Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha egy idegen szónak a végén...

Ha egy idegen szónak a végén "o" betű van, akkor ha toldalékoljuk, hosszú "ó" lesz?

Figyelt kérdés

Konkrétan az "Arduino" szó toldalékolására lennék kíváncsi. (Az Arduino egy fejlesztői lapka mikrokontrollerrel).


Hogy helyes?

Arduinoval, Arduinot, Arduinok... vagy

Arduinóval, Arduinót, Arduinók...?


2020. jún. 12. 17:24
 1/6 anonim ***** válasza:
19%

Abból kiindulva, hogy ugyanebben az esetben az a á-ra változik, itt is az a logikus.

Ha nagyon nem vagyunk biztosak, akkor kötőjellel is lehet:


Arduino-k.

2020. jún. 12. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Én az "Oslo" szóból indultam ki, azt is elméletileg úgy toldalékoljuk, hogy "Oslóban", "Oslót"...
2020. jún. 12. 17:31
 3/6 anonim ***** válasza:
39%
Hosszú ó-val, Arduinók. Az „Arduinok” azt jelezné, hogy a név „Arduin” volt, a kötőjel pedig azt, hogy nincs meg neked a nyolc általános.
2020. jún. 12. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
66%

90-es évekből:


"Nintendóztunk" - Ebből kiindulva "arduinóval" (vagy "arduino-val" )

2020. jún. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
90%
Igen, hosszú ó-ra változik.
2020. jún. 12. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:
76%

Nem egészen értem, hogy mi ez a sok filozofálás, következtetés:

"Abból kiindulva, hogy ugyanebben az esetben..."

"Én az "Oslo" szóból indultam ki..."

""Nintendóztunk" - Ebből kiindulva..."


Ha a szabályra vagy kíváncsi, "indulj ki" a szabályzatból:

[link]


a tartalomjegyzék pontosan eligazít:


"Az idegen közszavak és tulajdonnevek írása"

-> "Az idegen írásmód szerinti írás"

--> "A toldalékok és az összetételi utótagok kapcsolása"


Remek, éppen erre vagyunk kíváncsiak, nézzük, mit ír a 216/a:

"Mind a közszavak, mind a tulajdonnevek végső a-ja, e-je, o-ja és ö-je helyett á-t, é-t, ó-t, illetve ő-t írunk az olyan toldalékos vagy utótaggal ellátott alakokban, amelyekben ezek a szó végi hangok a magyar kiejtésben megnyújtva fordulnak elő, például: signorina, signorinák; Sinaia, Sinaiában, de: sinaiai; Coca-Cola, Coca-Colát, de: Coca-Cola-szerű; campanile, campanilén, de: campanileszerű; Cicero, Cicerót; Goethe, Goethének, goethés, de: goethei [vö. 29.]; allegro, allegróban, allegrós; Oslo, Oslóban, oslói; Malmö, Malmőből, malmői; Victor Hugó-i [vö. 217. b)]."

2020. jún. 13. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!