Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az “atyafi” használható...

Az “atyafi” használható nőnemű családtagra is?

Figyelt kérdés
Pl lánytestvérre?

2020. jan. 28. 18:10
 1/8 anonim ***** válasza:
Szerintem nem.
2020. jan. 28. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Mert ugyebár ő is ugyanazon atya “fia” mint én.


De ha ez nem, akkor mi a női verziója?

2020. jan. 28. 19:03
 3/8 anonim ***** válasza:
Az atya FIA nem lehet nö!
2020. jan. 28. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Ez olyan, mint az öcsém, vagy édes bátyám. FŐLEG férfiakra mondjuk családon belül és kívül is. De persze ha az adott hölgy nem tiltakozik, akkor hívhatod bárminek. Atyámfiának, Bubunak, vagy Szelepszár Szimmeringnek is akár.
2020. jan. 28. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

régen használták, Krónikákban szerepel: "főkötős atyafiak " kifejezés. Ez azonban előbb tűnt el a nyelvünkből, mint az atyafi, melyet íróink még gyakorta használtak a XIX. sz.-ban

[link]

2020. jan. 28. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

5:


Főkötős atyafi!


Ez kell nekem!:)


Köszönöm!

2020. jan. 28. 20:52
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

pl az Apor-kódexben

[link]

itt az 57.oldalon

[link]

de más kódexekben is van

itt a 95 old. apácák - a főkötős atyafiak

[link]

2020. jan. 28. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

7:

Ember! Hol lehet téged bekövetni? :) Köszi a forrásokat!


Azért nem zárom ki, hogy a “fi” végződés nőnemű alanyra is alkalmazható lehet, mert egyrészt a baromFIAK is lehetnek nőneműek is. Csakúgy mint a FIÓKÁK. Másrészt FIATAL nem csak a hímnemű de a leánygyermek is. Vagyis a FI tő eredetileg talán nem feltétlen hímnemre utal a magyarban, inkább utólagos kisajátítás lehet.


Na és latinban a nőnemű gyerek is fi-vel kezdődik (filia) nem csak a hímnemű (filius). Bár azt nem tudom, hogy a mi FI gyökünknek van e köze a latin Filius/filia-hoz.

2020. jan. 29. 13:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!