Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy mondjuk helyesen? Föl...

Hogy mondjuk helyesen? Föl vagy fel

Figyelt kérdés
2008. dec. 10. 11:23
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
96%

mindkettő helyes

de asszem a föl a régiesebb, illetve Szeged környékén inkább azt használják

2008. dec. 10. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
67%
hivatalosan fel. A föl a tájszólás, illetve a tejnek van föl-e, de az más.
2008. dec. 10. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
89%
Hivatalosan mindkettő!!! Alakváltozatok. Mindkettő helyes, és mindkettőt használják. Egyik sem jobb a másiknál, maximum hol melyik a gyakoribb.
2008. dec. 10. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
96%

ez azért trökkös, mert ez nem helyesírási kérdés.


A helyesírás azzal foglalkozik, hogy a hangalakot (a kiejtett szót) miként kell leírni. Ez két külön hangalak ezért az, hogy melyiket használod, az nem helyesírás kérdése.


Maximum szépbeszédi kérdést lehet belőle csinálni és elvitatkozgatni a dolgon.


Van azonban egy olyan szabály (íratlan), hogy a kettőt nem szabad keverni. Vagy a fel-t használod, vagy a föl-t de egyszerre a kettőt váltakozva nem illik. Ez viszont már stilisztika.

2008. dec. 10. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
82%
Nálunk (Szeged környéke) föl-nek mondjuk, ez tájszólás. De írni persze "fel"-t írunk.
2008. dec. 10. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
85%
a felvettem szó helyett én mindig fölvettemet mondok,de máskor mindig felt.
2008. dec. 10. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
89%
Nem vagyok nyelvész, de erre mindig ez jut eszembe: Mindegy, hogy a tanár felad vagy fölad leckét, de megcsinálni a házi feladatot kell, nem a házi föladatot.
2008. dec. 10. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
55%
Most mi bajod van a házi föladattal? Nálunk így mondják, nem házi feladatnak.
2008. dec. 10. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
82%
Mindkettő teljes mértékig helyes.
2008. dec. 10. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

Mindkét változat 100%-osan helyes, bár a nyelvészek inkább az "ö"-s változatokat részesítik előnyben, mert már így is eléggé "mekegős" a magyar nyelv. Tehát ahol lehet, érdemes az "ö"-s változatát használni minden szónak, amelyiknek létezik.


Valaki azt írta, hogy Szeged környékén ö-nek ejtik, de e-vel írják. Hát nem tudom. A franciák esetleg. Én is szegedi vagyok, de ha e-t látok, e-t is mondok, ha ö-t mondok, ö-t írok és mindenki, akit ismerek.


Egyébként pedig valaki említette a tájszólást. Erről jut eszembe: Nagy tévedés, ha valaki azt gondolja, hogy a fővárosban és környékén beszélt nyelv egyenlő az irodalmi nyelvvel. Azon a tájon szinte irtóznak az ö hangtól, míg az irodalmi nyelvben bőven akad. Ha megfigyeljük, a régi magyar filmekben (Jávor Pál idejében, tehát nagyon régen) még előszeretettel alkalmazzák, és NEM csak a parasztbácsik beszélnek így, hanem a tanult emberek is. Aztán az ország valahogy erősen főváros központú lett, és az ottani tájszólást kezdték preferálni. Sajnos.

Pár hajmeresztő példa:

pecek - pöcök

tejfel - tejföl (Egy pesti nyaralás alkalmával saját szememmel láttam gyerekkoromban, úgy rémlik, már nem így írják)

zsemle - zsömle

szeg - szög

veder - vödör

2008. dec. 10. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!