Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a helyes szórend az alábbi...

Mi a helyes szórend az alábbi esetben? Az utóbbi teljesen helytelen, vagy csak jelentésbeli különbség van? "Légy szíves gyere be!" "Gyere be, légy szíves!"

Figyelt kérdés
2021. júl. 11. 12:50
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettő helyes.

Helyes mindkettő.


A vesszőhibától eltekintve.

2021. júl. 11. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
86%
Teljesen ugyanazt jelenti.
2021. júl. 11. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
59%
Árnyalatnyi különbség van. Az elsőt inkább akkor használjuk, amikor már majdnem könyörgünk, hogy jöjjön be az a valaki.
2021. júl. 11. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 BringaManó ***** válasza:
23%

"inkább akkor használjuk, amikor már majdnem könyörgünk"


Érzésem szerint ennek semmi köze a tagmondatok sorrendjéhez: ugyanúgy tudom "könyörgősen" mondani a második sorrendben, és "simán" mondani az elsőben.

2021. júl. 13. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
A jelentésbeli különbség a lényege, ettől szép a magyar nyelv.
2021. júl. 13. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 BringaManó ***** válasza:
31%
És a te értelmezésedben mi volna az a jelentéskülönbség?
2021. júl. 15. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Nem tudom, ő mire gondolt, de szerintem se teljesen azonos a kettő.

Mindkettőnél a második tagmondatot érzem hangsúlyosabbnak.

A második variációnál a "légy szíves" azért hangsúlyos, mert azt éreztetem, hogy most még udvarias vagyok, de már nem sokáig, úgyhogy jó lesz, ha mielőbb bevonszolod a beled...

Természetesen, mindkettőt lehet többféle hangsúllyal mondani, de alapból a szórend is segít egyik vagy másik jelentésárnyalat használatában. Ha a gyereknek már ötödszörre szólok, hogy méltóztasson már befáradni az udvarról, akkor mindenképpen a másodikat használom.

2021. júl. 18. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
A második változat burkolt felsőbbrendűséggel veri el a másikat. A gyereknél 5. szörre szerintem már a "Takarodjál be!" vagy egy "B" betűssel kezdődő fog elhangzani, nem a romantikus légy szives.
2021. júl. 18. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 BringaManó ***** válasza:
0%

"mindkettőt lehet többféle hangsúllyal mondani"


hát ez az... pont ugyanolyan "gyilkosan" meg lehet nyomni a légy szíves-t akkor is, ha a mondat első felében van, nem?...

2021. júl. 18. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Jó, de itt írva vagyon.
2021. júl. 19. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!