Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha valamilyen skáláról beszéle...

Ha valamilyen skáláról beszélek (pl. tudás skála) azt hogyan írom: egybe, külön, kötőjellel?

Figyelt kérdés

Szóval tudásskála, tudás-skála vagy tudás skála?

Nem tudom, létező szó-e egyáltalán ilyen formában, de én a különféle skáláimat egy dolgozatomhoz így nevezném el, csak nem tudom, hogyan kell helyesen leírni.



#helyesírás #kötőjel #egybe-külön
2020. máj. 20. 20:39
 1/2 anonim ***** válasza:

Legtöbb helyen külön írják, de láttam kötőjellel és egybe is. Valószínűleg a bizonytalanság miatt van ennyi változat. Elvileg nem tilos így szót képezni (nem azonos a "szóképzés" kifejezéssel), de inkább akkor érdemes, ha az új összetett szó a két alapszóhoz képest valami új, konkrét jelentést is kap. Ha egybe szeretnéd írni, szerintem nyugodtan.


Két példa:

"CHEAKS - Children’s Environmental Attitude and Knowledge Scale angol; okt. Gyermek Környezeti Attitűd és Tudás Skála." (Bár a különírás itt lehet a szó szerinti fordítás eredménye.)

[link]

"..Nemcsak arról az egy osztályról van szó, amelyik – a tudásskála alsó végén elhelyezkedve – tanulóit nyilvánvalóan felértékeli, némi bizonytalanság a skála felső végén is tapasztalható.."

[link]

2020. máj. 20. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
52%

Egybeírandó: tudásskála. Vagy birtokos összetétel (a tudásnak a skálája), vagy jelentéssűrítő összetétel (tudás mérésére használatos skála).


Elvileg nem hiba a kötőjeles forma sem, ha alkalmi szóösszetételként kezeled, de ez a köznyelvben ritka. A szabályzat 263/b pontja ezt írja: „A szokatlan, alkalmi szóösszetételek kötőjeles írása főként a költői nyelvre jellemző, például: bogáncs-szívem, gyémánt-hitemet, köd-gubában, kő-iszonyatját, rokon-őrtüzek, rőzse-dalok.”

2020. máj. 21. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!