Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "megszentségteleníthetetlens...

A "megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért" szónak van értelme?

Figyelt kérdés
Egyszer azon gondolkodtam, van-e értelme a leghosszabbnak tartott magyar szónak, de arra jutottam, hogy valójában nem sok. Egy "i" betű felesleges benne. Kicsit rövidebb példával modellezve olyan szónak van értelme, hogy "ügyességetekért", de az "ügyességeitekért" -nek nincs. Szóval a hosszú szó "i" -s változatával nem tudok értelmes mondatot képezni. Emellett a "-eskedés" -nek sem találom a nyelvtani szerepét, csak egy üres kolonc a szón. Ezek fényében tehát csak a "megszentségetelíthetetlenségetekért" értelmes, ami már nem is olyan hosszú.

2020. szept. 4. 03:44
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
10 -es: Kicsit belezavarodtam a gondolatmenetedbe, és nem győzött meg minden kétséget kizáróan, hogy a szó értelmes, de jót röhögtem a példádon. :))
2020. szept. 4. 13:34
 12/25 BringaManó ***** válasza:
82%

:-))

a "séges" rész még picit indokolatlannak tűnik... :-)

viszont enyhítő körülmény, hogy máskor is hozzáteszük melléknevekhez, látszólag feleslegesen: szép(séges)/gyönyörű(séges) királylány, jó(ságos) tüdér, "Miért nem volt elégséges száz év Erdély asszimilálásához?", mély(séges) tiszteletem, vénséges mandulafa stb.

viszont ezek egyrészt inkább csak már meglévő kifejezések, szerintem ilyeneket újonnan nemigen alkotunk, ráadásul van bennük valami olyan többlet jelentésárnyalat, amelyet ugyan frappánsan megfogalmazni nem tudnék, de amely a megszentségteleníthetetlen jehovás lány esetében valahogy visszás(ságos)nak tűnik... :-)


mindegy, akkor is messze többet nyújtott ez a sztori a megmagyarázhatatlan szó megmagyarázásához, mint amennyit valaha reméltem volna... :-)


(ej, ej, ti hosszú és értelmetlen szócsinálmányok... haragszom rátok... hogy miért? a magmagyarázhatatlanságoskodásaitokért! ;-)


ui.: ja, amúgy nem kell ikerlányokkal nyakatekerni, simán lehetnek anélkül is többesben a szereplők, hiszen az általad leírt sztorinak nem kell egyedinek lennie, lehet általános jelenség is:

"Bizony, bizony, ti álszent jehovás lányok, ezért haragszanak rátok azok a lúzer srácok, akiket megfektethetetlen jókislányt játszva hárítotok el: a megszentségteleníthetetlen(séges)kedéseitekért."

:-)

2020. szept. 4. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
69%
Van egy csoport, ami valakit vagy valamit szentnek tart, és éppen ezért védelmez, nehogy valamit csináljanak vele, amitől az hitük szerint elvesztené szent jellegét. Ebben nem ért egyet velük a nyilatkozó, aki éppen ezért valamire készül ellenük, hogy megtehesse azt, amitől az adott valakit vagy valamit védik.
2020. szept. 4. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
28%

Nem is a


megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért


a leghosszabb magyar szó. Az


elkelkáposztástaliníthatatlanságoskodásaitokért


hosszabb.

2020. szept. 5. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:
14: Tudom, sokan a káposztás szót tartják rekordernek, de abban nekem semmi racionális értelmet nem sikerült találnom, mint ahogy a #4 -es válaszoló által idézett wikipédia cikk első részében bemutatott rekorder-szavak is elég erőltetettek, ezért maradtam a szentségtelennél.
2020. szept. 5. 11:40
 16/25 anonim ***** válasza:
69%

8-as, szerintem senki se veszi ezt ennyire komolyan, nem arról van szó, hogy nincs önbizalmunk külföldiek lenyűgözése nélkül. Ez csak egy érdekesség.

A leghosszabb nem összetett, nyelvtanilag is kifogástalan magyar a legeslegmegkérdőjelezhetetlenebbjeitekéiből. Csak 1 betűvel rövidebb, mint a megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért.

2020. szept. 7. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 BringaManó ***** válasza:
hehe, a 8-ast csak most olvastam, tényleg el van tévedve... :-) ez nem verseny, nem is értem, mit beszél...
2020. szept. 8. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
32%
Va hát
2020. szept. 14. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
69%

16-os vagyok, nemrég jöttem rá, hogy a szó, amit írtam, összetett (mert a kérdőjel is összetett).

legeslegmegszentségteleníttethetetlenebbjeitekéiből (51 írásjegy)

2021. jan. 20. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
Ez a szó a magyar nyelvtan állatorvosi lova.
2023. márc. 1. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!