Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes írásmód:...

Melyik a helyes írásmód: autóbuszvezető vagy autóbusz-vezető?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy a többszörös összetételeket hat szótagig egybeírjuk -- de a szabály a kiejtést vagy a helyesírást veszi alapul? Mert ez kiejtve hat szótag, [au-tó-busz-ve-ze-tő], hiszen senki nem ejti az elején az "au"-t két külön szótagban; leírva viszont hét magánhangzót jelölő betűt tartalmaz.

2021. okt. 26. 09:13
A kérdező szavazást indított:
autóbuszvezető
autóbusz-vezető
17 szavazat
 1/10 Pelenkásfiú ***** válasza:
86%

Kötőjellel kell írni, így szerepel a szótárban is.

Az a-u-tó a helyes elválasztás.


"senki nem ejti az elején az "au"-t két külön szótagban"

Beszéd közben más szavakat sem szótagolunk, attól még külön képezzük a két magánhangzót.


Amit nem választunk el pl.:

team, air, street, Gaal, Soós, stb.

2021. okt. 26. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

"attól még külön képezzük a két magánhangzót."

Ezt hívjuk kettőshangzónak (diftongus), melyeknek épp az az egyik ismérve, hogy egy szótagon belül ejtünk két magánhangzót.


"Az a-u-tó a helyes elválasztás."

Én nem az elválasztásról, hanem a szótagolásról beszélek. Előbbi helyesírási, utóbbi fonetikai kérdés. De ez amúgy egy remek példa arra, hogy a kettő nem feltétlenül esik egybe a magyarban sem.

2021. okt. 26. 10:34
 3/10 anonim ***** válasza:
86%

"Beszéd közben más szavakat sem szótagolunk, attól még külön képezzük a két magánhangzót."

Ez nem teljesen igaz, és teljesen jogos a kérdező felvetése, ugyanis sok beszélő a szó eleji "au"-t gyakorlatilag diftongusként (két magánhangzó egybeolvadt, szét nem bontható kapcsolataként) ejti, szemben pl. a "kalauz" szavunkkal. Szóval az "autó", "augusztus", stb. szavak esetén érzésre valóban adná magát, hogy egy szótagnak tekintsük. Viszont a szótagolás szabályait nem az ejtés határozza meg. Sokkal drasztikusabb esete ennek pl. a "Mária" és "óriás" szavak, amiket gyakorlatilag úgy ejtünk, hogy "Márja" és "órjás", mégis Má-ri-a és ó-ri-ás a helyes szótagolásuk.

2021. okt. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
(3-as vagyok, nem láttam, hogy közben te is írtál a diftongusokról, kérdező)
2021. okt. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 chtt ***** válasza:
100%
Mi így tanultunk szótagolni: a-u-tó, E-u-ró-pa, a-u-gusz-tus... - hiába diftongus az au meg az eu, a magyarban nem kötelező érvényű, ná,unk ahány (kiejtett) magánhangzó, annyi szótag (tehát ha a Soóst /so-ós/-nak mondanád, már szótagolható lenne, de mivel az /sós/...:)
2021. okt. 26. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 BringaManó ***** válasza:
73%

#2: "nem az elválasztásról, hanem a szótagolásról beszélek. Előbbi helyesírási, utóbbi fonetikai kérdés"


ehhez képest a kérdésed így szólt:


"Melyik a helyes írásmód"


tehát helyesírási kérdésnek tűnt. akkor döntsd el, és gyere vissza.


"a szabály a kiejtést vagy a helyesírást veszi alapul?"


azt hiszem, hogy a helyesírás a magyar írásmódú szavak esetében nem ismer diftongust (vagyis ahány mgh., annyi szótag).

ha tudsz erre cáfolatot, akkor, kérlek, mutasd azt a szabályt!


[az idegen írásmódú szavak – és a hagyományos írásmódú tulajdonnevek – kezelése más téma, de arra most nem akarnék elkalandozni]

2021. okt. 26. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

6: Az a baj, hogy – ahogy a fenti kommentek is mutatják – sokan a szótagolást és az elválasztást szinonimaként, szabadon felcserélhetően használják, pedig egyáltalán nem azok. Tény, hogy legtöbb esetben a szótaghatáron választunk el, de közel sem mindig: mindenki tudja, hogy pl. a tűzoltó szótagolása [tű-zol-tó], az elválasztása viszont (összetett szó lévén) tűz-ol-tó. Az elválasztás tehát NEM szótagokra bont.


És nekem pont ez a problémám a szabályzattal: bár szótagszámra hivatkozik, de nem derül ki, hogy mit ért szótag alatt. Mert mint láttuk, az elválasztás nem szótagokat szül.

Nem is szülhet, hiszen a szótag az egy kiejtéshez kötődő, tehát hangtani fogalom, nem pedig helyesírási. Ha a szótagra hivatkozik a szabályzat, akkor egyúttal a kiejtére is hivatkozik, amivel – nekem legalábbis – azt sugallja, hogy a helyesírási alapelvek közül a kiejtés szerintit kell követni, nem a szóelemzés szerintit (morfológia, etimológia). De ha a kiejtés szerintit kell követni, akkor meg el kellene fogadni, hogy pl. az autó szót bizony két szótagban ejtjük, és akkor összetételben két szótagnak kéne tekinteni. (Abszurd elvárás lenne, hogy megengedje az ingadozó ejtésből eredő ingadozó helyesírást?)


Ha azonban nem a kiejtést vesszük alapul, akkor viszont megtévesztő a szótagra és a szótagszámra hivatkozni egy helyesírási szabályzatban. Akkor talán azt kéne előírni, hogy az elválasztás szabályait kell követni, és akkor egyértelmű lenne, hogy az autó három részre (nem szótagra!) oszlik, mivel három magánhangzót jelölő betű van benne -- a tényleges kiejtéstől függetlenül.


De a jelenlegi, pongyola megfogalmazásból nem derül ki, hogy a szabályalkotó mire gondolt.

2021. okt. 26. 12:23
 8/10 anonim ***** válasza:
38%

Egyszerűen rosszul tudod. A szó elején az "au" az 2 szótag, mint - rajtad kívül - mindenki számára természetes, aki tanult szótagolni az általánosban.

És a magyar nyelvben minden egyes magánhangzó egy külön szótag. (Kivéve természetesen azokat, amelyek nem a magyar nyelv mai szabályai szerint vannak írva, pl. idegen szó, régies nevek.)

Nem lehet esetleg, hogy nem Magyarországon tanultál helyesírást? Valamelyik külföldi nyelven elképzelhető, hogy az "au" az egy szótag.

Azt is rosszul tudod, hogy a szótagolás az beszélt nyelvben lenne, az elválasztás meg írásban. A szótagolás az, ha minden lehetséges helyen elválasztjuk. Akár beszédben, akár írásban. Tehát a tűzoltó szótagolása tűz-ol-tó. Ez teljesen független attól, hogy hogyan kántálja mondjuk egy gyerek egy mondókában.

2021. okt. 27. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:
82%

#8: az első felével kb. egyetértek (hasonló szellemben kezdtem el én is írni egy választ, csak még nem értem a "regény" végére :-), viszont a második fele tévedés: a szótagolás és az elválasztás tényleg két külön dolog, efelől még a szabályzat sem hagy kétséget:

"223. Az elválasztásnak a szótagolás az alapja. Csak összetett szavak elválasztásakor veendő figyelembe az alkotóelemek (az összetételi tagok) határa."

"233. Az összetett szavakat alkotó tagok (alap- és toldalékos alakjukban egyaránt) a szótagolás szerint választandók el, ha az összetett szót vagy szóalakot nem az összetételi határon szakítjuk meg."


a szótagról, szótagolásról ld. még: [link]

2021. okt. 27. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

8: Ahogy az R betű és az R hang egymással nem felcserélhető fogalmak – bár a köznyelv megteszi (pl. "Nem tudja kiejteni az R betűt", valójában: az R hangot); úgy a szótagolás és az elválasztás sem felcserélhetőek egymással – bár a köznyelv megteszi.

Te leírtad a köznyelvi, laikus, elválasztást és szótagolást teljesen összemosó megközelítést, és meg leírtam a nyelvészek álláspontját. Ha azt mondod, rosszul tudom, azzal azt állítod, a nyelvészek tudják rosszul.

Egy nyelvész, főleg egy fonológus/fonetikus, kétséget kizáróan meg fogja neked mondani, hogy az autó elején valójában egy kettőshangzót ejtünk, nem két különálló magánhangzót, ugyanakkor a kalauz szóban tényleg két külön magánhangzót ejtünk: [ka-la-uz].

Ha megfigyeled, sokan (jómagam is) az augusztus szó elejét gyakran hosszú [a]-val ejtik: [aagusztus] – ezzel kerülik el a magyarban amúgy szokatlan kettőshangzót. És hasonlóan, az Európa szót is hallani hosszú [e]-vel: [eerópa] – szintén a kettőshangzó feloldása céljából. Ezek közvetett bizonyítékok ezek kettőshangzó mivoltára, azaz arra, hogy ezek egy szótagot alkotnak, nem kettőt.


De ennek az égegyadta világon semmi köze ahhoz, hogy a helyesírás hogyan rendeli el az autó szó elválasztását. Illetve annyiban van köze, hogy a szótagolásra hivatkozik, de ennek ellenére mégsem mindig veszi figyelembe a szótaghatárokat, lásd tűz-ol-tó [tű-zol-tó], rend-őr [ren-dőr], a-u-tó [au-tó].

2021. okt. 27. 13:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!