Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van erre valamilyen nyelvtani...

Van erre valamilyen nyelvtani szabály?

Figyelt kérdés

Mi a jó sorrend a következők esetében egy mondaton belül?

Ez a helyes: „...osztják így meg...”, „...választja így szét...”

vagy ez: „...osztják meg így...”, „...választja szét így...”?


Tud nekem valaki valamilyen szabályt linkelni a fentiekkel kapcsolatban? A lényeg az 'így' szó jelenléte lenne. Én sajnos nem találtam, pedig sokat keresgéltem.



2020. okt. 20. 09:01
1 2 3
 1/24 TR75 ***** válasza:
93%

Szerintem helyes mindkettő, bár talán gördülékenyebb a második példasor.

(És esetleg van árnyalatnyi különbség a hangsúlyban)

De majd BringaManó jön és nyilatkozik :-D

2020. okt. 20. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:

Nekem egyik sem tetszik. A felső szerintem nem is helyes, mert az így szócska nem ékelődhet be az ige és az igekötő közé.


A második lehet helyes, de a szórend miatt csúnya. A legszebb és legmagyarosabb az alábbi:


...így osztják meg?

...így választja szét?

2020. okt. 20. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 BringaManó ***** válasza:
81%

itt vagyok ugyan, de nem értem se a kérdést, se a példákat...

se a #2-ben írtakat: "az így szócska nem ékelődhet be"??

még jobb lett volna, ha azt írod: "az így szócska nem ékelődhet _így_ be az ige és az igekötő közé"... ;-)


a #2 végén a példák sem stimmelnek, mert nem kérdésekről volt szó (a kérdőjelek az idézőjelen kívül voltak), hanem... hanem?... kedves kérdező, tedd meg, hogy legalább egy komplett mondattal "elkényeztetsz" minket... mit kezdjünk ezekkel a mondattöredékekkel?


(amúgy előre jelzem, hogy ha olyan mondatot írsz, amely létezik ( = amelyet használnak a magyar anyanyelvűek), akkor nem áll módomban azt mondani, hogy "nem helyes".. :-P )

2020. okt. 20. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
39%

Ők osztják így meg, de János választja így szét a híreket.

Ők osztják meg így, de János választja szét így a híreket.


Mindkettő változat helyes. Viszont "osztják" és "választja" helyett "osszák" és "válassza" lenne a helyes, talán ez okozza a furcsaságot, amit érzel.

2020. okt. 20. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 TR75 ***** válasza:
87%

#4

" Viszont "osztják" és "választja" helyett "osszák" és "válassza" lenne a helyes"



Felszólító módban mindenképpen, kijelentő módban viszont "osztják" és "választja" a helyes.

2020. okt. 20. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat.

A mondat ez lenne:

Csak kísérletünk választja szét így őket. Csak kísérletünk választja így szét őket. Vagyis ennyire, ilyen mértékben. Ez egy versfordítás lenne, tehát vagy é-re, vagy í-re kell végződnie a sor végének, és a szótagszám is kötött- az ’őket’ már új sorba megy.

2020. okt. 20. 18:05
 7/24 TR75 ***** válasza:
67%

"Csak kísérletünk választja szét így őket."

Ez jobban tetszik. A másik nekem tényleg döcög kicsit. De akár kezdheted így-gyel is.

2020. okt. 20. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
85%
Ha vers, akkor jó lenne tudni a környezetét is... Továbbra is állom, hogy mindkettő verzió jó lehet.
2020. okt. 20. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:

A lényeg, hogy valójában összetartoznak.


Az ’így’-nek vagy a „szét”-nek a sor végén kellene szerepelnie. Így csak kísérletünk választja szét őket. Nem tudom, nekem ez is fura.

Amúgy beírtam a keresőbe mindkét változatot, és arra, hogy „választja szét így”, többnyire olyan szerkezetűeket kaptam, ahol az így előtt vessző van. Például: „A töltéseket folyamatosan választja szét, így az áram is folyamatos kell, hogy legyen.” A „választja így szét”-re picivel több találat jött.

2020. okt. 20. 19:25
 10/24 A kérdező kommentje:

Én nem pontoztam le senkit egyébként:


[link]

[link]

2020. okt. 21. 18:19
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!