amely a francia élementaire közvetítésével a latin elementariusra megy vissza.

2019. okt. 28. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 BringaManó ***** válasza:
76%

"elementális iskola"??? Hühh...

Elemi (iskola), az van, persze.

(ott is lehet német eredetit találni, persze r-rel: [link] )


Az elementáris erő-t viszont mondják elemi erőnek is. (Nevezhetjük "őserőnek"... hogy érthető legyen, hogy mi benne az "elemi"... vö. a fentebb idézett szótárrész: "alapvető, kezdeti, elemi".)


Szóval ez a "két szó" ugyanaz, különféle, de rokon jelentésekkel.

És persze, ha valaki elementálisnak mondja, akkor nem akarom erről lebeszélni – de jó, ha tudja, hogy a szó jelenleg "hivatalosan" elementáris, és a l hanggal való ejtés csak a többi hasonló, -ális végű szó hatására terjed.

2019. okt. 28. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!