Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy helyes, megmosom a kezem...

Hogy helyes, megmosom a kezem vagy kezemet?

Figyelt kérdés

Leborotválom a lábam/lábamat? Bevetem az ágyam/ágyamat?


Vagy helyes mind a kettő?


2021. márc. 2. 21:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
64%

Megmosom a kezemet.

Leborotválom a lábamat.

Bevetem az ágyamat.


Nekem így cseng szebben.

2021. márc. 2. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
80%
Elvileg mindkettö helyes, de a tárgyraggal érthetöbb, anélkül sok esetben félreérthetö a mondanivaló.
2021. márc. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Hogyha van birtokos személyjel a tárgyon, akkor az esetek többségében elhagyható a tárgy jele, tehát helyes pl. a "leborotválom a lábam" forma, sőt eredetileg a tárgyjeles alakok korábban nem is voltak annyira használatban, csak nem olyan rég a nyelvhasználók analógiás alapon egyre inkább rákezdték ezeket is ellátni a tárgy jelével.
2021. márc. 3. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

"a magyarban az egyes szám első és második személyű birtokosra utaló toldalékos alakok (tehát: kezem, kezed) után a tárgyrag teljesen természetesen elhagyható (tehát: iderakom a kezemet vagy a kezem, add a kezedet vagy a kezed)."

[link]

2021. márc. 3. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 BringaManó ***** válasza:
74%

sokaknál többes T/1 és T/2 esetében is (bár ez kétségtelenül ritkább).


természetesen mindkettő "helyes" (hiszen mindkettőt mondják), bár csak idézőjelben, mert nemigen van értelme e téren helyesről/helytelenről beszélni.


a #2-re reagálva: szerintem nagyon ritkán okozhat félreértést (és amikor esetleg a szövegkörnyezet ellenére is azt okozna, akkor az ember érzi, és valamivel egyértelműsíti a mondatot).

tudnál mondani a sok esetből 1-2 életszerű példát arra, amikor emiatt félreérthető a mondanivaló?

2021. márc. 3. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Igazából csak kíváncsi voltam. Eddig is használtam így is, úgy is, ami épp a számra jött.

2021. márc. 3. 22:07
 7/12 anonim ***** válasza:
Ez egy olyan hungarikum féle, és nekem pl. tetszik, igényesebb nyelvhasználónak tűnik számomra, aki azt mondja “csókolom a kezed”, “tartsd a szád!” Persze mind a két forma tökéletesen “helyes”.
2021. márc. 5. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Elvileg igaz, hogy a rövidebb forma szebb, de bövített vagy összetett mondatban igen zavaró tud lenni, ha nem egyértelmü, ki kicsoda a történetben, és kivel milyen összefüggésben van az adott tárgy.

Itt az oldalon rengeteg olyan kérdés van, ahol nem lehet kideríteni, mit akar valaki kérdezni, mert mindenhonnan lehagyja a tárgyragot, és így értelmetlenné válik a kérdés.

2021. márc. 5. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Itt egy tipikusan iylen félreérthetö kérdés:

"Hogyan kerüljem el, hogy a kisfiam jobban szeresse majd az anyósom, mint édesanyám?"

Itt nem egyértelmü, hogy az anyóst ki szeresse jobban, a kérdezö kisfia vagy a kérdezö édesanyja - legalább is a fogalmazás szerint.

Logikailag - meg a további kifejtéstböl - kiderül, hogy a kérdés azt akarja sugallni, hogy a kifiú az anyóst (a kérdezö szemszögéböl az anyósomat) vagy a kérdezö anyját ( mint az édesanyámat) szeresse jobban.

2021. márc. 5. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Persze, lehet belőle félreértés, amikor a hosszabb alak segít a tisztázásban,
2021. márc. 6. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!