Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes nyelvtanilag:...

Melyik a helyes nyelvtanilag: kizárásos ok vagy kizáró ok?

Figyelt kérdés
Pl.: ,,Párkeresésnél nálam a dohányzás kizárásos ok/kizáró ok”

2021. okt. 9. 18:16
 1/7 anonim válasza:
89%

Szerintem a kizáró ok.

De lehet, hogy a másik is helyes, de így nekem magyarosabb vagy hogyan mondjam:)

2021. okt. 9. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Pelenkásfiú ***** válasza:
95%

"kizáró ok"

"kizárásos alapon"

2021. okt. 9. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
93%
Kizáró ok.
2021. okt. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
17%
kizárós ok
2021. okt. 9. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BringaManó ***** válasza:
29%

_nyelvtanilag_ mindkettő helyes...

nincs rá előírás, hogy mire milyen szót kell használni, annyi lehet a kérdés, hogy ezt használják, vagy azt, vagy mindkettőt (és milyen arányban)


én a kizárásos okot szerintem még sosem hallottam (a másikat sokszor), és el sem tudtam volna képzelni, de ahogy látom, van a gugliban néhány példa rá.

ebből még nem gondolnám, hogy ez egy elterjedt dolog volna, inkább csak nagyon ritka, "szórványos" jelenség, és talán a 2-es által említett kifejezések keveredéséből jön.


a gugliban talált példákat valaki leírta, így nem mondanám nyelvbotlásnak (performanciahibának), bár az igaz, hogy nyelvbotlással is lehet ilyen keveredéseket létrehozni, aztán az már továbbterjedhet, ha úgy alakul, és onnantól már nem nyelvbotlás...

2021. okt. 10. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 BringaManó ***** válasza:
53%
[a lelkes pontozóknak köszönöm a véleménynyilvánítást – a negatívat is! –, és egyúttal kérem, hogy osszák meg, milyen téren van ellenvéleményük. ezt is köszönöm, előre is! :-) ]
2021. okt. 10. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Kizárásos alapon,kizáró ok.
2021. okt. 13. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!