Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a különbség a tud-e valaki,...

Mi a különbség a tud-e valaki, vagy a bírna-e valaki között?

Figyelt kérdés

2020. máj. 3. 14:45
 1/10 anonim ***** válasza:

Értelemszerűen az egyik a tud, a másik a bír szóra vonatkozik.

[link]

[link]

2020. máj. 3. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
58%
Hogy a "bírna" a tud szinonimájaként helytelen.
2020. máj. 3. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem helytelen, hanem tájnyelvi.
2020. máj. 3. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
43%
Jaaa, igen. Hogy is felejthettem el. MINDEN tájnyelvi, ami helytelen. Én kérek bocsánatot. :D
2020. máj. 3. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 BringaManó ***** válasza:
mi az, hogy "helytelen"? van helyesbeszélési szabályzat?
2020. máj. 3. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Van. Tudásnak hívják különben.


Egyébként: el tudom olvasni - el bírom olvasni. Ugyanazt jelenti (nagyjából), DE egy házzal bírok - egy házat tudok. Nagyon semmi közös jelentésük.

2020. máj. 4. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 BringaManó ***** válasza:

:-D jabocs


amit írtál, az pont azt mutatja, hogy van közös jelentésük. különben.


újra játszhat

2020. máj. 4. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
BringaManó: nincs "közös" jelentésük. Nem ugyanazt jelenti az első példában se, csak hasonló a jelentésük. Ha ugyanazt jelentenék, akkor szinonímák lennének (keress rá a szinonima szóra)
2020. máj. 5. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:

te írtad: "Ugyanazt jelenti (nagyjából)"

és ebben nem is tévedtél.


a szinonima többfélét jelenthet, általában nem azt jelenti, hogy _teljesen_ ugyanazt jelenti (ez alatt most azt értem, hogy minden helyzetben minden jelentés- és stílusmódosulás nélkül felcserélhetők), mert akkor alig-alig lennének szinonimák... kevés tökéletesen csereszabatos szópár van.

a szinonima csak azt jelenti, hogy 'gyakran felcserélhetők (nagyjából)', vagy talán pontosabb, hogy 'van, amikor felcserélhetők'. nem véletlen, hogy ha rákeresel (;-), akkor azt láthatod, hogy "_rokon_ értelmű szó", "_hasonló_ jelentésű szó", "a jelölő eltér, de a jelölt azonos _vagy_hasonló_", "jelentése azonos egy másikéval, _vagy_hasonló_ ahhoz"...


---


"Ha ugyanazt jelentenék, akkor szinonimák lennének"


igen – és ezért ezek szinonimák is... (– szerintem legalábbis, hiszen nincsen ennek objektív mércéje.)

de nézzünk rá erre:

[link]

[link]

stb.


---


"Nagyon semmi közös jelentésük."

dehogynem, pont azt látjuk, hogy _van_ közös jelentésük (amikor felcserélhetők), és van eltérő jelentésük/alkalmazásuk is (amikor nem cserélhetők fel). ahogy az a szinonimáknál általában is lenni szokott.

2020. máj. 6. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Gondoltam, hogy hiába magyarázza neked bárki, hogy a bír és a tud valaki nem felcserélhetők, de örülök, hogy kicsit utánanéztél a nyelvtani szabályoknak!

Olyan van, hogy tud valaki valamit.

Olyan is van, hogy bír valaki valamit, de teljesen mást jelent és csak a szlengben használják, hogy kedvel valaki valamit.

Nálad a tud valaki és a bír valaki az ugyanazt jelenti?

2020. máj. 6. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!