Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért használják a budapestiek...

Miért használják a budapestiek helytelenül?

Figyelt kérdés
Mi kárpátaljai magyarok úgy mondjuk hogy Beregszászba, Beregszászban. A budapestiek pedig Beregszászon, Beregszászra.

2019. nov. 13. 19:53
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 1/127 anonim ***** válasza:
86%

Én pl. pécsi környéki vagyok és én így úgy használom ahogy a Budapestiek.

Szóval biztos helytelen? :D Elmegyek Budapestre helyett mondjam, hogy elmegyek Budapestbe?

2019. nov. 13. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/127 anonim ***** válasza:
80%
Bocsi Pécs környéki. Az autokorrekt mindig legyőz. :D
2019. nov. 13. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/127 A kérdező kommentje:
Bocs a kérdés Beregszászról szól.
2019. nov. 13. 20:12
 4/127 anonim ***** válasza:
100%
Fejér megyei vagyok és én is úgy használom, mint a budapestiek.
2019. nov. 13. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/127 anonim ***** válasza:
100%
Budapestiként szerintem én még soha életemben nem mondtam ki Beregszász nevét, és nem is hallottam még soha senkit kimondani. Nem hogy ragozva. Szóval az erős túlzás, hogy bárhogyan "használjuk".
2019. nov. 13. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/127 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, az Újszászt is így ragoznád?
2019. nov. 13. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/127 anonim ***** válasza:
83%

Nem jól gondolod - nem helytelen.


A nyelvészeti szakirodalomból (például az akadémiai leíró nyelvtanból) megtudhatjuk, hogy a magyar nyelvterületen kívül található helységnevekkel kapcsolatban egyértelmű a szabály: ezekhez rendszerint a belviszonyragokat kapcsoljuk: Moszkvában, Londonban, Helsinkiben stb. Beregszász azonban a magyar nyelvterületen belül található. Ilyen esetben nincs világos szabály, s egyes helységnevek bel-, mások külviszonyragot kapnak: Egerben, de Miskolcon. Sőt, olyan településnevek is szép számmal akadnak, melyekhez mindkét rag járulhat. S ezek közé tartozik a legmagyarabb kárpátaljai város neve is.

Beregszász esetében a Beregszászra, Beregszászon, Beregszászról változat egyezik az irodalmi nyelvi normával.

2019. nov. 13. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/127 anonim ***** válasza:
Nagyszombati vagyok és a Pestiek Nagyon sokáig Nagyszombaton szoktak lenni, nem Nagyszombatban. Későn, de mégis ébredtek.
2019. nov. 13. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/127 A kérdező kommentje:

Az összes médiából ilyen helytelen formában jön.

Mi, helyiek kizárólag így használjuk Beregszába, Beregszászban. Azt hiszem az a helyes ahogy azt az ott lakók használják.

Fura lenne ha mi meg azt mondanánk Szegedben dolgozik, Egeren tanúl stb.

Meg kellene kérdezniük, melyik az elfogadott rag.

2019. nov. 13. 21:54
 10/127 anonim ***** válasza:
59%

"Az összes médiából ilyen helytelen formában jön."

NEM HELYTELEN!


"Mi, helyiek kizárólag így használjuk Beregszába, Beregszászban. Azt hiszem az a helyes ahogy azt az ott lakók használják."

NEM JÓL HISZED! "Szeged" se helytelen, mert ott Szögednek mondják. "Beregszába" csak helyi nyelvszokás, a Magyarországon beszélt irodalmi nyelvben nem így mondják, és helyesen teszik. Még Kótyuk István a neves kárpátaljai nyelvész is a szerinted helytelen formát ajánlotta.



"Meg kellene kérdezniük, melyik az elfogadott rag."

Nem kell megkérdezniük, hiszen ők használják az általánosan elfogadott ragot. (magyarországi magyarok 9millió, kárpátaljaiak 200ezer alatt van - miért a többségnek kellene a kisebbséghez igazodnia?)

2019. nov. 13. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!