Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha "de"-vel kezdek mondatot...

Ha "de"-vel kezdek mondatot az minden esetben hibának számít?

Figyelt kérdés

Mivel a "de" egy kötőszó, ezért vessző után áll. Úgy tanultam, hogy nem kezdünk kötőszóval mondatot (pl. hogy, meg, mert, azért), mégis sok cikkben és újságokban is (pl. a Metropolban)kezdenek azzal mondatot, hogy "de".

ezen kívül tudtommal az a szókapcsolat sem helyes nyelvtanilag, hogy "de mivel".

Jól tudom ezeket? Mostmár elbizonytalanodtam ezzel kapcsolatban.



2021. aug. 17. 21:23
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
82%

“De megloptak egy öregasszonyt…”

“De elesett egy fiú a zebrán, az anyja meg otthagyta”

“De meg tudta oldani az Orbán Viki a keresztrejtvényét”


Érdekes lenne ha tényleg de-vel kezdődnének a cikkek, újságok. :D

2021. aug. 17. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

elvileg ugye vannak tő-, illetve rész mondatok

a szabályok nagyja pedig a teljes mondatokra kell érteni (asszem)

a "de mivel"-t nem értem miért is nem lenne helyes!

2021. aug. 17. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
95%

Nyelvi babona [link]


a kötőszó és a mondatkezdés [link]

"Kérdésem az lenne,hogy érvényes-e az a szabály, amit régen az iskolában tanítottak… nevezetesen,hogy és-sel nem kezdünk mondatot…?

Közkeletű vélekedés, hogy ‘és’ kötőszóval nem kezdünk mondatot.

Ilyen nyelvtani szabály nincs, és azelőtt sem volt.

Az iskolában viszont a magyartanárok jogosan hangoztatták és hangoztatják ezt az iskolai fogalmazási szabályt (tehát nem nyelvtani, grammatikai szabályt). A gyerekek ugyanis nagyon sokszor kezdenék fogalmazásaikat, feleleteiket ezzel a kötőszóval: és akkor… és akkor… és aztán…

Pedig a társalgási nyelvben, párbeszédekben éppen a közvetlen kapcsolódást jelzi az “és” (vagy bármilyen más) kötőszóval való mondatkezdés.

Hivatalos levelekben, jogszabályok szövegében viszont nem találkozunk vele, oda valóban nem illik. Érettségi dolgozatban is kifogásolható lehet, a műfajtól függően.

Ezért azt mondhatjuk, hogy kötőszóval a nyelvváltozattól, a nyelvi helyzettől függően lehet (vagy nem lehet) mondatot kezdeni."


kötőszóval történő mondatkezdés [link]

"‘ha’-val ‘és’-sel ‘de’-vel kezdünk mondatot? Van erre szabály?


A kötőszóval való mondatkezdés tiltása abban a hiedelemben gyökerezik, mely szerint a teljes mondatokból felépülő, egyes írásbeli szövegtípusokra jellemző közlésformák felsőbbrendűek, jobbak az élőbeszédre jellemző közlésformáknál. Holott ez nem igaz, nyelvi babona. A szóbeli kommunikáció során teljesen természetes a kötőszóval való mondatkezdés, és az írásbeliben is, ha a mondat úgynevezett szövegmondat, tehát az előző mondathoz kapcsolódik, vagy ellentétes viszonyban van vele."


És mégis...

Ha legalább a keményvonalas nyelvművelők szavait visszhangozná! Bár igaza akkor sem lenne... De legalább értenénk, miért olyan biztos magában. Ám még ezt sem mondhatjuk el a védelmében. [link]


Éssel kezdjük a mondatot?

Nagy a felháborodás az idei tankönyvlistára került kísérleti tankönyvek tartalma és nyelvi formája miatt. De ez nem indok arra, hogy elveszítsük a fejünket! [link]



Igaz, azonban…

Az összetett mondatokkal kapcsolatban az egyik leggyakrabban tárgyalt téma a vesszők használata. Nem elhanyagolható azonban a tagmondatokat összekapcsoló kötőszók használata sem. [link]


Hát-tal, és-sel, kötőszóval nem kezdünk mondatot! Vagy hát mégis? [link]

2021. aug. 17. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
2- elvileg azért, mert két kötőszó van, ha azt mondom, hogy "de", akkor a "mivel" felesleges.
2021. aug. 17. 22:12
 5/18 LeonScottKennedy ***** válasza:
87%

Én elég sokat olvasok is, illetve írok is. Előfordul néha, hogy de-vel, vagy és-sel kezdek mondatot, (mert-el is lehet), nincs ezzel semmi gond, ha a szövegkörnyezet olyan, meg a hangsúlyozás, akkor lehet nyugodtan. Gyakran előfordulnak az ilyen mondatok könyvekben is egyébként. Amivel én sem kezdenék mondatot, az a "hogy". Ez az a szó, ami sehogy sem illik mondat elejére.

A "de mivel" nekem egy kicsit olyan, mintha csak feleslegesen fokoztad volna a "de"-t, nem kell oda a mivel.

2021. aug. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

5

hogy mondhatsz ilyent?

hogy vagy képes ilyenre?

szerintem lehet vele kezdeni ":D

2021. aug. 17. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 LeonScottKennedy ***** válasza:

6

Shhhh.

2021. aug. 17. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Hogy az ajtót mikor nyitották ki, már nem fogjuk megtudni.


Ez a "hogy" szó másik értelme, szerintem #5 erre gondolt, de ez is kerülhet a mondat elejére.

2021. aug. 17. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Azért a "de mivel"-nek is van értelme.

Például:

"Miss Edison megcsúszott a vizes csempén, de mivel meg tudott kapaszkodni ezért nem ütötte meg magát."


Ha nem is a mondat legelején, de van létjogosultsága.

2021. aug. 18. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Valóban kötőszó, de külön mondatba is kerülhet. Pl. egy hosszabb mondatban leírhatunk egy esetet, utána külön mondatban (vagy akár külön bekezdésben) folytathatjuk így: "De nem minden esetben van így. ..."
2021. aug. 18. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!