Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy helyes a mondat?

Hogy helyes a mondat?

Figyelt kérdés

Van egy könyv az asztalon.

Egy könyv van az asztalon.

Az asztalon van egy könyv.

Az asztalon egy könyv van.

Van az asztalon egy könyv.


Hogy érdemes használni? Tudom hogy nem annyira kötött mint az angolban, de egyszer hallottam, hogy nem mindegyik annyira helyes használat.


2020. okt. 31. 12:04
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Mindegyik mondat helyes,mind nyelvtani,mind pedig értelmi szempontból.
2020. okt. 31. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 BringaManó ***** válasza:
100%

"Hogy érdemes használni?"


??? :-o

Mi a szitu? (Mindegyik egy normális magyar mondat, de természetesen nem ugyanazt jelentik, nem csereszabatosak.)


"Tudom hogy nem annyira kötött mint az angolban, de egyszer hallottam, hogy nem mindegyik annyira helyes használat."


Ezt nem értem.

2020. okt. 31. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A magyar nyelvben nincs szigorúan kötött szórend, mint pl. az angolban, vagy a németben. A szabad szórend lehetővé teszi, hogy a szórenddel jelentést különböztessünk meg. Egy anyanyelvi beszélő ezt pontosan érti is, de nyilván idegen ajkú is meg tudja tanulni. A felsorolt peldamondatok jól illusztrálják, miről beszélek.
2020. nov. 1. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:
100%

A hatodik miért maradt ki?:

Egy könyv az asztalon van.


Ha el tudod helyezni a mondatokat valami szituációban (tehát tudnál írni köré egy kis "történetet"), amelyben természetes, jó megoldásnak hangzik, akkor biztos nincs olyan nagy baj a mondatokkal... :-)

Ha valamelyiket nem tudod elképzelni, akkor azzal kapcsolatban érdemes lehet feltenni kérdést. De, gondolom, a többségével nincs ilyen problémád neked sem.


A "nem mindegyik annyira helyes használat"-tal így általánosságban, konkrétumok nélkül nem lehet mit kezdeni.

2020. nov. 2. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Mindegyik helyes, csak máshol van a hangsúly.


Van egy könyv az asztalon. → Nem hangsúlyos egyik szó sem. Én ezt pl. meglepődöttségemben mondanám. "Hűha! Van egy könyv az asztalon!"


Egy könyv van az asztalon. → A hangsúly a könyv-ön van.


Az asztalon van egy könyv. → A hangsúly az asztalon-on van vagy nincs hangsúly, így is, úgy is jó.


Az asztalon egy könyv van. → Nincs hangsúly.


Van az asztalon egy könyv. → A hangsúly a Van-on van.

2020. nov. 3. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 BringaManó ***** válasza:
100%

#5:

"Van egy könyv az asztalon. → Nem hangsúlyos egyik szó sem."


Vagy lehet úgy is, hogy a hangsúly a van-on van. (ún. irtóhangsúly)

(mellesleg a meglepődős példa is ilyen)


---


"Egy könyv van az asztalon. → A hangsúly a könyv-ön van."


Vagy lehet az egy-en is... ('EGY könyv van, nem kettő')


Vagy lehet a van-on is... (– EGY könyv sincs az asztalon? – De! EGY könyv VAN az asztalon!)


---


"Az asztalon van egy könyv. → A hangsúly az asztalon-on van vagy nincs hangsúly, így is, úgy is jó."


Vagy a van-on...


---


"Az asztalon egy könyv van. → Nincs hangsúly."


Vagy van az egy-en... Vagy a könyv-ön...


---


"Van az asztalon egy könyv. → A hangsúly a Van-on van."


Vagy sehol sincs igazán...


Szóval bonyi...

2020. nov. 3. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Kései Sirató ***** válasza:
Az összes variáció helyes, ezért szép a magyar nyelv.
2020. nov. 3. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!