Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A dupla j betűs szavak hogy...

U. Xorter kérdése:

A dupla j betűs szavak hogy hogy nem lettek hosszú j betűsek?

Figyelt kérdés

Ott van például az éjjel vagy a vijjog. Ezek a szavak igazán kierőszakolhatták volna a hosszú j létezését. Miért nem így történt?

(Hosszú j alatt azt értem, ami egy j karakterből áll, csak pont helyett hosszú ékezet van rajta, mint az i -> í vagy az ö -> ő esetében.)



2021. jún. 16. 09:15
 1/7 anonim ***** válasza:
90%
Mert mássalhangzó.
2021. jún. 16. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%
Mert nem létezik a nyelvben a hosszú mássalhangzó koncepciója.
2021. jún. 16. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Idegen a magyar írásképtől. Ugyanezen indokkal lehetne a cs, dzs stb. is egy jel, mint több nyelvben is.
2021. jún. 16. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Miért csak a „j”-nél zavar ez? Sok szavunk van, ahol mássalhangzó-hosszabbodás van, viszont ezek az egész szókészletre nézve ritkák, így az lenne a hülyeség, hogyha ezekre külön-külön jeleket használnánk.

Ugyanez a helyzet a német nyelvvel is; annak idején kitalálták az „ss”-re a „scharfess s” jelet, aztán rájöttek, hogy ennek nem sok értelme van, ezért úgy döntöttek, hogy minden ilyen szónak az „ss”-sel írott alakja is helyes már.

2021. jún. 16. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Az nem fér a fejembe, hogy amire lehet pontot rakni (rövid ékezetet), arra miért nem lehet hosszút is? Vagy akkor nem lenne jobb, ha a j betűre egyszerűen nem raknánk pontot?
2021. jún. 16. 13:09
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Abból is kiindulhatunk, hogy az a,e,o,u magánhangzókon sincs pont, mégis vannak ékezetes megfelelőik, ennyi erővel, akkor a "kattog" szó is írható lenne úgy, hogy "kat'og", vagyis csak egy ékezetet kellene tenni a hosszított hangokra.

Hogy a "j" betűn miért van pont, nem tudom. Valószínűnek tartom, hogy az "i" hangból keletkezett valamilyen formában, és a kettő megkülönböztetésére egy "elnyújtott i" betűt írtak. Ezek alapján pedig jogos lenne a kérdésed, arra meg az a válasz, hogy nem volt rá igény, vagy ezen eddig senki nem töprengett el, és nem volt, aki bevezesse.

2021. jún. 16. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Crisopher ***** válasza:
" Valószínűnek tartom, hogy az "i" hangból keletkezett valamilyen formában" - Igen, ez így van. Az ókori latinban nem használták a j-t, helyette az i-t használták: "Caius Iulius Caesar". Én úgy tudom, a XVI. században jelent meg a j.
2021. jún. 16. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!