Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen mássalhangzótörvények...

Milyen mássalhangzótörvények érvényesülnek a következő szavakban?

Figyelt kérdés

világcsaló:

őseinkkel:

tanítson:



2021. febr. 17. 21:33
 1/8 anonim ***** válasza:
83%

vilákcsaló

őseinkkel

taníccson


Így már rá tudsz jönni?

2021. febr. 17. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

világcsaló: kiejtés szerinti, már, ha valaki szépen beszél magyarul


őseinkkel: őseink + -vel = teljes hasonulás


tanítson: összeolvadás

[link]

2021. febr. 17. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

2-es vagyok

A világcsaló / ahogy te írtad, viláKcsaló/.


Tehát világcsaló: kiejtésben g-k = zöngésség szerinti hasonulás

[link]

2021. febr. 17. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

világcsaló: zöngésség szerinti részleges hasonulás


őseinkkel: írásban jelölt teljes hasonulás


tanítson: összeolvadás

2021. febr. 18. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 BringaManó ***** válasza:
[őseinkel]!
2021. febr. 18. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Világcsaló (Vilákcsaló) ---> regresszív zöngétlenedés
2021. febr. 18. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Igen, az [őseinkel] dolgon én is gondolkodtam, ha így nézzük, akkor mássalhangzó-rövidülés is van benne.
2021. febr. 18. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Világcsaló: zöngésség szerinti részleges hasonulás, mivel a g helyett k-t ejtünk [vilákcsaló], és a g-k egy zöngés-zöngétlen pár.

Őseinkkel: írásban jelölt teljes hasonulás, mivel alapból úgy írnánk, hogy őseinkvel, de a helyesírás szerint a -val, -vel rag v-je átváltozik a szó utolsó mássalhangzójára (ebben az esetben k-ra). Azaz teljesen hasonul, és ezt írásban is jelöljük.

Tanítson: összeolvasás, mivel ha kiejted [taníccson], akkor a t és az s helyett 2 db cs-t mondunk. Azaz összeolvad a két betű (t+s=ccs).


A zöngésség szerinti részleges hasonulásnál az a lényeg, hogy ha kimondod a szót, akkor az egyik betű átváltozik, mégpedig a zöngés-zöngétlen párjára. Részleges hasonulás, mivel írásban ezt nem jelöljük, csak kimondva mondjuk máshogy.


Az írásban jelölt teljes hasonulás az az, mikor egy toldalék 1. betűje átváltozik a szó utolsó betűjére, mint pl. a -val, -vel ragnál a v átváltozik írásban is (pl. ezzel: úgy kellene írni, hogy ezvel, de a v hasonul, és z lesz belőle). Ezzel szemben az írásban jelöletlen teljes hasonulás, amikor csak szóban változik az msh., de írásban nem, mint pl. a feljebb szónál írásban lj-vel írjuk, de ha kimondjuk, akkor már megváltozik [fejjebb]-re. Ez azért teljes hasonulás, mivel az írásban jelölt ugye megváltozik írásban, az írásban jelöletlen ugyan nem, de kimondva teljesen hasonul.


Az összeolvadás az az, mikor két különböző msh-t kiejtve 1 db hosszú msh-nak mondjuk. Ahogy a tanítsunkban is, a t+s=ccs lesz, vagy ilyen még például a fonja, n+j=nny lesz. Írásban ez nem változik, csak kimondva.


Azért írtam hosszabban, hogy hátha így könnyebben megérti az msh. törvényeket az, aki nem érti. Remélem érthetően magyaráztam.

2023. febr. 18. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!