Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik értelmezés helyes az...

Melyik értelmezés helyes az alábbi esetben? "... rendszeresen, legalább negyedévente ellenőrzi...".

Figyelt kérdés

Első olvasatra azt jeleni, hogy két ellenőrzés között maximum negyedév telhet el.


Viszont ha jobban megnézzük, akkor úgy is lehet értelmezni, hogy két ellenőrzés között eltelhet akár félév is, mert az több, mint a "legalább negyedév", nem?


2021. jan. 23. 16:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Legkevesebb negyedévente, de van, hogy gyakrabban.
2021. jan. 23. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Helyes megfogalmazás a legalább, így kell használni. Angolul is így van, pl. "at least once per month", azaz legalább havonta egyszer. Ez azt jelenti, hogy két akármi között nem telhet el több idő, mint egy hónap.


"Viszont ha jobban megnézzük, akkor úgy is lehet értelmezni, hogy két ellenőrzés között eltelhet akár félév is, mert az több, mint a "legalább negyedév", nem?"

Nem. Ha azt mondom, hogy legalább havonta ellenőrizd, és te fél évente ellenőrzöd, akkor az nem jó.

2021. jan. 23. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, ezek segítségével közben rá is jöttem, hogy mi hiányzik nekem a megfogalmazásból: az "egyszer" szó.


Tehát én úgy fogalmaztam volna a jogszabályban, hogy "negyedévente legalább egyszer". És akkor így már egyértelmű lenne, hogy lehet sűrűbben is, de ritkábban semmiképp!

2021. jan. 23. 17:54
 4/5 anonim ***** válasza:

"legalább negyedévente"

A legalább nem a két eset közt eltelt időre vonatkozik, hanem az esetszámra, sűrűségre. Tehát legalább negyedévente, vagy sűrűbben.


(Hasonló példák: Legalább naponta egyszer. / Naponta legalább egyszer.)

2021. jan. 23. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:

#0:

"ha jobban megnézzük, akkor úgy is lehet értelmezni"


nagyon sok dolgot, többféleképpen "lehet értelmezni" – de ettől még általában egyértelmű minden magyar anyanyelvűnek, hogy mi mit jelent.

lehet "logikázgatni", játéknak/viccnek jó, de a nyelv nem biztos, hogy a te logikádat követi, megvan neki a sajátja, azzal jól elvan. :-)


"legalább negyedévente ellenőrzi"

ahogy írták: a "negyedévente" sűrűséget jelöl, vagyis "legalább olyan sűrűn (vagy sűrűbben)". zárójellel érzékeltetve:

a te értelmezésed: ((legalább negyedév)-ente),

pedig ezt jelenti: (legalább) (negyedévente)


---


#2: "Angolul is így van"


az irreleváns. :-)

(remélem, nem elvárás, hogy beszéd közben az angol megfelelőjéhez viszonyítsam, és ha ott jó valami, akkor mondhatom én is :-)


"pl. "at least once per month", azaz legalább havonta egyszer":


igen, de náluk ugye nem toldalékkal van jelölve a "sűrűség" (-ente), hanem szavakból van összepakolva, ráadásul a once-szal kezdődik, úgyhogy ott még a logikázós hajlamúaknak sem okoz gondot így értelmezni:

(at least once) (per month)


---


#3: "közben rá is jöttem, hogy mi hiányzik nekem a megfogalmazásból: az "egyszer" szó"


hogyhogy hiányzik? hiszen anélkül is ugyanazt jelenti... vagy te valóban nem (jól) érted?...

(szerintem igen, hiszen az elején te is így fogalmaztál: "Első olvasatra azt jeleni, ... Viszont ha jobban megnézzük ..."


na, ez a "jobban megnézés" felesleges volt, az "első olvasat" a nyerő. :-)

ha az első olvasat félrevisz, és jobban meg kell nézni a helyes értelmezéshez, na akkor van gond a szöveggel, akkor kell megjavítani. :-)


"Tehát én úgy fogalmaztam volna a jogszabályban, hogy "negyedévente legalább egyszer"."


mindegy, ugyanazt jelenti, mindenki érti "egyszer" nélkül is, te is értetted, csak elmentél az erdőbe...


"És akkor így már egyértelmű lenne, hogy lehet sűrűbben is, de ritkábban semmiképp!"


Óh, ugyan... nyugodj meg, hogy jönne egy még nálad is logikázósabb, aki azt mondaná, hogy ha még jobban megnézzük, akkor úgy is lehet értelmezni, hogy

a "negyedévente" és a "legalább" tartozik össze (hiszen a "milyen sűrűn?" kérdésre válaszolhatom azt is, hogy "legalább negyedévente", és azt is, hogy "negyedévente legalább", és ezek ugyanazt jelenti, tehát felcserélhetők), és akkor ott vagyunk, ahol az elején...


azt mondod, "erőltetett"? hát igen, ehhez "jobban meg kell nézni"... – te is ezzel mentél el az "erőltetett" irányba...


---


#4: "Hasonló példák: Legalább naponta egyszer. / Naponta legalább egyszer"


nem eléggé hasonló, hiszen pont az a baja a kérdezőnek, hogy az eredetiben nincs benne az "egyszer"...

de az csak neki hiányzik – a nyelvünket abszolút nem zavarja :-)

2021. jan. 24. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!