Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írjuk helyesen Alexszel...

Hogyan írjuk helyesen Alexszel vagy Alex-szel?

Figyelt kérdés

Illetve Sphinxszel vagy Sphinx-szel?

Tehát kell kötőjel vagy sem:)?


2008. dec. 11. 13:32
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Nem kell kötőjel. Így írd: Alexszel, Szfinxszel.

-Macska-

2008. dec. 11. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Akkor kapcsoljuk kötőjellel a toldalékot, ha az utolsó hang néma. Pl. Béatrice (ejtsd Béátrisz), Béatrice-szel formát használjuk.
2008. dec. 11. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%
Nekem még az is a pakliban van, hogy alexszal:S sose tudom, h szel vagy szal
2011. szept. 11. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
100%
Mindkettő formátum helyes: Alexszel, Alexszal, mivel maga a név: "Alex" vegyes hangrendű szó, ennélfogva a kettő közül bármelyik ragot hozzácsatolhatjuk.:)
2012. júl. 27. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
53%

Kötőjel nélkül, és magas hangrendű toldalékkal helyes:

Alexszel.

2014. febr. 4. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
4es, lehet, hogy vegyes hangrendű, de az utolsó szótagban magas mássalhangzó van, tehát Alexszel.
2014. ápr. 13. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 BringaManó ***** válasza:
100%

azoknál a vegyeseknél, amelyekben az utolsó szótagban* e van, előtte meg valami mély, általában mindkettő jó, pl. hotel, fotel, balett, bankett, pulóver, parkett, tróger, póker, bróker, kráter, Karesz, Odett, Ágnes, Athén... persze nem mindig: modellek, makettet, humoreszket... (az azbeszt pedig talán határeset, bár a fentiek között is lesz jónéhány olyan, amelyre egyesek azt mondják, hogy ők csak az egyikkel tudják elképzelni – OK, nincs azzal baj, ez szubjektív dolog :-)


* kiegészítés:

- mivel az i, í, é toldalékolás szempontjából általában "átlátszó", ezért az utolsó szótag az utolsó "nem átlátszó" szótagot jelenti, ld. bakelit, argentin.

- ha egynél több 'e' van a végén, akkor ahhoz már, úgy látom, általában magas kapcsolódik: propellerrel, machetével


szóval a lényeg, hogy ilyen esetekben sokszor jó mindkettő, de leginkább a belső hangodra hallgass, nincs "szögletes" szabály rá. :-)

2014. ápr. 17. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:
bocs, az előzőben "kakukktojás" az Athén (a kakukktojás eufemizmus volt, igazából bénáztam ;-), mert abban ugye é az utolsó, ami "átlátszó", így hivatalosan Athénban a helyes forma, de azért nekem az Athénben sem bántja a fülemet. Lehet, hogy másnak igen.
2014. ápr. 17. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!