Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha a vulkán "kitör", a ceruza...

Ha a vulkán "kitör", a ceruza hegye miért "kitörik"?

Figyelt kérdés
Akkor most ikes ige vagy nem? Eszerint ha vulkán vagyok, kitörök, de ha ceruzahegy vagyok, akkor kitöröm?

2019. nov. 13. 15:55
 1/6 anonim ***** válasza:
34%

"kitörök .. kitöröm"

Ez más, ez az alanyi-tárgyas ragozás különbsége.

A kérdésre:

[link]

"...Az ikes ragozás ugyanis csak addig volt széles körben használatos, ameddig szükség volt a szenvedő szemlélet kifejezőjeként elkülöníteni a tárgyatlan igéket a tárgyasoktól. Pl.: tör – Ő eltöri az ágat.;törik – Az ág eltörik. A szenvedő igék visszaszorulásával azonban a ikes ragozás funkciója is megszűnt."

2019. nov. 13. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
42%

Szóhasadás

[link]

[link]

[link]

Aggodalomra semmi ok, az ikes ragozás viosszaszorulásával előbb-utóbb a ceruza hegye is kitörni fog.

2019. nov. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Tuképpen a vulkán kitörése egy aktív valami, a ceruza hegye viszont elszenvedője valaminek, ezért lehet még ikes a szenvedő alak miatt, ld. fentebb.
2019. nov. 13. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
53%
A ceruzahegy azt mondaná, hogy (most) kitöröm? Vissza kell ülnöm a kicsi padba...
2019. nov. 13. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Bizony, ahogy Sztrogoff mondja. Ha vulkán vagyok, kitörhetek (és vicces lenne, ha ezt valaki megpróbálná velem tenni). Ha ceruzahegy vagyok, nem tudok kitörni, de a csintalan nebuló kitörhet engem.
2019. nov. 14. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:
100%

#1: "Ez más, ez az alanyi-tárgyas ragozás különbsége."


Dehogy más, jól írta a kérdező: pont az van az ikes ragozással, hogy E/1-ben az alanyi ragozás megegyezik a tárgyassal.


----


#2: "Aggodalomra semmi ok, az ikes ragozás visszaszorulásával"


A jelenleg folyó visszaszorulás nem azt jelenti, hogy E/3-ban leesik az -ik az ikes igék végéről, hanem azt, hogy E/1-ben megszűnik az ikes ragozás imént említett sajátossága.


"előbb-utóbb a ceruza hegye is kitörni fog."


A főnévi igenév most is egyforma: már holnap is mindkettő "kitörni" fog... :-P

(E/3-ban viszont később sem lesz egyforma... vagy ha mégis, akkor nem az ikes ragozás visszaszorulása miatt.)


----


#3: "a vulkán kitörése egy aktív valami, a ceruza hegye viszont elszenvedője valaminek, ezért lehet még ikes a szenvedő alak miatt"


Ebben van valami, bár nem ilyen egyszerű az ábra: szerintem amikor a vulkán kitör, az sem "aktív valami" (hiába nevezzük az ilyet "aktív vulkánnak"... :-), ahogy az sem aktív, ha "kitör a harmadik világháború"... Ezek inkább olyan kifejezések, amelyek ugyanúgy mediálisak – mint a törik –, de formailag kilógnak a szabályszerűség alól.

Az igazán "aktív valamik" azok a tárgyas előfordulások, amikor vmi/vki tör (/eltör/kitör/összetör/stb.) vmit, vagy pl. amikor "a csatár előre tör", "a versenyző az élre tör".


Egyébként általánosságban igaz, hogy az -ik végződés egy "szenvedő" értelmet adott az igének eredetileg – bár ezt ma már nemigen érezzük. (Épp emiatt lehetséges a fenti keveredés.)

Van olyan is, amelyik mindkét formában él, de tkp. ugyanazt jelentik, sokszor felcserélhetők: "hull(ik) a hó", "lehull(ik) a gyümölcs", de a hajam már inkább csak (ki)hullik.


----


még ehhez: [link]

2019. nov. 15. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!