Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez így mennyire helyes? Csak...

Ez így mennyire helyes? Csak szerintem hiányzik még egy ige?

Figyelt kérdés
Majdnem kontaktlencse folyadékot olyat amit nem szabad cseppentettem a szemembe.

2020. jún. 30. 06:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%

NEM ige, hanem több vesszö hiányik!

Majdnem kontaktlencse folyadékot, olyat amit nem szabad, cseppentettem a szemembe.

2020. jún. 30. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Jó persze, de ettől függetlenül is értelmetlen a mondát.


Majdnem olyan kontaktlencse folyadékot cseppentettem a szemembe, amit nem szabadna!


Így már teljesen más nem? Így lenne a helyes és értelmezhető...

2020. jún. 30. 07:27
 3/11 anonim ***** válasza:
69%
Igen így valóban helyesebb.
2020. jún. 30. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
94%

Igen, így kiragadva értelmetlen a mondat. Ha van előzmény, akkor viszont lehet értelmes.

- Tettél valamit a szemedbe?

- Majdnem kontaktlencse-folyadékot, olyat, amit nem szabad, cseppentettem a szemembe. (Bár a szórend nem a legjobb.)

2020. jún. 30. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
88%
Ahogy az utolsó mondja
2020. jún. 30. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Majdnem olyan kontaktlencse-folyadékot cseppentettem a szemembe, amilyet nem szabad.


vagy


Majdnem kontaktlencse-folyadékot cseppentettem a szemembe, olyat, amit nem szabad.

2020. jún. 30. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A magyar nyelvben szabadon variálhatod a szórendet, tehát ha benne vannak a vesszők is, akkor helyes. Más kérdés, hogy hülyén hangzik.
2020. jún. 30. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Kovezzetek meg, de en gondolatjellel valasztanam el, valahogy igy:

Majdnem kontaktlencse folyadékot - olyat amit nem szabad - cseppentettem a szemembe.

Esetleg ugyanigy, csak zarojelekkel. Igy is picit magyartalan, de a vesszonel sokkal magyarosabb.

2020. jún. 30. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 BringaManó ***** válasza:

#0: Én értem: "Majdnem kontaktlencse-folyadékot – olyat, amit nem szabad – cseppentettem a szemembe."

(ugyanennek az egyéb megfogalmazásait ld. a többi válaszban)


#1: még egy vessző kéne: az "olyat" után


#2: "ettől függetlenül is értelmetlen a mondat."

szerintem nem, simán közbe van vetve az a tagmondat, van ilyen.


#2: "...amit nem szabadna!"

hát ez a "szabadna" sem valami gyönyörű... de hát egyefene, mondanak ilyet, nem kell mindig választékosnak lenni. :-)


#4: Én szövegkörnyezet nélkül is értem, de ha valakinek segít, akkor legyen...


#7: "A magyar nyelvben szabadon variálhatod a szórendet"

Ööö... Hát variálni lehet – de az a gond, hogy egyrészt nem lehet akárhogy, másrészt a variálások legtöbbször azt eredményezik, hogy valami mást jelent a mondat (legalább egy kicsit).

Szóval azt azért nem mondanám, hogy "a magyar nyelvben szabadon variálhatod a szórendet"...

(Tudom, hogy sokszor mondják ezt, de ez marhaság.)


#7: "tehát ha benne vannak a vesszők is, akkor helyes."

Hát a helyesírást illetően valóban nem ártanak azok a vesszők... :-)

De a kérdező szerintem nem a mondat helyesírása iránt érdeklődött, hanem maga a mondat zavarta (akármilyen helyesírással), a közbevetett tagmondat miatt – nemde?


#8: "Kovezzetek meg, de en gondolatjellel valasztanam el"

nem kövezlek meg érte, sőt :-)

(természetesen a gondolatjel is jó, a szabályzat felsorolja a közbevetés jelölési lehetőségei között: [link] )


#8: "picit magyartalan, de a vesszonel sokkal magyarosabb"

A vesszőn múlik? Én azt hittem, hogy egy mondat magyarossága/magyartalansága valami olyasmi, amit szóban is lehet érzékelni. De az, hogy egy közbeékelődést mi választ el a mondat többi részétől, az csak írásban látszik, nem?... Ezek szerint nem jól gondoltam?

2020. júl. 2. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem, mert ha valaki tud olvasni, akkor nála a vessző a beszédben is érzékelhető.
2020. júl. 2. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!