Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nem tudom elviselni, hogy...

Nem tudom elviselni, hogy elmégy. - leírva láttam ezt a mondatot, de nekem furcsa. Így mondanám: nem tudom elviselni, hogy elmész. Vagy jó az eredeti is?

Figyelt kérdés
2021. febr. 14. 01:05
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Jó az eredeti is.

Mondjuk az se mindegy, hogy egy tájszólással beszélő írta ezt, vagy egy régi könyvben olvastad. De lényegében érthető.

2021. febr. 14. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

"Mindkét forma helyes és megszokott.

A leíró nyelvtanokban is közölt, a mai vélekedés alapján normatívnak tekintett változat a mégy. A beszélt nyelvben viszont sokan a mész alakot érzik természetesebbnek."

[link]

2021. febr. 14. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a “mész” a természetes, de jobban tetszik, kicsit választékosabbnak érzem a “mégy-et”.
2021. febr. 14. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 BringaManó ***** válasza:
100%

igen, ez egy különleges forma, azt hiszem, hogy nincs másik ilyen (gy végű) E/2 kijelentő módban.


felszólító módban az sz/v tövűek (tesz, lesz, vesz, visz, hisz, eszik, iszik) tudnak gy-re végződni: tégy, légy, végy, vigy, higgy, égy (tudtommal "igy/így" ige nincs) – na de ez egy másik történet, a "megy" nem ebbe a kupacba tartozik. :-)

2021. febr. 14. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:
100%
#4: ja, bocsánat, persze van még egy: vagy :-)
2021. máj. 16. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!