Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért mondják egyesek azt,...

Miért mondják egyesek azt, hogy "egy óra hossza"?

Figyelt kérdés
Miért nem egyszerűbb simán csak azt mondani, hogy "egy óráig csináltam valmit" ahelyett, hogy "egy óra hosszáig csináltam". Nincs is más dimenziója az időnek, csak a hossza. Tudom apróság és nem számít semmit sem, de érdekelne miért maradt ez így meg a köznyelvben.
2020. márc. 13. 16:58
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nyomatékosítás.
2020. márc. 13. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, csak tippelek, hogy ezzel el akarják kerülni az esetleges félreértéseket, miszerint nem egy időpontig, hanem időtartamig, időtartam hosszáig csináltak valamit. Szóval amolyan biztosíték, hogy tuti érthető legyen. Èn is szívesen használok más kifejezèst, pl. egy órán át csináltam valamit. Néha meg úgy mondom, hogy egy óráig.
2020. márc. 13. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

"1 óráig csináltam valamit"

jelenthet időpontot és jelenthet időtartamot.



"Nincs is más dimenziója az időnek, csak a hossza."

Szóval de van más dimenziója.

Pont kiterjedése is lehet az idővonalon.

2020. márc. 14. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:
100%

szerintem a fentiek mind együtt :-), bár a félreérthetőség ezek közül a legkevésbé érdekes, mert a hangsúlyozásból (+ a szövegkörnyezetből) szinte mindig kiderül, hogy melyikről van szó.


valószínűleg még egy kis "keveredés" is befigyel: van olyan, hogy "egy óra hosszan", és innen már könnyen létrejön az a kevert megoldás, hogy:

"egy óra hosszan" x "egy óráig" => "egy óra hosszáig"

(a nyelvben nagyon sokszor történnek ilyen keveredések, átszövődések, jelentések szűkülése/tágulása, vándorlása egyik kifejezésről másikra... az a legritkább, hogy ilyen egyszerűnek hangzó, "gépies" események


---


megjegyzés ahhoz, hogy az idő "hossza" mint az idő "dimenziója", illetve ahhoz hogy nem "egyszerűbb"-e így, mint úgy:


a nyelv nem matek, és nem is mindig az "egyszerűbb" (= általunk egyszerűbbnek vélt) megoldások felé tart... (biztos tudnátok millió példát, amikor "feleslegesen" hosszan fejezünk ki valamit, pl. "ez alatt az ágy alatt".)

akkor már sokkal inkább "biológia", "evolúció", bonyolult rendszer, amit sosem fogunk tudni teljesen kibogozni...


az eredetileg felvetett "egy óra HOSSZA" így, önmagában (toldalék nélkül) szerintem nem jellemző, inkább ilyenek: "egy óra HOSSZAT" (= 'egy órán keresztül'), "egy óra HOSSZÁIG" (ld. fent) vagy hasonlók (pl. "egy óra hosszán át").

2020. márc. 14. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!