Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Valamilyen növénynek a levelét...

Valamilyen növénynek a levelét (almafalevél, pitypanglevél, körömviráglevél stb. ) mindig egybe írjuk?

Figyelt kérdés
2020. márc. 19. 16:38
 1/10 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés: a latin nevüket a virágoknak nagybetűvel írjuk? Pl. Echinacea a latin neve, akkor a mondat közepén is nagybetű vagy kisbetű?
2020. márc. 19. 16:40
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A valami-levél az mindig összetett szó igen, és ennek megfelelően egybeírással vagy kötőjelesen jelöljük.


A latin név genus része (bárilyen esetben) mindig nagybetű, mondat közepén is, nem csak a növények, hanem mondjuk a Homo sapiens is. Nem Homo Sapiens, nem homo sapiens, hanem Homo sapiens. Amúgy he lehet, akkor dőlt betűvel kell szedni.

2020. márc. 19. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, alapesetben egybeírjuk, hiszen jelöletlen birtokos összetétel.


Kötőjeles alakot három esetben tudok elképzelni:


– ha a szó többszörösen összetett (tehát legalább három szótagból áll), és ragok, jelek nélkül legalább hét szótagú, pl. jegenyefenyő + levél --> jegenyefenyő-levél;


– ha a fa neve tulajdonnevet (és ennélfogva kötőjelet) tartalmaz, két kötőjeles formát használunk, pl. Nordmann-fenyő + levél --> Nordmann-fenyő-levél (hozzáteszem: a Nordmann-fenyő írásmódja nincs szabályozva, tehát a nordmannfenyő alak sem nevezhető hibásnak, ez esetben természetesen kötőjel nélkül kapcsoljuk az utótagot: nordmannfenyőlevél);


– ha a mozgószabályt kell alkalmaznunk, tehát egy két szóból álló fanévhez társul a levél szó, pl. kocsánytalan tölgy + levél --> kocsánytalantölgy-levél, fehér nyár + levél --> fehérnyár-levél.

2020. márc. 19. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi! Ugyanilyen alapon ha a mag szót tesszük a növények után, mint a pitypangmag, lucernamag, az is mindig egybe van írva, ugye?
2020. márc. 22. 14:53
 5/10 anonim ***** válasza:
Igen, ugyanúgy birtokos jelzős alárendelés.
2020. márc. 23. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Laylah ***** válasza:
Viszont, ha jelölöd is a birtokosságot, akkor külön kell írni: almafa levele, pitypang levele.
2020. márc. 25. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ezt nem azért írjuk egybe, mert egy levélről van szó, hanem azért, mert jelöletlen az összetétel: pitypanglevél. De ha jelölt lesz: pitypangnak a levele, akkor már külön írják.


Persze csak hat szótagig írnak mindent egybe, ha három szóból áll a kifejezés, utána kötőjeleznek. Ha két szóból áll a kifejezés, akkor bármilyen hosszú, akárhány szótag, akkor is egybe írják.

2020. márc. 26. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ez összetett szó egybe írjuk esetleg még kötőjellel.
2020. márc. 27. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Ezek szerint az őszi kikericsnek a levelét úgy kellene leírnom, hogy őszikikerics-levél, ugye? Miért írjuk egybe az alapból két szóból álló nevet, ha hozzácsatoljuk, hogy levél, virág stb.? Miért nem mondjuk őszi kikerics-levél vagy őszi kikerics levél? Ezek akkor helytelenek?
2020. márc. 29. 15:25
 10/10 Laylah ***** válasza:
Helytelenek, mert más jeletést kapnak. Olyan ez, mint a magyartanár meg a magyar tanár. Az egyik magyar nyelv és irodalmat oktat, a másik magyar nemzetiségű. Az őszi kikerics-levél azt jelenti, hogy nem mondjuk tavaszi a levél, hanem őszi, az őszikikerics-levél pedig azt, hogy az őszi kikerics levele.
2020. márc. 29. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!